nesú stopy predchádzajúceho režimu v duchu hesiel o krajšom zajtrajšku.
Tí skôr narodení si ešte dobre pamätajú brigády, na ktorých sa zúčastňovali z "uvedomenia" i na Brigády socialistickej práce. Dnes sa nám už nechce ísť ani upratovať okolia bydliska. Na Západe je ešte stále Brigádnicka ulica (na snímke). V Šaci sa vybudovali železiarne. V ich okolí sa stavalo o dušu a Budovateľská ulica je toho dôkazom.
Najvýznamnejším sviatkom bol zrejme 1. máj - sviatok práce. Aby sme naň nezabudli, pomenované sú po ňom hneď dve ulice. Na Severe je Májová ulica, v Krásnej Ulica 1. mája. V bývalom režime bol dôležitý aj pôvod. Keď bol robotnícky, bolo to plus. Robotnícku ulicu máme na Terase, ale súvisí to aj s tým, že v tejto mestskej časti sú robotnícke ubytovne. Nečudo, že na Terase je aj Odborárska ulica. Odborári zohrávali vtedy dôležitú úlohu najmä pri lacných rekreáciách a lístkoch na rôzne podujatia.
Pionierom bola venovaná Pionierska ulica na Západe, ktorá sa neskôr premenovala na Skautskú. Na Terase sú aj Ulica obrody, predtým Ulica Republiky rád, Ulica pokroku, Ulica slobody, Ulica svornosti, a keďže sa Nové mesto stavalo, aby železiari mali kde bývať, nájdeme tam aj Ulicu výstavby.
Socializmus sa spájal aj s angažovanými "ozbrojenými silami". Patrila im Ulica Ľudových milícií na Západe. V súčasnosti je z toho iba Ľudová ulica. Pamätáme sa aj na mierové heslá, bez ktorých sa neobišli prvomájové pochody. Túžba ľudí po pokojnom živote sa odráža v názvoch dvoch ulíc. V Šaci je Mierová a na Severe Park obrancov mieru.
Zajtra sa pozrieme na ulice, ktoré sú pomenované podľa českých miest.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári