priamo v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta z nich nefunguje len desať. Na každej z nich sa môže zápis líšiť dňom i termínom možnosti podania prihlášky. Každá riaditeľka materskej školy má však povinnosť vyvesiť na budove škôlky informácie o tom, kedy je možné dieťa do zariadenia zapísať.
"K prihláške by mali rodičia doplniť potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, najmä v prípade, ak má zdravotné problémy, poruchy komunikácie alebo je hyperaktívne," vysvetľuje poverená vedúca oddelenia školstva na magistráte Helena Jeníková.
V takýchto prípadoch je navyše potrebné odporúčanie špeciálneho pedagóga či psychológa, že budúci škôlkar môže byť umiestnený v bežnej triede. Navyše, pri nástupe do MŠ rodič predkladá čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti okolia dieťaťa a o tom, že nemá prenosnú chorobu.
Po prijatí prihlášky rozhodne riaditeľka, či dieťa do škôlky prijme. Túto skutočnosť musí písomne rodičom oznámiť do 30 dní odo dňa podania prihlášky.
"V prípade, že nie sú voľné kapacity, umiestnenie dieťaťa rieši riaditeľka v spolupráci so zriaďovateľom škôlky. Riaditeľka je však povinná uprednostniť päťročné deti a tie, ktoré majú odloženú povinnú školskú dochádzku. Materské školy nemajú školské obvody, tým pádom nemá povinnosť riaditeľka zobrať dieťa z okolia škôlky. Limitovaná je len počtom v triede," informuje Jeníková.
Napriek vysokému počtu týchto zariadení sú také, kde rodičia musia dieťa zapísať už pri narodení.
"Vyťaženosť závisí od lokality, preto to tak niekde je. Ak chcú rodičia zapísať svoje dieťa do vybranej škôlky, nemali by teda čakať až na marec. Nebudú voľné miesta. Panuje totiž trend, že sa nerozhoduje len podľa toho, ako ďaleko je škôlka, ale MŠ ponúkajú programy, ktorými sa odlišujú. Jednoznačne však máme v meste vyťažené a preferované, a tam sa zapisuje omnoho skôr, ako určuje vyhláška o predškolských zariadeniach. Napríklad Nad jazerom boli zrušené tri materské školy a ukazuje sa tam nedostatok voľných miest."
Medzi najviac vyťažené MŠ patrí Azovská, Petzvalova, Galaktická, Park Angelinum a Hrebendova. Zo súčasných 6 149 škôlkarov je 369 v hmotnej núdzi a nemusí platiť školné.
Za čo sa v škôlke platí
* Školné od marca mesto zvýšilo a pohybuje sa v rozmedzí od 250 do 350 korún mesačne.
* Strava na deň vyjde na 28 korún.
* Poplatky ZRŠ, ide o tzv. dobrovoľné príspevky rodičov škôlke. Vedenie MŠ takýmto spôsobom prijíma oficiálne od rodičov sponzorské peniaze. Na jedno dieťa a mesiac to predstavuje 200 - 250 korún. Pozor však, tento príspevok platiť nemusíte, je na dobrovoľnosti rodiča, či tak urobí. "Nie je vymáhateľný a nemusí sa zaplatiť. Rodičia by sa mali informovať o tom, na čo sú príspevky použité," uviedla H. Jeníková.
* Jednorazové príplatky zvyknú škôlky vyberať na prevádzku školskej jedálne, rodič prináša dvakrát ročne do škôlky všetky hygienické potreby, počnúc toaletným papierom, servítkami, cez čaj a sirup.
* Platí sa aj za krúžky (jazyk, pohybové krúžky), väčšinou 20 korún za hodinu, deti ich majú viackrát týždenne.
* Ďalšou položkou je triedny fond, platí sa raz ročne od 200 do 300 Sk za dieťa.
Koľko detí môže byť v triedach
Košice - Škôlky sú predimenzované, hoci vyhláška a hygienici povoľujú presne stanovené počty v triedach.
Maximálny počet v triede pri 2- až 3-ročných deťoch je 14, musia však byť dve učiteľky. Ak je detí dvadsať, musia byť tri učiteľky.
Troj- a štvorročných detí má byť v triede 20, štvor- a päťročných 24, a v prípade prípravkárov až 28.
V materských školách môžu byť aj postihnuté deti integrované, vtedy sa znižuje maximálny počet o 2 - 4 deti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári