Peter Juraško z Autoškoly Grendel je presvedčený,
že ženy k výuke pristupujú zodpovednejšie ako muži
Oprava defektu im ide horšie, ale s križovatkami si poradia
Dnešná doba priam vyžaduje, aby bol človek mobilný a vedel sa premiestňovať z miesta na miesto. To sa týka mužov aj žien. I kvôli tomu, že mať vodičák predstavuje určitú slobodu a nezávislosť od mužov, v autoškolách, na území mesta máme 25 výcvikových stredísk, pribúda počet uchádzačok o vodičské oprávnenie. Narastajúci trend potvrdil i inštruktor Autoškoly Grendel Bc. Peter Juraško.
"U nás je dokonca pomer pri výuke 55 žien : 45 mužom. Škoda, že to neplatí aj pri vodičkách, pretože za volantom ešte stále vidieť ženu len asi v každom desiatom aute," upresnil P. Juraško. "Ženy pristupujú k výcviku serióznejšie, zodpovednejšie. Pred prvou jazdou sú teoreticky pripravené lepšie ako hociktorý muž. Chlapi sa viac spoliehajú, že im je šoférovanie dané..." Podobne je to na cvičisku pri nácviku základných úkonov. Ženám sa zväčša treba viac venovať, lebo chlapi sa o autá zaujímajú od detských liet, kým ženy sa s témou automobilizmus stretávajú zväčša až v autoškole. I preto opravu defektu zvládnu horšie. V riešení križovatiek sa však mužom bez problémov vyrovnajú. Pri výuke sú však citlivejšie a menej znášajú kritiku. Niekedy za ňu považujú aj chyby, ktoré v premávke urobili a sú im vytknuté.
"Z bežnej praxe nadobúdam pocit, že niektoré ženy majú oproti mužom tiež slabšie priestorové videnie. Napríklad pri nácviku jazdy slalomom, najmä vzad, treba im venovať viac času. V premávke sa to prejavuje horším odhadom vzdialenosti či už od zaparkovaných áut alebo pri prejazde okolo nich. Neraz som tiež musel prudšie pribrzdiť pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého." Občas majú aj problém s pravou a ľavou stranou. I keď smerovka ukazuje odbočenie vpravo, z ničoho nič auto ide doľava. "Vtedy musím rýchlo zasiahnuť, lebo autá idúce za nimi, sú prakticky vedľa vozidla autoškoly. Hoci sa zo svojho sedadla nahnem prudko doľava a na budúcu vodičku doslova zatlačím, stane sa, že v prvom momente nechápe, čo sa deje a chvíľu so mnou o volant bojuje. Zatiaľ som tento boj našťastie, vždy vyhral..."
Najmä po 50-tke je výcvik ťažší, ale ani vtedy nie nemožný, iba dlhšie trvá. Staršie adeptky sú však zodpovednejšie, i keď obava z prípadného neúspechu im dosť zväzuje ruky. Niektoré mladšie sú zase nezodpovedné, čo má podobné dôsledky. "Viackrát som od žien počul, že na rozdiel od mužov dokážu robiť naraz niekoľko vecí. Škoda, že to neplatí aj pri jazdách. Rozbehnúť sa, aby im motor nezhasol, preraďovať rýchlosti, dať smerovku a ešte sa zaradiť do správneho jazdného pruhu, to im dá niekedy poriadne zabrať. Spočiatku. Keď získajú prax, potom, to musím uznať, naozaj dokážu robiť naraz niekoľko vecí. Chlap by sa na križovatke určite nestihol namaľovať a pritom telefonovať...," neodpustil si P. Juraško poznámku.
To, ako prichádzajú ženy do bežnej dopravy z autoškôl pripravené, záleží podľa neho v prvom rade od samotnej absolventky, ako k výcviku pristupovala. Potom od autoškoly, jej vybavenia, a tiež od inštruktora a jeho prístupu. Určite to nemôže byť usmievajúca sa osoba, ktorá nad chybami žiaka mávne rukou, ale človek, ktorý dá urobeným chybám vážnosť. Kritickosť musí byť na mieste, pretože auto je dobrá vec, ale, ak ho dostatočne neovládame, je aj nebezpečnou zbraňou.
"Napriek tomu, že pri výuke zažijem všeličo, som na strane žien. Ak by prišli rovnako starý muž a žena, ktorí nikdy predtým za volantom auta nesedeli, viem, že žena by sa naučila šoférovať skôr ako chlap," dodal P. Juraško.
Podľa podkladov z Dopravného inšpektorátu ženy spôsobia len štvrtinu z počtu dopravných nehôd
Chýba im dobrý odhad a všetko viac prežívajú
Výcvik v autoškole je jedna vec a každodenná realita v cestnej premávke druhá. Vlani sa, ako uviedol vedúci oddelenia skúšok mjr. Ing. Igor Grega z Krajského dopravného inšpektorátu KR PZ v Košiciach, ženy - vodičky podieľali na dopravných nehodách mesta 24 percentami, čo nie je najhoršie číslo.
"Keď k zrážke predsa dôjde, vodičky sú viac vystresované a vyľakané ako muži. Niekedy nevedia správne zhodnotiť, čo sa stalo, podstatne viac udalosti prežívajú. Pokiaľ spôsobia nehodu, nie vždy chápu, prečo majú zaplatiť pokutu, keď je ich auto poškodené. Pod vplyvom alkoholu je podiel žien v porovnaní s mužmi len asi 15-percentný."
K negatívam, ako ďalej pokračoval I. Grega, patrí tiež občasné "zmätkovanie", spôsobené najmä nesprávnou technikou jazdy, zlým odhadnutím vývoja situácie a chýbajúcim umením včas rozpoznať nebezpečenstvo. Aj pomalé reakcie sú považované za jednu z príčin dopravných nehôd. "Niektoré vodičky nevedia dobre a včas posúdiť povinnosť dať prednosť v jazde prichádzajúcim vozidlám a radšej pred križovatkou čakajú. Šoféri za nimi začnú vytrubovať, tým ich znervóznia. Vodička potom nesprávne odhadne rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúceho vozidla, vyštartuje a spôsobí kolíziu alebo nehodu."
K ďalším negatívam patrí, že nevedia správne odhadnúť vzdialenosť za pred nimi idúcim autom, a ak vodič náhle zabrzdí, dôjde k nehode. Problém im niekedy robí správne prechádzanie z jedného jazdného pruhu do druhého. "O tomto úmysle je nielen dôležité včas dať smerovku, ale treba sa tiež presvedčiť, či to môžu urobiť bez nebezpečenstva. Nie je na škodu pozrieť sa okrem spätného zrkadla i cez plece, či sa náhodou v tzv. mŕtvom uhle nenachádza nejaké vozidlo. Toto však často nerobia ani muži."
Niektoré ženy sa svojimi schopnosťami a zručnosťami mužom ale vyrovnajú. Keď jazdia rýchlo a majú platiť pokutu, snažia sa ženskosťou policajtov ovplyvňovať, "ukecať ich", aby im to prepáčili alebo pokutu aspoň znížili. "Na záverečných skúškach v autoškolách dosahujú ženy pri písomnej skúške z predpisov o cestnej premávke lepšie vysledky ako muži. Horšie je to s vedením vozidla, pretože majú obavy a potom sa dopúšťajú chýb." Ak skúšobný komisár zistí, že žiadateľ nepreukázal dostatočnú zručnosť a schopnosť bezpečne viesť motorové vozidlo, nezvládol niektorý z úkonov alebo do vedenia auta musel zasiahnuť prísediaci inštruktor, na skúške neprospie. "Stáva sa, keď ženy si aj poplačú. Každému sa snažíme vysvetliť, prečo neprospel. Poučíme ich tiež o možnosti skúšku zopakovať. Môžu to urobiť najskôr po siedmich dňoch a najneskôr do roka od vykonania neúspešnej skúšky."
Prvé vodičské oprávnenie sa udeľuje na dvojročnú skúšobnú lehotu. Ak počas nej vodič spácha trestný čin súvisiaci s vedením vozidla alebo dva dopravné priestupky, musí absolvovať v autoškole doškoľovací kurz. Pokiaľ túto povinnosť nesplní, príde o vodičák. Kto ho chce opätovne získať, je povinný presť predpísaným výcvikom v autoškole, a podrobiť sa skúške z odbornej spôsobilosti. Zdravotnú spôsobilosť zase preukázať dokladom o psychologickom vyšetrení.
"Prvé kilometre by vodičky - začiatočníkmi určite mali mať odjazdené pod dohľadom skúsenejšieho, hlavne trpezlivého vodiča a skôr v miernejšej premávke. Práve toto obdobie je veľmi dôležité, pretože si upevňujú a opakujú to, čo sa naučili v autoškole, ale už bez pomoci inštruktora," zdôraznil na záver mjr. Ing. Ivan Grega.
Starostka A. Balogová má vodičák 11 rokov
Občas za volantom telefonuje alebo dokončuje make-up...
Starostka MČ Džungla Adriana Balogová má vodičské oprávnenie 11 rokov. Znalosti, ktoré vodič k dennému šoférovaniu potrebuje, počas výuky v autoškole získala. Ten pravý "grif" sa však dá podľa nej nadobudnúť až každodenným šoférovaním a riešením rôznych dopravných situácií.
"Keď som si sadla po skončení autoškoly za volant prvýkrát, manžel, ktorému som sa mienila pochváliť, po jazde vyhlásil, že mi to išlo katastrofálne. Nevzdala som sa však a na druhýkrát som so sebou zobrala do auta chlapcov. Tí kontrolovali dianie na ceste, kým ja som zvládala volant a šmýkavicu, lebo bol január a cesty zasnežené. Domov sme došli zdraví a celí, vrátane auta, a mňa už v jazdení nič nezastavilo." Niekedy je ako šoférka trpezlivá a tolerantná, no keď ju tlačí čas, tak vraj i nedisciplinovaná a agresívna.
"A make-up? Jeho dokončovanie je dosť bežnou vecou. Čo nestihnem doma, musím predsa niekde dobehnúť. Prečo teda nenaplniť státie na červenú, ktoré by bolo inak nevyužitým časom?" Podobne je to s mobilom. V tom je úplne zlá. Dúfa len, že po tomto priznaní si ju niekde za rohom nepočkajú policajti...
To, že k nehode stačí málo, si uvedomuje, najmä, keď niekde vidí vážnu búračku. I preto sa snaží jazdiť tak, aby vedela auto vždy ovládať. Keby ju policajti prichytili, že sa predsa len dopustila priestupku, ženské zbrane vyťahuje podľa toho, aké vážne je previnenie. Pri prekročí rýchlosti je všetko jasné, vtedy niet s nimi o čom debatovať. Ak si ale zabudne pripnúť pás, snaží sa z toho nejako "vykecať."
Riaditeľka OC Cassovia Silvia Liptáková absolvovala prvé samostatné jazdy v cudzine
Keď musí platiť, nikdy neodvráva
Riaditeľka OC Cassovia Silvia Liptáková vlastní vodičské oprávnenie od osemnástky. I keď počas výuky v autoškole získala dostatočné vedomosti, spoľahlivosť, suverénnosť a rozhľad pri zvládaní dopravných situácií nadobúdala až jazdením.
"Celkom jednoduché začiatky neboli, lebo pri prvých jazdách som pri sebe nemala nikoho. Navyše, jazdiť som začínala v zahraničí, kde som si aj kúpila prvé auto. Takže i ´dobrodružstvo´ som za volantom zažila," zaspomínala S. Liptáková na začiatky. Odvtedy jazdí podľa vlastného hodnotenia na jednotku, bez nehody a sebaisto. "Darí sa mi to, i keď za volantom využívam každú voľnú chvíľku a kým čakám na červenej, som schopná rýchlo si v novinách niečo pozrieť alebo dokončovať make-up. Najmä, ak idem na spoločenské podujatie, často sa v aute upravujem." Akurát pri mobile je vzorná, má ho na hands free. Musí, lebo počas jazdy dosť telefonuje, vybavuje najmä súkromné telefonáty, na ktoré v práci nie je čas.
Zatiaľ sa chýb pri šoférovaní nedopustila. Až na jedinú, nevedome nedala prednosť istému vodičovi. Na jeho trúbenie mu ukázala gesto, ktoré muži s obľubou používajú, a on to psychicky nezvládol. Celou cestou sa ju potom snažil blokovať, nachvál brzdil, robil prešmyčky, naháňal sa s ňou. Riaditeľka Cassovie však situáciu s chladnou hlavou zvládla.
Ak ju zastaví policajt, pretože urobila priestupok, s úsmevom, ale na rovinu, mu povie, že si je chyby vedomá. "Dodám tiež, že to rada poriešim, ale, ale, ale .... Hoci sú policajti gentlemani, keď musím pokutu zaplatiť, zaplatím," priznala S. Liptáková.
Poslankyňa NR SR Ing. Jarmila Tkáčová má vodičské oprávnenie aj na kombajn
Na prvej jazde "stretla" barana
Poslankyňa NR SR Ing. Jarmila Tkáčová mala vodičský kurz ako súčasť vysokoškolského štúdia. V rámci neho získala oprávnenie na nákladné autá, aj na kombajny. S jedným na praxi týždeň dokonca jazdila. Autoškola, ako asi každému, jej dala základy. Prax je však prax.
"Čo si však pochvaľujem, je pohýnanie sa do kopca. Inštruktor ma postavil s nákladným autom a s pripojenou vlečkou na prudký kopec a pohnúť som sa mala bez toho, aby som čo i len kúsok cúvla. Viem to doteraz s ručnou brzdou, i bez nej, teda len s plynom a brzdou."
Prvé jazdy bez inštruktora absolvovala s manželom, ktorý nekričal, nekomentoval, nekritizoval, ale poradil a prípadne nedostatky vytkol, až keď zastavili. Na tú prvú napriek tomu nezabudne, do cesty jej z krajnice vbehol baran. "Po miernej zrážke dopadol na predné nohy, protestne zabečal, zodvihol sa a odbehol. Mne však zdochol motor a kým som znovu štartovala, pastier sa s posmeškom pod nosom na mne zabával ako chcem naštartovať a odísť," zaspomínala na vodičské začiatky.
Podľa ohlasov tých, ktorých vezie, jazdí dobre, cítia sa pri nej bezpečne. Jediným mínusom je, že si pozabudne zapnúť pás. Úprave zovňajšku či telefonovaniu sa nevenuje. Nie, že by to neskúsila, ale nedarí sa jej skoordinovať pozornosť na premávku a na to, čo rozpráva. S policajtmi, keďže sa snaží jazdiť v súlade s predpismi, nemá problémy, niet dôvodu, aby ju zastavovali. Keď predsa, pokorne chybu prizná a snaží sa zo situácie vycúvať "bez straty desiatky." I keď je ženská bezbrannosť účinná, už aj pokutu platila.
LIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári