ho za ublíženie na zdraví, ohrozenie pod vplyvom návykovej látky a neposkytnutie pomoci. Súd mu uložil aj trojročný zákaz činnosti vedenia všetkých druhov motorových vozidiel.
K dopravnej nehode došlo 2. januára 2005 o 22.30 hod. v obci Družstevná pri Hornáde, časť Tepličany. V tom čase Aladár P., ktorý mal v krvi najmenej 2,06 promile alkoholu, sedel za volantom vozidla Škoda Favorit, s ktorým premával po Hlavnej ulici. Na rovnom úseku cesty zbadal dvoch chodcov. Išli po pravom okraji vozovky a vodič do nich zozadu narazil. Z miesta nehody ušiel.
Ján O. vyviazol z nehody s otrasom mozgu, zlomeninou kosti v ľavom záhlaví, pričom sa mu do lebečnej dutiny dostal vzduch a došlo k chorobným zmenám v bradavkovitom výbežku ľavej kosti a dutiny klinovej kosti. Krvácalo mu aj ľavé ucho, mal podvrtnutú chrbticu a ´dalšie poranenia. Z lekárskeho hľadiska išlo o ťažké zranenia. Ján O. sa z nich liečil do 28. februára 2005.
U druhého chodca Rastislava Š. došlo k vnútrolebečnému krvácaniu. Utrpel aj zlomeninu pravej spánkovej kosti, trieštivú zlomeninu vretennej kosti ľavého zápästia, tržnú ranu na hlave a stehne. Z ťažkých zranení sa liečil do 21. marca 2005.
"Dostal som šok z toho, čo som urobil. Keď som vystúpil z auta, zbadal som na vozovke chodca. Sadol som do auta a odišiel domov. Povedal som manželke, aby zavolala záchranku," uviedol Ján P. a dodal, že pred zrážkou sa mu pred očami zatmelo a nič nevidel.
Z jeho výpovede vyplynulo, že pred nehodou sa cestou domov zastavil v reštaurácii. Vypil tam 3 deci slivovice a jedno pivo. Necítil sa opitý, predpokladal, že cestu domov zvládne a asi o 22.00 hod. nasadol do auta. Keď zbadal dvoch chodcov, chcel sa im vyhnúť, stočil volant doľava, ale zrážke už nezabránil.
"Šiel som s Jánom O. z Malej Viesky do časti Tepličany. Kráčali sme vedľa seba, a keď sme počuli zvuk prichádzajúceho auta, stiahli sme sa na okraj cesty. Potom som sa otočil dozadu a zbadal, že svetlá auta sú pri mojich nohách. Vzápätí došlo k zrážke," opísal kritické okamihy Rastislav Š.
Keď sa pozviechal zo zeme, videl, ako z auta vystúpil vodič. Niečo na nich vykrikoval a odišiel. Potom zistil, že kamarát leží v priekope a je v bezvedomí. Zavolal z mobilu záchranku a potom svojim rodičom, ktorí ho odviezli do nemocnice.
"Po náraze si spomínam len na to, že som hlavou rozbil čelné sklo a zostal som ležať na kapote auta. Potom som upadol do bezvedomia," uviedol Ján O.
Pred súd predstúpila aj Renáta P., ktorá potvrdila, že v kritický večer sa jej manžel vrátil domov rozrušený, bol v šoku. Povedal, že spôsobil nehodu a požiadal ju, aby zavolala sanitku.
"Zavolala som rýchlu zdravotnú pomoc, ale povedali mi, že k nehode už vyslali sanitku. Potom som sa tam išla pozrieť, ale bola tam už polícia aj záchranná služba, preto som sa vrátila domov," vypovedala svedkyňa.
Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že Renáta P. telefonovala na políciu až polhodinu po nehode. V čase, keď na mieste činu už boli záchranári aj policajti. Prečo až vtedy, obžalovaný nevysvetlil.
Na základe spätných prepočtov dychových skúšok, ktorým sa po nehode Ján P. podrobil, znalci zo súdneho lekárstva zistili, že v kritickom čase mal v krvi 2,06 - 2,20 promile alkoholu. Ide o ťažký stupeň opitosti.
V takom stave dochádza k výraznému predĺženiu reakčného času na zrakové a sluchové podnety, k výrazným poruchám priestorového videnia, pozornosti, orientácie, koordinácie pohybov, k zníženiu sebakontroly, zmätenosti a poruchám správania.
Podľa záverov znalca z odboru cestnej dopravy bola bezprostrednou príčinou nehody bola zlá technika jazdy. Pri včasnej reakcii mohol vodič nehode zabrániť obídením chodcov, bočným premiestnením alebo zastavením vozidla. Nehode mohli zabrániť aj chodci, a to tak, že by kráčali po ľavej strane vozovky za sebou, nie vedľa seba.
Na základe vykonaného dokazovania Okresný súd Košice-okolie uznal doposiaľ netrestaného Aladára P. vinným v zmysle obžaloby a vymeral mu úhrnný trest 24 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov. Súčasne mu uložil aj štvorročný zákaz činnosti. Keďže poškodení nešpecifikovali vzniknutú škodu, súd ich odkázal na občiansko-právne konanie.
Proti verdiktu sa odvolal prokurátor, ktorý vzhľadom na to, že vodič jazdil pod vplyvom alkoholu, ťažko zranil dvoch ľudí a z miesta nehody ušiel, navrhol uloženie nepodmienečného trestu.
S týmto návrhom sa stotožnil aj senát Krajského súdu v Košiciach. Zrušil verdikt "okresu" vo výroku o treste a Jánovi P. uložil hore uvedený nepodmienečný trest. Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári