Chmeľnice sa rezbárstvu venuje približne 12 rokov. Hoci doma boli otec a starý otec stolári, do rezbárstva sa Ján pustil sám od seba. "Po skončení strojárskej školy, pred vojenskou službou som bol bez práce. U nás v Chmeľnici pozlacovali v kostole oltár. Vyrezal som ružičku s lístočkom s obyčajným nožíkom. Tým sa to asi začalo. Postupne som začal prichádzať na ťahy s vyrezávaním," spomína rezbár.
Ján Lang vyrezáva rôzne drevené veci. Popri sakrálnom umení ide aj o klasickú ľudovú drevorezbu. Z jeho rúk vzišli sošky Panny Márie, rôznych junákov, krížiky, črpáky, či rámy na zrkadlá. Výrobky si objednávajú najmä rodáci v Rakúsku, Nemecku, či Rumunsku. Putovali už aj do ďalekej Ameriky a Austrálie. "Raz si jeden zákazník dal podľa fotografie vyrobiť bager. Je to ľahšia robota, ako vyrezať ľudskú tvár," opísal jednu zvláštnu požiadavku J. Lang. Najzložitejším procesom vo výrobe je podľa neho vyrezať oko, nos, ľudskú tvár. "Doteraz si na tom dávam veľmi záležať."
Ako si poradiť s drevom, Jánovi takmer nikto neradil. Párkrát sa bol pozrieť u majstra Pitoňáka. V začiatkoch ho motivovala každá pochvala, či už od otca, alebo kamarátov. Keď sa mu podarilo predať prvé výrobky, za peniaze si zakúpil kvalitnejšie nože. Prvý predaj si dobre pamätá. "Do Chmeľnice chodia Karpatskí Nemci. Raz bol medzi nimi jeden rezbár, ktorý si odo mňa kúpil diviačika. Povedal mi, aby som vydržal a povzbudil ma," prezradil Chmeľničan.
Podľa mladého rezbára, čas zrelšej zručnosti nastáva v období po siedmich rokoch. "Výrobok, ktorý som kedysi robil týždeň, vyrobím dnes za deň," dodáva Ján. Ako sám hovorí, teraz nastalo uňho obdobie, keď soškám dáva nový rozmer. Nechce, aby boli meravé a rovné. Chce im dodať pohyb a dynamiku. Za najvďačnejší materiál považuje lipové drevo.
A ako zobrali do partie mladíka ostatní ostrieľanejší ľudoví rezbári? "Nestretol som sa s tým, aby mi niekto z nich povedal - a čo vy mladí... . Práve naopak. Vždy povzbudia a kážu vydržať," tvrdí Ján. Jeho slová, ale hlavne výrobky dokazujú, že práca ho skutočne baví. "Keby sa mi nechcelo, nevyrežem nič. Aj ja poznám veľa mladých a šikovných. Dôležité je, aby ich neodradzovali prvé neúspechy," podotýka Ján.
Jeho snom, či prianím do budúcnosti je mať vlastnú dielňu - ateliér, kde bude minimálne 500 sošiek. Ako však rezbár hovorí, je to hudba budúcnosti. Prvoradá je predsa len starostlivosť o vlastnú rodinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári