Podľa šéfa finančnej komisie Petra Cengela (KDH) ešte nikdy doteraz nešlo toľko peňazí do školstva a dopravy, ako tomu bude v tomto roku.
Poslanci nateraz odmietli podporiť návrh radnice, aby sa pripravilo zvýšenie daní za odpad a psa od januára 2008. Kým sa nevyrieši situácia v Dopravnom podniku mesta Košice a nedôjde k zmene stanov a výmene predstavenstva, poslanci zastavili peniaze na investície DPMK. Schválili zníženie rozpočtu pre magistrát o 20 miliónov.
"Zníženie výdavkov na verejnú správu, ktoré sme navrhli a schválili, neznamená, že si nectíme prácu magistrátu. Od jeho vedenia očakávame nový organizačný poriadok a štíhly samosprávny aparát," povedal v diskusii šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS-SMK Tibor Matoušek (SDKÚ).
Vládnuce pravicové kluby zdôraznili, že nepovažujú za správne preniesť celú ťarchu nedostatku zdrojov len na plecia občanov a to zvýšením daní za odpad a psov.
"Ak už bude situácia neudržateľná, až vtedy sa dá o tom hovoriť, ale potom to treba občanom vysvetliť. Navyše si nemyslím, že by sme zvýšením dane za psov získali nejaké vyššie príjmy. Aj výška prepravného v MHD bude vecou budúceho menežmentu," dodal Matoušek.
Nezávislý poslanec Alfonz Halenár kritizoval pravicové kluby za položku výdaje mesta.
"Aj keď počúvam poslaneckú iniciatívu na zníženie o 20 miliónov, stále je v tejto položke nárast o 13 miliónov. V minulom volebnom období som sedával v tejto sále na mieste pre občanov a tešil som sa, že aspoň časť poslancov, ktorí tu sedia aj dnes, chcú znížiť náklady na magistrát. Realita je však iná," zdôraznil Halenár, ktorý sa pýtal, ako je možné, že rozdiel medzi tým, čo mesto vyberie od občanov za odpad a tým, čo musí zaplatiť Kositu, je viac ako 80 miliónov. Navrhol tiež nedať Mestskému futbalovému klubu ani korunu z rozpočtu.
Starostka MČ Nad jazerom Anna Jenčová (HZDS) i tamojší miestny poslanec Viktor Jeník (SDKÚ) sa sťažovali, že v rozpočte mesta sa nenašla ani koruna na rekreačnú oblasť Jazero, ale ani na výstavbu objektu, v ktorom by mal sídliť miestny úrad.
Šéf finančnej komisie uznal, že sa nepodarilo uspokojiť všetky mestské časti, ale v priebehu roka bude snaha pomôcť im podľa vývoja príjmov.
"Poslancovi Halenárovi chcem pripomenúť, že v závere uplynulého roka prešli kompetencie stavebných úradov pod magistrát, čo znamenalo nárast pracovníkov o 40 ľudí. Ak vie, kde by sa dalo ušetriť, mohol by predložiť návrh," povedal Cengel s tým, že nárast nákladov Kositu je na základe zmlúv s mestom, podobne ako príspevok pre futbalistov, keďže mesto je spoluvlastníkom klubu.
Poslanec Jozef Drábik (Smer) kritizoval, že pre takmer 140 školských zariadení je určený balík na opravy vo výške zanedbateľných 7 miliónov.
"To je hanebne málo," zdôraznil.
Cengel zopakoval, že na školstvo ide najväčší balík a podobne ako v minulých obdobiach sa budú potrebné opravy riešiť operatívne v priebehu roka. Poslanci budú musieť nájsť aj finančné prostriedky na dotácie pre šport v súlade so schválenou koncepciou jeho rozvoja. Ide zhruba o 40 miliónov. Namiesto povinných 15 schválili 22 miliónov pre Mestský futbalový klub.
Na nedostatočný rozpočet pre kultúru poukázala nezávislá poslankyňa Ľuba Blaškovičová, ktorej sa nepáčilo, že na dotácie pre cirkví ide výrazne viac, akoby sa mesto uchádzalo o titul hlavného mesta cirkví, nie kultúry.
"S mnohými kritickými príspevkami súhlasím, musíme sa však rozhodnúť pre priority. V rozpočte je nejaká rezerva a ja verím, že v priebehu roka nájdeme prostriedky na vykrytie tých úzkych miest, ktoré sa tu dnes spomínali," uzavrel diskusiu primátor František Knapík (KDH).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári