dostal do ťažkých problémov. Pri výjazde zaparkoval hasičské auto dosť blízko horiacej trávy. Zafúkal vietor a len tak-tak, že stihol naskočiť do auta a ujsť. V opačnom prípade by hasičský zbor prišiel nielen o vozidlo, ale, čo by bolo oveľa horšie, aj o nádejného pracovníka.
Napriek tomu, že je ešte len február a včera padal dážď so snehom, ktorý liezol Košičanom poriadne na nervy, si hasiči s horiacou trávou užili svoje. Za piatok, sobotu a nedeľu štartovali v meste i na okolí k 14 požiarom porastov.
"V piatok naši chlapi zasahovali na Jaltskej ulici, na Sídlisku Ťahanovce, Prešovskej, Palackého, v Šaci a Veľkej Ide," informoval nás službukonajúci operačný HaZZ. "V sobotu nás volali na Viedenskú ulicu na Sídlisku Ťahanovce. Hasiči sa ešte ani nestihli poriadne vrátiť na základňu, keď ktosi telefonoval, že na tom istom mieste zbadal trojicu chlapcov. Zapálili suchú trávu, tak sa vrátili späť. Ale už aj s políciou."
V sobotu si hasenie horiacej trávy lopatami vyskúšali hasiči ešte v Malej Ide, Čani (dvakrát) a neďaleko vodárne v Medzeve. V nedeľu horel asi 500-metrový pás suchého porastu pri ceste neďaleko contorína v Geči. Zhodou okolností tam boli naši redakori a privolali zásahovú jednotku hasičov.
"Málokto z tých, ktorí škrtnú zápalkou a vhodia ju do suchého porastu, si uvedomuje, čo mu hrozí. Aj mladý zdravý človek má čo robiť, aby sa v prípade, že zafúka vietor, zachránil. Stačí skutočne len jeden poryv vetra a dotyčný môže uhorieť," dodal operačný HaZZ.
Zákon o ochrane pred požiarmi hovorí, že fyzická osoba pristihnutá pri vypaľovaní trávy a porastov môže dostať pokutu až do výšky 10 000, právnická osoba od 500-tisíc do milióna korún. Hasiči zároveň upozorňujú aj na to, že v suchej tráve sa môžu povaľovať napríklad umelohmotné fľaše. Z tých pri horení vychádza jedovatý dym. Ak sa ho človek, najmä starší nadýchne môže odpadnúť a uhorieť.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári