epileptické záchvaty, postupne boli stále horšie. Vyskúšal veľa liekov v rôznych kombináciách, opakovane bol hospitalizovaný. Kvôli ochoreniu, ale aj zraneniam, ktoré utrpel pri záchvatoch. Tie sa u neho objavovali niekedy aj dva či tri razy za deň. Prakticky nemohol ostať sám bez prítomnosti inej osoby. Kedykoľvek mohol dostať záchvat a hrozilo mu udusenie pri zapadnutí jazyka. Trpel depresiami a lieky nepomáhali. Preto sa rozhodol pre implantáciu stimulátora nervus vagus - blúdivého nervu.
Operáciu urobili 19. februára ako prví na Slovensku neurochirurgovia a neurológovia Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) Košice, operovala MUDr. Aurélia Kollová z Neurochirurgickej kliniky FNLP a Lekárskej fakulty (LF) UPJŠ.
Odborným garantom bol Dr. Andras Kemeny, neurochirurg so zameraním na epileptochirurgiu z Royal Hallamshire Hospital v Sheffielde vo Veľkej Británii. Jedna z najvýraznejších osobností epileptochirurgie v tejto krajine má na svojom konte už viac ako 300 implantácií stimulátora, najstarší jeho pacient mal 74, najmladší 3,5 roka.
Na Slovensku sa doposiaľ tieto operácie nerobili, pacientov posielali do Českej republiky. Zákrokom vo FNLP odštartovali program operačnej liečby epilepsie.
"Asi 70 percent pacientov, trpiacich epilepsiou, dokáže medicína pomôcť liekmi, približne u jednej tretiny sú neúčinné," uviedla A. Kollová, ktorá prišla s myšlienkou robiť implantácie vagového stimulátora po návrate z pracovného pobytu v Royal Hallamshire Hospital. "U týchto takzvaných farmakorezistentných pacientov sa vo svete hľadajú iné spôsoby liečby v epileptochirurgickom programe. Zahŕňa resekčné operácie mozgu, pokiaľ je známe ložisko epilepsie a je operovateľné, alebo paliatívnu terapiu, kedy sa stimuluje mozog prostredníctvom vagového nervu."
Podľa Doc. MUDr. Zuzany Gdovinovej, CSc., prednostky Neurologickej kliniky FNLP, treba rozlišovať medzi epileptickými záchvatmi a epilepsiou ako ochorením. "Každý z nás môže mať v živote epileptický záchvat, ale vtedy ešte nehovoríme o ochorení. Záchvatov musí byť viac."
Ako zdôraznil Doc. MUDr. Miroslav Gajdoš, CSc., prednosta Neurochirurgickej kliniky FNLP a LF UPJŠ, pracovisko poskytuje komplexnú neurochirurgickú starostlivosť pre celý východoslovenský región, úzko spolupracuje s pracoviskami v ČR, USA, Veľkej Británii, Nemecku, Slovinsku, Rakúsku a Maďarsku. Implantáciou stimulátora výrazne zvýšia kvalitu života každého pacienta, ktorý operáciu podstúpi.
Stimulátor blúdivého nervu
Tvorí ho tenký generátor podobný kardiostimulátoru a elektróda obalená silikónom. Zariadenie vydáva elektrické stimulačné impulzy. Sú vedené elektródou v podkoží, ktorá je pripevnená na blúdivý nerv v oblasti krku. Impulzy sú nervom vedené do mozgu, kde ovplyvňujú synchronizovanú elektrickú aktivitu mozgových buniek. Tak tlmia epileptický záchvat, respektíve znižujú jeho frekvenciu. Stimulátor stojí okolo 500 000 korún, napája ho batéria, ktorú treba podľa okolností vymeniť raz za štyri alebo šesť rokov. Túto finančne náročnú liečbu musí vopred schváliť zdravotná poisťovňa, ktorá ju potom uhradí.
Epilepsia
Ochorenie charakterizované opakovanými, nevyprovokovanými epileptickými záchvatmi. Vyvoláva ich abnormálny elektrický výboj v určitej ohraničenej skupine neurónov, ktorého šírenie v kôre mozgu nie je kontrolované procesmi útlmu. Mozgové bunky môžu byť postihnuté napríklad vrodenou poruchou, zápalom, nádorom, úrazom a prechodne môže dôjsť k zmene podráždenia neurónov pri hypoglykémii, nerovnováhe minerálov, ischímii mozgu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári