Chystá si Slavomír Lindvai na Kanadu rekordné maratónky?
V širšej nominácii reprezentačného družstva ultrabežcov na rok 2007, ktorú zverejnila Slovenská asociácia ultramaratóncov, je medzi desiatkou menovaných aj trojica pretekárov košických klubov - súčasná slovenská jednotka Slavomír Lindvai z Povodia Bodvy a Hornádu, Peter Seman z BK Steel a Peter Polák z Polysoftu.
A pred nimi sú tri veľké výzvy - majstrovstvá Európy v behu na 24 hodín v máji v Madride, Svetový pohár v behu na 24 hodín v júli v kanadskom Drummondville a majstrovstvá sveta v behu na 100 km v septembri v holandskom Winschotene, ktoré Svetová asociácia ultramaratóncov výrazne podčiarkla vo svojom tohtoročnom kalendári.
Líder slovenskej reprezentácie, 36-ročný rodák z Malej Idy Slavomír Lindvai, má zaistenú účasť na všetkých troch vrcholných podujatiach roka, ale už na začiatku sezóny ho trápi dilema, pre ktoré sa rozhodnúť. "Pre mňa bude tohtoročným vrcholom asi svetový šampionát v dvadsaťštyrihodinovke v kanadskom Drummondville pri Quebecku. Aj vzhľadom na atraktívnosť dejiska súťaže," úprimne priznáva vytrvalec, ktorého láka spoznať aj iné kontinenty ako ázijský, kde v posledných sezónach pri hltaní kilometrov zodral už nejedny maratónky. "V poslednom čase som bol trikrát v Ázii, nezaškodilo by spoznať trochu aj iný svetadiel," nezaprie v sebe košický ultramaratónec ani cestovateľského ducha.
"No hlavným dôvodom prečo dám asi prednosť Svetovému poháru pred európskym šampionátom v dvadsaťštvorke je skutočnosť, že medzi týmito dvoma podujatiami je krátky časový rozdiel (v Madride sa pobeží 5. - 6. mája, v Kanade 28. - 29. júla - pozn. red.), a málo času na oddych a rehabilitáciu. Dve dvadsaťštvorky po sebe na takej úrovni nie je možné odbehnúť, a ísť niekde len tak, na výlet, by nemalo žiadny zmysel. V Kanade, za predpokladu pevného zdravia, dobrej formy i dobrého počasia, pokúsim sa atakovať svoje osobné maximum 225km a 910m z minulého roka z Tchajwanu, chcel by som sa dostať na hranicu 230 kilometrov," trúfa si Slavomír Lindvai v krajine javorov zabehnúť za 24-hodín o štyri kilometre viac, ako dokázal doteraz.
Zo svojho ultramaratónskeho programu zrejme vypustí tento rok aj septembrové majstrovstvá sveta v behu na 100 kilometrov v Holandsku. "Nakoľko v hre sú aj prestížne päťetapové ultramaratónske preteky Viedeň-Bratislava-Budapešť v polovici októbra. Tiež kvôli časovej tiesni." A možno aj atraktívnym cenám, ktoré organizátori špičkového ultramaratónu rok čo rok dávajú do "tomboly". "Vlani bol napríklad prvou cenou osobný automobil Mercedes. Tieto preteky som však zaradil do svojho programu po dohode so svojím sponzorom, ktorým je aj pre tento rok firma Titus, v zastúpení Jánom Andrášom, ktorá mi v plnej miere vykrýva náklady na prípravu, cestovanie i materiálne zabezpečenie, nakoľko Slovenský atletický zväz k nám pristupuje macošsky. Asi preto, že ultramaratón nie je olympijská disciplína. Od zväzu sme dostali len reprezentačné dresy a tepláky, inak sa o všetko musíme postarať sami."
Najlepšiemu slovenskému ultramaratóncovi však maximálne vychádza v ústrety jeho zamestnávateľ Povodie Bodvy a Hornádu, čo sa pozitívne prejavuje v príprave na náročnú sezónu. "Ale koľko už mám v tomto roku nabehaných kilometrov nepoviem, tajím to pred konkurenciou," usmieva sa slovenský reprezentant v extrémnych bežeckých disciplínach. Okrem bežných tréningových dávok absolvuje v príprave na kanadskú 24-ku aj dva klasické maratóny. "Koncom marca Furčiansky, ktorý som vlani vyhral, a v apríli v Michalovciach Podvihorlatský, kde som bol druhý za Lipovským. Tie maratóny neberiem len ako prípravu, pôjde mi v nich aj o výsledok," mohol by Slavomír Lindvai pri špecializácii na túto disciplínu patriť aj medzi slovenskú maratónsku špičku. Keby mu nebolo tých kilometrov čo ponúka maratónska trať trochu málo...
mat
Autor: Karneval na mobilnom ľade
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári