divokejšia a z určitých pohľadov čarovnejšia.
Typickým pre Javorinu je sneh. Prvé, čo sme od tunajších lesníkov počuli, boli práve sťažnosti na množstvo bieleho prášku. "Na naše pomery jeho tu tohto roku málo, strašne málo," posťažoval sa lesník Vladimír Bobula. Pričom my, ktorí sme prišli na návštevu, sme práve naopak híkali nad množstvom bielej pokrývky. Jej veľkosť môže Javorine závidieť aj vyššie položené Štrbské Pleso.
Práve kvôli tejto charakteristike zimy a obvyklých nadpriemerných snežných zrážok je na východe Tatier veľmi dôležité prikrmovanie lesnej zveri. Srnce a jelene sa počas tunajšej zimy musia naozaj veľmi obracať, aby prežili. Prikrmovanie patrí ku pravidelným činnostiam tunajších lesníkov zo ŠL TANAP-u.
Aby potravy bolo vždy dosť, lesníci postavili na Javorine na tento účel špeciálnu stodolu. Tá má pravidelného nepozvaného návštevníka. "Ako vidíte, tu sú pazúry po medveďovi. Ten je tak zvedavý, že sa vždy pokúša dostať dnu. Párkrát sa mu to aj podarilo," povedal s úsmevom vedúci ochranného obvodu Javorina Ján Slivinský. V stodole s priľahlými pivničkami je uskladnený kompletný jedálny lístok. Jeho dôležitú časť tvorí senáž. "Upustili sme od typického sena. V tunajších podmienkach je ho veľmi náročné usušiť, lebo dážď sa tu objaví znenazdajky a prší veľmi často," vysvetlil J. Slivinský. Senáž je oproti senu len čiastočne vysušená tráva, ktorá kvôli zachovaniu vlhkosti obsahuje aj väčšie množstvo živín a kalórií.
V Skladbe potravy sa nachádzajú takisto jadrové krmivá, repa, sušené vybranú rastliny ako napríklad pŕhľava. Javorinskí lesníci sa takisto chystajú prebrať novú metódu prikrmovania, ktorá je založená na receptúry fytodendrózy. V jej zložení prevažujú lesné produkty. "V ochrannom obvode Podbanské vďaka nej kleslo poškodzovanie porastov lesnou zverou o 60 až 90 percent," uviedol Slivinského kolega Jozef Kováč.
Na kŕmne stanovište v Tatranskej Javorine sa dostávajú lesníci kvôli naplneniu krmeľcov na koni alebo na snežniciach. "Nie je to žiadne divadlo, ale každodenná tunajšia realita. Kvôli tunajším podmienkam a množstve snehu sú práve kôň a snežnice tými správnymi pomocníkmi," podotkol Marián Šturcel z ústredia ŠL TANAP-u.
Podľa lesníkov je prikrmovanie časť opatrení, ktoré musí človek vykonávať v najmenšej možnej miere na zachovanie prirodzenej rovnováhy zvierat v potravinovom reťazci. Ako náhle by výrazne klesla, alebo stúpla populácia srnčej a jelenej zveri, nebezpečne by ju mohol kopírovať vývoj počtu vlkov a iných predátorov. "Snažíme sa robiť našu prácu čo najlepšie. Azda sa nám to ja darí, lebo máme tu všetko. Okrem raticovej zveri je z predátorov zastúpený rys, vlk, medveď. Toto u nás bežné zloženie nám môžu závidieť mnohé národné parky," doplnil Slivinský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári