kosiť a pratať. Nový investor chce totiž byty Na hore dostavať. No už nie nájomné za štátne peniaze, ale súkromné za vlastné.
Mestskej časti tak svitá nádej, že ak investorovi predá svoj majetok na nedokončenej stavbe, ktorý znalec ohodnotil na 18 miliónov (infraštruktúra, základy, skelety), zníži svoje 90-miliónové dlhy voči štátu.
Ako nás informovala starostka Monika Smolková (Smer-SD), novým investorom je trnavská firma, ktorá si však zatiaľ neželala zverejniť svoj názov.
S výnimkou 501 metrov štvorcových vo vlastníctve mestskej časti je už spomínaná spoločnosť majiteľom všetkých ostatných pozemkov pod rozostavanou stavbou, ktoré majú rozlohu takmer 20-tisíc štvorákov. Tie patrili súkromným vlastníkom.
Investorovi, aby mohol stavať, ostáva získať ešte furčiansky pozemok. "S tým však disponuje exekútor, poverený Štátnym fondom rozvoja bývania, takže rokovať treba s ním," vraví Smolková a dodáva, že v dražbe zatiaľ nebol o tento pozemok pri cene okolo 600-tisíc záujem.
Napriek niekoľkým pokusom a zníženiu pôvodnej vyvolávacej ceny 2,3 milióna sa exekútorovi doteraz nepodarilo vydražiť ani dva rozostavané furčianske skelety bytoviek postavené na cudzích pozemkoch (tie už tiež patria firme). Aj o skeletoch bude musieť investor hovoriť s exekútorom.
Mestská časť na stavbe vlastní aj inžinierske siete a betónové základy. "Tie síce exekútor do predmetu dražby nepoňal, no aj na ich predaj potrebujeme súhlas jeho i veriteľov," vysvetľuje starostka.
Dodáva, že nielen zníženie dlhu, ale aj dostavba bytov, hoci súkromných, je v záujme Furčanov.
Pôvodné stavebné povolenie bolo v roku 2002 vydané mestskej časti na jej projekt nájomných bytov, takže trnavská firma bude potrebovať nové.
Pôvodne malo Na hore vyrásť 150 bytov za 150 miliónov. S koľkými a v akom časovom horizonte ráta nový investor, sme sa zatiaľ nedozvedeli.
Merjavý: Nemám s tým nič spoločné
V súvislosti s novými aktivitami na stavbe sme oslovili štatutára pôvodného dodávateľa, KAME - SLOVAKIA GROUP, a. s., Maroša Merjavého. Ten vyhlásil, že jeho firma ani on osobne s tým nemajú nič spoločné, nič bližšie o tom nevie a ani tam nebol, lebo na to nemá žiadny dôvod.
Robotníci na stavbe sú pracovníkmi firmy WOOD-BAU, s. r. o., Košice, ktorá sídli na rovnakej adrese ako Kame a v ktorej bolo Kame v rokoch 2003 a 2004 spoločníkom. "Súčasné obchodné aktivity Wood-Bau mi však nie sú známe, aj keď obe firmy sídlia v tom istom podnikateľskom centre a konateľa tejto spoločnosti na tejto adrese sporadicky stretávam," uviedol Merjavý.
Merjavý čelí obžalobe z podvodu pri výstavbe Na hore a Kame zas žalobe Furče o vrátenie neoprávnene fakturovaných peňazí (70 miliónov).
Bessenyei robil aj pre Kame
Juraj Bessenyei, konateľ firmy Wood-Bau, ktorej pracovníci teraz robia Na hore, vysvetľuje, že nový investor si ich zatiaľ najal len na to, aby zabezpečili a upravili stavenisko. "Na výstavbu bytov zatiaľ žiadny zmluvný vzťah nemáme," povedal nám.
Stavebný inžinier Bessenyei sa ako fyzická osoba na základe zmluvy s Kame podieľal aj na pôvodnej výstavbe, i preto ho nový investor oslovil. "Zabezpečoval som vtedy inžiniersku činnosť, projekty, stavebné povolenie," upresnil.
Dodal, že odvtedy mu Kame ako fyzickej osobe stále dlhuje, pričom Wood-Bau ako firma robila pre Kame len malú zákazku a zaplatené dostala. "Už nemáme nič spoločné," tvrdí.
Bessenyei nedávno svedčil na Špeciálnom súde v Pezinku v korupčnej kauze košického exviceprimátora Eugena Čuňa (ex-SDKÚ), ktorá s výstavbou Na hore súvisí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári