problematike a rehabilitácii pacientov s postihnutím centrálneho nervového systému, v Londýne založili Bobath centrum, ktoré tam jestvuje dodnes.
Jeho neurovývojová liečba Bobath je metóda, ktorá sa využíva v predchádzaní rozvinutia pohybového postihnutia rizikových detí s poškodením mozgu, ktoré sa narodili v termíne alebo predčasne. Vyžadujú si zvýšenú starostlivosť zo strany pediatrov, neurológov a rehabilitačných lekárov.
Počas víkendu pricestovalo z celého Slovenska do nemocnice v Šaci takmer 40 rehabilitačných lekárov, neonatológov, pediatrov a fyzioterapeutov, aby načerpali nové poznatky v rámci dvojdňového workshopu "Starostlivosť o novorodencov a kojencov podľa neurovývojovej liečby Bobatha". Vôbec po prvý raz na Slovensku prezentovala teoretické i praktické skúsenosti z tejto liečby lektorka Zofia Szwiling z Poľska.
"Na našom rehabilitačnom pracovisku už roky využívame Bobathovu liečbu s významným liečebným efektom u detí s mozgovou obrnou a tiež u dospelých pacientov po cievnych mozgových príhodách," povedala nám lekárka Miriam Dziaková z fyziatricko-rehabilitačného oddelenia nemocnice. "U rizikových detí v novorodeneckom a kojeneckom odbdobí (do jedného roka veku - pozn. red.) v predchádzaní možného pohybového postihnutia jednoznačne dominuje liečebná metóda - reflexné cvičenia podľa profesora Vojtu. Napriek tomu by sme chceli techniky Bobath zaviesť do rehabilitačnej starostlivosti u týchto detí už od novorodeneckého obdobia."
Primárka Novorodeneckého oddelenia nemocnice Slávka Virágová netajila spokojnosť s tým, že sa im najnovšími poznatkami z Bobathovej liečby rozšíria možnosti fyzioterapie o nedonosených, ale aj donosených novorodencov s neuropatológiami.
"Okrem Vojtovej metódy, ktorú praktizujeme u našich rizikových pacientov, budeme môcť v blízkej budúcnosti využívať aj túto terapiu, čo prispeje ku skvalitneniu starostlivosti o našu najmladšiu populáciu," uviedla S. Virágová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári