zistili, že nenarodené dieťa trpí veľmi ťažkou formou pľúcnej hypoplazie, čiže výrazne spomaleným vývinom ľavej strany pľúc v dôsledku chýbajúcej časti bránice. Riziká prežívania dieťaťa po pôrode a možnosti liečby zvážili Odborníci z Kliniky neonatológie LF UPJŠ a Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach. V uplynulých 15 rokoch totiž všetky deti s podobnými zdravotnými ťažkosťami zomreli.
"Šanca na prežitie pre túto formu abnormality bola v tom čase od nula do sedemnásť percent," uviedol MUDr. Peter Krcho, PhD., prednosta kliniky neonatológie. "Na základe konzultáci v zahraničí sa objavila možnosť zákroku a zvýšenia šance na prežitie dieťaťa skoro o 60 percent."
Rodičia malej Adelky si vyberali z troch možností. Prerušenia tehotenstva, pôrodu bez akéhokoľvek zásahu so 17-percentnou šancou na prežitie dieťaťa s trvalými následkami alebo dvojnásobného zákroku priamo v maternici matky. S určitým rizikom náhlych komplikácií, ale s následným zvýšením šance na prežitie dieťatka skoro na 80 percent so zníženým rizikom trvalých následkov. Rodičia si nakoniec vybrali tretiu možnosť.
"Vďaka nadštandardným vzťahom našej kliniky s pracoviskami vo Viedni a v Leuven v Belgicku sa našla možnosť pokúsiť sa realizovať takýto postup po prvýkrát u pacientky zo Slovenska. Po troch mesiacoch koordinácie sú na svete prvé výsledky a úspešná chirurgická intervencia s následnou intenzívnou starostlivosťou," zdôraznil P. Krcho.
Prvú FETO (Fetal Endoskopic Tracheal Oclusion) intervenciu urobil 4. januára 2007 tím špecialistov pod vedením prof. Jana Depresta v Belgicku, druhú, pri ktorej bol v Belgicku aj MUDr. P. Krcho, 12. februára 2007. Tri dni po tomto zákroku a leteckom presune K. Karaffovej do Košíc, mladá žena porodila 17. februára cisárskym rezom. Išlo o vôbec prvý takto riešený prípad v rámci bývalého Československa
"Rozhodovanie ohľadom operácie nebolo ľahké," priznala K. Karaffová. "Nad druhým dieťatkom zatiaľ neuvažujem, najprv musíme dať do poriadku prvé."
Zdravotný stav Adelky, ktorá deväť dní po narodení podstúpila aj plastiku bránice je stabilizovaný. Vďaka raritnému zákroku lekárov z Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN, Oddelenia detskej chirurgie DFN a Verloskunde - Gynaecologie - Gedelegeerd naar multidisciplinair centrum Leuven Belgium sa podarilo obnoviť vývin ľavého pľúcneho krídla dieťaťa a teda aj celých pľúc.
Ako uviedol P. Krcho, vynikajúca spolupráca DFN so zahraničnými pracoviskami dáva ďalšie šance pre liečbu plodov nielen so spomínanou, ale aj inými zdravotnými anomáliami. Náklady na liečbu Adélky predstavujú zatiaľ sumu okolo 5 500 euro, uhradí ich zdravotná poisťovňa matky.
FETO intervencia
Zákrok, ktorý sa robí u plodov s vrodenou chybou bránice a súčasnou ťažkou formou pľúcnej hypolaxie, ktorá primo ohrozuje život novorodenca po narodení. Po dôkladnom zhodnotení klinického stavu dieťaťa v tele matky sa určí prognóza v prípade úspešnej operácie. V 25. až 27. týždni gravidity sa vloží do dýchacích ciest dieťaťa v tele matky pomocou miniatúrnych endoskopických prístrojov balónik, ktorý úplne uzavrie dýchacie cesty, zabráni odtoku tekutiny, ktorá sa tvorí v pľúcach počas vývinu dieťaťa, čím stimuluje rast a rozvoj ohrozeného pľúcneho krídla. V 32. až 34. týždni gravidity, po zhodnotení účinnosti intervencie sa vyberie z dýchacích ciest dieťaťa v tele matky balónik a následne sa stanoví optimálny čas na ukončenie gravidity. Uvedená, veľmi šetrná, ale aj riziková intervencia zvýši šancu dieťaťa na prežitie zo 17 na skoro 80 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári