novom odmeňovacom poriadku v maximálnej možnej výške - 6 300 Sk mesačne, teda 76-tisíc ročne na hlavu. A to už je samo osebe zákonný strop, takže viac si dávať počas roka už jednoducho ani nemôžu.
Nový zákon o meste už totiž nedovoľuje, aby akékoľvek odmeny poslanca mestskej časti prekročili za rok desaťnásobok minimálnej mzdy, čo je dnes práve 76-tisíc.
Pritom Staromešťania si mesačnú odmenu určili ako jednu dvanástinu zákonného stropu, takže vláda SR bude každoročným zvyšovaním minimálnej mzdy vlastne automaticky zvyšovať aj ich poslaneckú odmenu.
Nápad "prilepiť" odmeny na strop v zákone podporilo zastupiteľstvo takmer jednomyseľne, s výnimkou len pár poslancov. Tento návrh predložil predseda finančnej komisie Juraj Major (SMK).
"Vymysleli sme to tak, že to vezmeme z opačného konca, takže sme vychádzali zo stropu odmien. Keď totiž vyžadujeme od poslancov stopercentné výkony, tak im dajme aj maximálne odmeny," komentoval Major.
Dodal však, že zároveň zvýšili a sprísnili doterajšie krátenie odmien poslancov za ich absencie na rokovaniach, hlasovaní a poslaneckých dňoch.
V uplynulom volebnom období, keď ešte výška poslaneckých odmien nebola limitovaná, mali Staromešťania mesačné odmeny skoro každý v inej sume. Tá bola totiž odstupňovaná v závislosti od ich účasti aj od toho, kde všade poslanec pracoval (komisie, rada, fondy). Navyše v rámci motivácie k výnimočnej aktivite si ešte mohli štvrťročne schvaľovať (a vždy tak i robili) aj mimoriadne odmeny v neobmedzenej výške (najčastejšie 50 percent z mesačných).
Nový odmeňovací poriadok však už takúto motiváciu ani zásluhovosť odmien vôbec nerieši, lebo všetci poslanci ich už majú v rovnakej výške. Je to tak správne a spravodlivé?
"Zhodli sme sa na tom, že všetci poslanci sme si rovní a odmena je až druhoradá. A tiež sa už nechceme každý kvartál zaoberať tým, či mimoriadne odmeny áno alebo nie," obhajoval šéf finančnej komisie.
Ďalej Major zdôraznil, že aj nové odmeny na zákonnom strope sú stále až o 40 percent nižšie, ako si ešte bývalé zastupiteľstvo (väčšina poslancov však ostala) nadelilo napríklad v roku 2005.
Vtedy totiž ročný súčet všetkých odmien prekročil u niektorých poslancov aj 110-tisíc. Aj preto zaviedli autori novely zákona o Košiciach strop poslaneckých odmien.
Hulmečíková: Poslanci na odmenách lipnú
Ešte pred Majorovým návrhom chcela poslankyňa Eva Hulmečíková (SF) zmeniť odmeňovací poriadok tak, aby poslanci, starosta, zástupca starostu ani kontrolórka už nemohli dostávať žiadne extra odmeny.
Podľa jej návrhu by poslanci namiesto 6 300 Sk brali mesačne v závislosti od práce v komisiách a rade "len" 5 000 alebo 5 800 Sk, no bez možnosti mimoriadnych odmien. Starostovi Ľubomírovi Gregovi (SDKÚ-DS) by zastupiteľstvo už nemohlo schvaľovať k jeho mesačnému platu 77 700 Sk žiadne kvartálne odmeny (teraz má právo na 50 percent, no ešte žiadne nedostal), ani jeho zástupcovi Ernestovi Bástimu (SMK) k platu 46 620 Sk (on má právo na 40-percentné odmeny) a ani kontrolórke Jane Krásnikovej k platu 38 800 Sk (jej môžu poslanci pridať štvrťročnými odmenami 30 percent).
"Doteraz poslancov Starého Mesta kritizovali za vysoké odmeny. Teraz máme šancu ukázať, že na odmenách nelipneme," vyzvala Hulmečíková pred hlasovaním o svojom návrhu.
Pridali sa však k nej len Ľubica Blaškovičová (nezávislá) a Ladislav Leco (SF). Všetci ostatní poslanci (s výnimkou jediného neprítomného Vinca Lukáča, ktorý predčasne odišiel zo zasadnutia na hokej) boli proti. Majorov návrh na maximálne odmeny už prešiel hladko.
"Týmto väčšina poslancov ukázala, že na odmenách lipne," vyhlásila Hulmečíková. Tvrdí, že svoj návrh myslela úprimne a nešlo o populistické gesto.
Odmenili zástupcu a kontrolórku
Zastupiteľstvo schválilo aj odmeny zástupcovi starostu a kontrolórke za štvrtý kvartál 2006 (uplynulé volebné obdobie).
Zástupca Básti dostal za zabezpečenie delimitácie stavebného úradu na mesto a plnenie pracovných úloh nad rámec vtedy svojho polovičného úväzku (už má celý) odmenu 26 350 Sk. To je maximálnych 40 percent zo súčtu jeho platov za posledný minuloročný štvrťrok.
Kontrolórke Krásnikovej dali poslanci za mimoriadne kontroly a činnosť odmenu 27 190 Sk, teda 25 percent z 30 možných.
Starostovi odmenu nenavrhli. "Dohodli sme sa, že teraz nie, ani on nechcel," vysvetlil šéf finančnej komisie Major.
Nebudú sobášiť zadarmo
Keďže zachovanie doterajšej odmeny pre sobášiacich staromestských poslancov (200 Sk za obrad) by po novelizácii zákona o Košiciach ukrojilo z ich už limitovanej bežnej poslaneckej odmeny, tak kvôli tomu, aby sa už do nej nepočítala, premenovali odmenu za sobášenie na "príspevok na úhradu zvýšených výdavkov na ošatenie a úpravu zovňajšku".
Jeho ročnú výšku určili na 5 000 Sk, no dostane ho len poslanec, ktorý za rok zosobáši aspoň 12 párov. Zažehnali tak hrozbu, že poslanci schválení na sobášenie to už budú musieť robiť zadarmo, čo by mohli niektorí z nich odmietnuť. Aj keď poslanec Leco, ktorý má na konte už vyše 500 obradov, vyhlásil, že on by sobášil aj grátis.
V staromestskej obradnej sieni cez víkendy ročne úradne oddajú okolo 200 párov. Okrem starostu vykonáva sobáše aj 6 poslancov. Napríklad priemerne pri 30 sobášoch na jedného poslanca za rok ten mohol za to doteraz dostať odmenu 6 000 Sk - mimo odmien za činnosť poslanca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári