439 metrov nad morom, najnižší má „iba" 550 metrov.
Od rozpadu Sovietskeho zväzu Kirgizi nemajú organizovaný systém horskej záchrany. V súčasnosti sa však v tomto smere začínajú v krajine diať prvé kroky, o ktoré sa pokúša tamojšia organizácia Tien Shan RTM. V prvej polovici februára sa z Kirgizska vrátili šiesti členovia Horskej záchrannej služby (HZS), ktorí v stredoázijských horách počas 10-dňového školenia v rámci spoločného projektu cvičili svojich budúcich kirgizských kolegov.
O informácie a dojmy z pobytu v Kirgizsku sa s nami podelil Karol Chvála z Riaditeľstva HZS v Poprade. Ten dal Kirgizsku prívlastok krajina nekonečných diaľav „napriek tomu, že vzdušná vzdialenosť z východu na západ je okolo 980 km a zo severu na juh 350 km. Sú tam údolia a kotliny, ktoré od seba oddeľujú horské chrbty a keďže 95 percent územia leží v nadmorskej výške nad 2 200 metrov, tak tieto vzdialenosti pri presune po zemi sú niekoľkonásobne väčšie."
Horského záchranára zaujali kirgizské hory nielen z hľadiska alpinizmu, ale aj geologického zloženia. „Po tejto stránke je územie veľmi členité a zastúpené nespočetnými druhmi minerálov a hornín."
K. Chválovi z pobytu v strednej Ázii utkveli v pamäti okrem iného dva veľké protiklady. „Jednak to boli neskutočne zlé cesty a veľmi tolerantní vodiči. Potom obrovské rozdiely medzi bohatstvom a biedou v kontraste s dobrosrdečnosťou Kirgizov."
Veľkým zážitkom pre neho bola veľká pohostinnosť miestnych ľudí a „famózna kuchyňa." „Klasický baraní šašlik, kumis, manty, šorpo - to sú všetko klasické kirgizké jedlá pripravené z baraniny, hovädziny s množstvom zeleninových príloh na všetky spôsoby. Netreba zabudnúť na kobylí kumis - čo je obdoba našej smotany," uviedol zopár príkladov K. Chvála.
Slovákom sa so svojimi budúcimi kolegami spolupracovalo veľmi dobre. „Majú záujem o nové poznatky. Vyučovali sme ich klasické postupy pozemnej záchrany podľa platných pracovných postupov HZS."
Keďže v kirgizských horách nepôsobia len horolezci, zastúpení v školení boli aj pohraničníci a pracovníci tamojšieho ministerstva nezvyčajných situácií. Predmetom záchrany v Kirgizsku sú najmä účastníci trekingových a horolezeckých výprav, lyžiari v rozvíjajúcich sa lyžiarskych strediskách, ale aj miestne obyvateľstvo žijúce v horách.
K. Chvála Slovákov od návštevy Kirgizska neodrádza. „Navštíviť áno, len našinec si musí byť vedomý, že ide do centrálnej Ázie. Po návrate si uvedomí, čo doma všetko máme a ako dobre sa nám žije."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári