verdikt, ktorý včera vyniesol senát Okresného súdu Košice-okolie. Ten uznal 58-ročného Jána P. vinným len z trestného činu nedovoleného ozbrojovania, zatiaľ čo spod ďalšieho skutku, ktorým bolo týranie blízkej a zverenej osoby, Popročana oslobodil.
Podľa obžaloby prokurátora, minimálne od roku 1980 do marca 2004, Ján P. nepriaznivo pôsobil na telesný a psychický stav svojej manželky Rozálie a syna Martina. Toho mal počas povinnej školskej dochádzky až do jeho dospelosti fyzicky napádať, vyhrážať sa mu zabitím a vyhadzovať ho z domu. Navyše, manželke ani synovi neumožnil prístup k elektrine a plynu.
"Necítim sa vinný. Nikoho som netýral, zo svojich detí som chcel vychovať dobrých a čestných ľudí. Keď som ich ako školopovinné zbil, tak preto, že si to zaslúžili, nikdy nie bezdôvodne. Manželke ani deťom som vulgárne nenadával, ani som sa im nevyhrážal...," bránil sa obžalovaný. Zdôraznil, že o svoju rodinu sa riadne staral a svojim ratolestiam aj niečo nasporil.
Ján P. uviedol, že je otcom už troch dospelých synov a dcéry. Konflikty so synmi sa začali v roku 2004, keď sa Miloš, ktorý s nimi nežil 10 rokov, vrátil z Čiech domov. Ján P. ho podozrieval, že práve on ovplyvnil súrodencov a matku, aby na neho podali trestné oznámenie za to, ako sa k nim správa. Obžalovaný však tvrdil, že išlo o nepravdivé, vykonštruované tvrdenia.
Na margo toho, že manželke a synom neumožnil prístup k elektrine a vode, resp., že zamkol dvere vedúce do kotolne, aby sa nemohlo kúriť, uviedol nasledovné: "Trvalo to tri dni. Urobil som to preto, že som nemal dosť peňazí na zaplatenie inkasa a synovia neboli ochotní finančne prispeť..."
Manželka obžalovaného vypovedala, že keď ich deti navštevovali základnú školu, otec ich za každú maličkosť neprimerane prísne trestal. Bil ich tým, čo práve držal v ruke... Deti sa otca veľmi báli. Viackrát im vymenil zámku na dverách a na noc ich všetkých museli prichýliť susedia alebo prespali v chlieve. Podľa Rozálie P. bol obžalovaný konfliktný človek, ktorý riešil problémy fyzickým útokom. "Po dosiahnutí plnoletosti deti už strach z otca nemajú, ale nekomunikujú s ním," uviedla Rozália P.
Jej najmladší syn Martin pred súdom vypovedal, že z detstva si na otca spomína ako na panovačného človeka, ktorý im všetkým rozkazoval a veľmi prísne ich trestal. Bil ich všetkých, vrátane matky, remeňom s nitmi alebo palicou. "Keď som bol asi v siedmej triede ZŠ, v záchvate zlosti mi otec vytrhal skoro polovicu vlasov z hlavy...," uviedol Martin. V podobnom duchu vypovedali aj jeho ďalší dvaja bratia, zatiaľ čo ich sestra využila právo nevypovedať.
Ďalší štyria svedkovia uviedli, že Jána P. dobre poznali. O jeho násilnom správaní voči deťom a manželke nič nevedeli. Ďalšie dve svedkyne sa o problémoch v rodine P. dozvedeli až z rozprávania obžalovaného, ktorý ich poprosil o pomoc.
Ján P. čelil aj obžalobe, že od presne nezisteného času na povale rodičovského domu bez povolenia prechovával 100 nábojov a podomácky vyrobenú pušku.
Obžalovaný sa k tomu najprv priznal. Uviedol, že asi pred šiestimi rokmi ho jeho známy požiadal, aby mu niekde ukryl pušku a strelivo. Pri druhom výsluchu už ale tvrdil, že o zbrani a nábojoch nič nevie, že v tom čase bol dom neobývaný a na povalu ich mohol ukryť hocikto. K strelivu, ktoré mal nájsť jeho syn Marek v kuchyni ich domu uviedol, že mu nepatrí...
Rozália P. a jej syn Martin sa podrobili psychologickým vyšetreniam. Z ich záverov vyplynulo, že manželka obžalovaného sa od februára 2004 lieči na zmiešanú úzkostne-depresívnu poruchu v dôsledku konfliktného dlhodobého spolužitia, ktoré ju neurotizovalo. Správaním otca bol negatívne ovplyvnený aj osobnostný a emociálny vývin Martina. V súčasnosti sa to prejavuje jeho zvýšenou pohotovosťou k neurotickým reakciám pri stretnutí s autoritou.
Podľa znalcov z odboru psychiatrie a psychológie obžalovaný nie je duševne chorý, ani závislý na alkohole. Jeho pamäťové a rozumové schopnosti sa nachádzajú v pásme podpriemeru, čo v konečnom dôsledku znižuje jeho schopnosť riešiť zložitejšie problémy. Nezvláda konfliktné situácie, nevie ich emočne spracovať a reaguje agresívne. Nevyváženosť emočných osobnostných zložiek obžalovaného môže byť dôsledkom dramatických zážitkov, ktoré prežil vo svojom detstve.
Na základe vykonaného dokazovania, v januári 2005 okresný súd uznal Jána P. vinným z trestných činov týrania, nedovoleného ozbrojovania a vyhrážania smrťou. Za to mu vymeral úhrnný trest 8 a pol roka so zaradením do druhej NVS a prepadnutie zhabaných vecí v prospech štátu.
Obžalovaný sa proti verdiktu odvolal a Krajský súd v Košiciach ho zrušil s tým, že nie je v súlade so zákonom. V jeho intenciách "okres" opätovne vypočul obžalovaného a časť svedkov. Súd dospel k záveru, že nebol preukázaný úmysel Jána P. týrať manželku a deti a vyniesol hore uvedený verdikt.
Prokurátor sa k rozsudku nevyjadril, zatiaľ nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári