Ťahanovce a v Krásnej. Opäť boli ulice pomenované bez akéhokoľvek systému.
V južnej časti mesta je prvou zastávkou Bulharská ulica (na snímke), nazvaná po štáte na Balkáne. Ďalšiu dovolenkovú destináciu Slovákov pri Čiernom mori sme našli na Rumunskej ulici. Od januára 2007 sú oba štáty novými členmi Európskej únie.
Srbská ulica tiež vonia Balkánom. Od roku 1945 bolo súčasťou komunistickej Juhoslávie. Vojna v krajine spôsobila jeho rozpad a v roku 1992 vytvorilo spoločný štát s Čiernou Horou, ktorá vlani vyhlásila samostatnosť.
Náš severný sused sa ocitol v mene Poľskej ulice. Krajina, ktorá bola v 9. storočí spojená s Veľkomoravskou ríšou, sa množstvom historických pamiatok dostala do prvej desiatky spomedzi všetkých štátov.
Južanom patrí aj Kórejská ulica z ázijského kontinentu. Krajinu rozdeľuje 38. rovnobežka na dve časti 4-kilometrovým pásom nazývaným demilitarizovaná zóna. Do mena Mongolskej ulice si ukrojili aj ďalšiu časť vnútrozemia Ázie. Mongolsko vzniklo po zániku čínskeho cisárstva v roku 1911. Základ hospodárstva tam tvorí kočovné pastierstvo.
V mestskej časti Sever dostali miesto Slovenská, Česká aj Moravská ulica, ale tiež Cyprusová. Tu je ale otázne, či názov je inšpirovaný ostrovným štátom Cyprus (rozdeleným na tureckú a grécku časť) v Stredozemnom mori alebo ihličnatým stromom, pochádzajúcim z tamojšej oblasti.
Na Sídlisku Ťahanovce je Juhoslovanská ulica, paradoxne taký štát už vymizol z mapy Európy. Po našich južných susedoch dostala meno Maďarská ulica po krajine s Balatonom, Budapešťou a čabajskou klobásou. Cez Čínsku ulicu si v Košiciach našla svoje miesto aj najľudnatejšia krajina sveta.
V Krásnej je ulica Ukrajinská, pomenovaná po jednom zo štátov, ktoré vznikli po rozpade Sovietskeho zväzu.
Zajtra sa dozvieme niečo o Buzinskej ulici v Šaci.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári