Psíčkari už svoje dane zaplatili, teraz následujú platby za odpad
Na ostatnom mestskom zastupiteľstve bol v pôvodnom návrhu rozpočtu i návrh zmeny VZN č. 71 o miestnych daniach. Zrejme mal niekto pocit, že do mestskej kasy plynie za psov málo peňazí, a tak treba sumy zvýšiť. Na akú výšku, to nebolo bližšie špecifikované. Poslanci napokon tento bod z návrhu rozpočtu vypustili, dohodli sa, že nové VZN môže vypracovať magistrát aj bez toho, aby to dostal za úlohu v podobe uznesenia.
Vedúcej oddelenia správy daní a poplatkov magistrátu JUDr. Agnesy Bogačevičovej sme sa opýtali, či si majitelia psov neplnia daňové povinnosti natoľko, že na nich treba ďalšie VZN. Ako sme sa dozvedeli, "psíčkari" mali predložiť na magistrát daňové priznanie do konca januára 2007 a do tohto termínu daň za psa i zaplatiť. "Čo sa týka počtu podaných priznaní som bola milo prekvapená, koľko ľudí ich podalo, čiže psa nahlásilo. Prvú splátku zaplatilo okolo 95 percent daňovníkov, čo je dôkaz, že obyvatelia si túto povinnosť plnia," uviedla vedúca oddelenia. "V uzavretých priestoroch sa platí ročne za psa 300 Sk. Občan nad 70 rokov uhrádza 200 Sk, zdravotne ťažko postihnutý 100 Sk. Za psa chovaného v byte je ročná daň 1200 Sk, občan nad 70 rokov platí 900 Sk a zdravotne postihnutý 600 Sk." Tých, čo daň do konca januára predsa len neuhradili, nepotešíme, lebo podľa A. Bogačevičovej ich čakajú v blízkej budúcnosti sankcie.
To, či je 7300 za minulý rok v meste evidovaných psov skutočné číslo, a nikto nechová chlpáča načierno, vedúca povedať nevedela. Fyzicky je to ťažko kontrolovateľné. Pri odhaľovaní "čiernych" chovov však pomáhajú mestskí policajti, ktorí kontrolujú, či pobehujúci pes má na krku evidenčnú známku. "V zmysle VZN platí, že keď pes dosiahol šesť mesiacov veku, majiteľ ho musí do 30 dní nahlásiť na miestnom úrade tej MČ, kde pes žije. Tam mu okrem zaregistrovania spomínanú známku vydajú. Nie všetky, ale niektoré MČ majú dobrý zvyk posielať nám oznámenie o tom, kto si u nich psa zaregistroval. Tak máme možnosť ich evidenciu porovnať s našou."
Pri zisťovaní nenahlásených psov nemožno podľa A. Bogačevičovej zabudnúť ani na inštitút "suseda". "Niekto ho možno zoberie ako bonzovanie, ja si však myslím, že pes, to je radosť, ale i povinnosti, ktoré s jeho vlastnením súvisia. Na to občania nesmú zabúdať." Spomínaná 30-dňová lehota, ktorá platí pri zaregistrovaní psa, sa vzťahuje i na prípady ako je jeho uhynutie alebo darovanie do inej MČ alebo obce. "Kto nám zmenu neoznámi, spôsobí problém sebe, lebo my mu výmer pošleme a vyrovnanie nedoplatku žiadame."
Najbližším "psím" termínom, ktorý majiteľov havkáčov čaká, je 30. jún. Je to posledný deň úhrady druhej splátky dane u tých, ktorí ju majú rozdelenú.
Tento týždeň, ako pokračovala A. Bogačevičová v najčerstvejších informáciach o miestnych daniach, začali s rozposielaním platobných výmerov za komunálny odpad. "Tí, čo platia daň poštovou poukážkou, výmery možno už majú. Ostatní, ktorí daň uhrádzajú cez SIPO, dostanú výmer v najbližších dňoch prostredníctvom Slovenskej pošty."
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Nová výstava u Löfflera
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári