nevedela písať, čítať, na televíznej obrazovke vnímala pohyb a farby, ale nechápala dej. Bolo to tak dovtedy, kým neprišla do internátnej školy v Červenici pri Prešove, kde sa dievčatka ujali odborníci. Správnymi pedagogickými postupmi naučili dievčatko abecedu a chápať súvislosti bežného života pomocou symbolov. Kristínka sa stala spolu s ďalšími piatimi tak isto alebo aj horšie zdravotne postihnutými obyvateľkou na Slovensku prvého špecializovaného zariadenia rodinného typu pre hluchoslepú mládež.
Maják n.o. - rodinný dom s kapacitou osem miest včera slávnostne otvorila po rozsiahlej rekonštrukcii v obci Zdoba neďaleko Košíc nezisková organizácia Maják, ktorú založilo v roku 2003 Združenie rodičov a priateľov hluchoslepých detí. "Naši klienti tu našli druhý domov. Chcem poďakovať za ústretovosť a podporu najmä vedeniu KSK, že prispelo k tomu, aby toto zariadenie vzniklo a fungovalo," uviedol Peter Fašung, štatutár Združenia rodičov a priateľov hluchoslepých detí.
Špeciálna pedagogička Jana Šarišská vzápätí vysvetlila, čo je to vlastne hluchoslepota. "Ide o kombinované postihnutie zraku a sluchu, čiže dvoch veľmi dôležitých zmyslov pre človeka. Má veľmi nepriaznivé následky pri vývine jedinca. Keď sa dieťa narodí a má tieto poruchy, nevyvíja sa ako zdravé deti. V minulosti boli hluchoslepé deti považované za nevzdelávateľné. Som rada, že na Slovensku v roku 1992 dostali šancu, keď evanjelická cirkev a.v. na Slovensku založila školu v Červenici. Deti tam boli do 18. roku svojho života a výsledky ukázali, že hluchoslepé deti sa vzdelávať môžu."
Šesť zdravotne ťažko postihnutých mladých ľudí vďaka Majáku n.o. nebude určite žiť tak, ako povedal jeden hluchoslepý Španiel: nenarodili sme sa preto, aby sme sedeli na stoličke. Podľa Henriety Hejdeckerovej, riaditeľky zariadenia, o postihnutých sa v dome stará šesť pracovníkov, od rána až do neskorého večera. "Maják je tu pre nich a oni sú tu doma," zdôraznila H. Hajdeckerová. "Keby ste sa rozprávali s ľuďmi, čo tu robia, povedia vám, že sa tu necítia ako v práci, ale ako doma. Každý z klientov má svoje súkromie, vlastnú izbu. Najväčším problémom však stále ostáva financovanie. Sme nezisková organizácia a peniaze, ktoré dostaneme, nestačia ani na pokrytie miezd našich ľudí."
V budúcnosti by chceli dosiahnuť, aby každý z mladých ľudí ubytovaných v Majáku n.o. mal svojho vlastného asistenta. Maják je prvou lastovičkou v SR. Odhadom u nás žije okolo 1000 takto hendikepovaných ľudí. Podobných "majákov" ako v Zdobe by teda bolo potrebné otvoriť ešte veľa.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári