predsedníčku Ivettu Macejkovú ďaleko viac trápi jej prechodné bydlisko. Hoci si v Košiciach chce podľa vlastných slov vytvoriť nový domov, novinárom sa posťažovala, že byty pre ústavných sudcov na Tichej ulici za Astóriou sú vo veľmi nevyhovujúcom stave. Keďže vraj musí vybaviť veľa organizačných vecí a nechce, aby to bolo na úkor kvality jej práce, zatiaľ sa nezaradila do rozhodovacej činnosti žiadneho zo senátov ÚS. Tento stav má podľa nej trvať 6 mesiacov až rok. A práve urýchlené vyriešenie "bytového" problému bude prioritou jej nasledujúcich dní vo funkcii.
"Je tam zatekajúca strecha, opadávajúca fasáda a nevymenené okná ešte z päťdesiatych rokov. Tie netesnia a potom sú veľké náklady na energie. Do bytov sa takmer neinvestovalo, urobili sa len provizórne úpravy," smutne skonštatovala. Žiaľ, povolenie na odfotografovanie "zlých" bytov sme nedostali.
Okrem bytov jej vadí ešte nábytok, ktorý ÚS "zdedil" v roku 1993 po delimitácii z vtedajšieho federálneho Ústavného súdu. Ten chce okamžite vymeniť. Paradoxne, bývalý šéf ÚS Ján Mazák sa na starožitný nábytok nikdy nesťažoval, skôr kritizoval nevyhovujúce priestory pre prácu sudcov v ich predchádzajúcom prenajatom sídle na Hlavnej 72. Z finančného pohľadu sa I. Macejkovej zas nepozdáva to, že rozpočet ÚS je oproti minulému roku chudší o 17 miliónov Sk. Na to podľa nej doplácajú všetci sudcovia, ktorým v tomto roku bude chýbať zhruba 5 miliónov na vykrytie paušálnych náhrad. Predsedníčka ÚS verí, že po stretnutí s ministrom financií Jánom Počiatkom sa chýbajúce milióny nájdu.
Verejnosťou najočakávanejší nález o tom, či sú interrupcie v (ne)súlade s našou ústavou by sa síce mohol prijať už tento rok, avšak aj nad týmto termínom vidí dosť veľký otáznik. "Prioritou je vybavovanie starých vecí, pričom zákon o interrupciách z roku 2001 je najstaršou z nich. Mojím želaním je, aby sme o ňom rozhodli do konca roka. Bolo by však nezodpovedné, keby sme sa viazali týmto termínom," tvrdí I. Macejková.
Ako dodal sudca spravodajca Lajos Mészáros, návrh na rozhodnutie je už pripravený a rozhodovať bude plénum. Nových deväť ústavných sudcov sa však musí s touto problematikou, ako aj so samotným návrhom, podrobne oboznámiť. "Aj v iných krajinách sa táto náročná a citlivá záležitosť riešili päť až šesť rokov," povedal L. Mészáros.
Na rozhodnutie ÚS čaká aj zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý má po výmene sudcov "pod palcom" Košičan Ladislav Orosz. "Vec je v pokročilom štádiu rozpracovania vrátane návrhu. A ten si musím aj spolu s ostatními sudcami preštudovať. Uvidím či si ho osvojíme, alebo sa bude modifikovať," uviedol s tým, že si netrúfa povedať, či k záveru dospeje ÚS do konca tohto roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári