zariadenia (ŠZ), teda aj neštátne materské školy, centrá voľného času, školské jedálne a školské kluby detí. Tie už nebudú financované prostredníctvom kapitoly Ministerstva školstva SR, ale obcou z výnosu podielových daní.
Nový systém financovania ukladá obci, aby neštátnym zriaďovateľom poukázala minimálne 90 percent z objemu financií, ktorý by boli získali, keby peniaze stále prichádzali zo štátneho rozpočtu. V praxi to znamená, že sú zvýhodnené, lebo majú garantovaných zákonom 90 percent, ale verejné mestské základné umelecké školy a školské zariadenia túto garanciu nemajú.
Ministertvo financií poskytlo po negatívnych ohlasoch zo strany miest, obcí a samosprávnyh krajov na financovanie neštátnych subjektov mimoriadnu dotáciu, tá však podľa samosprávy zďaleka nestačí.
"Mesto Košice získalo vyše 25 miliónov korún. Tvorí to približne 47 percent z potrebných finančných prostriedkov," vysvetľuje poverená vedúca Oddelenia školstva magistrátu Helena Jeníková, no dodáva, že aj v tom je háčik. "Metodika, podľa ktorej boli vypočítané tieto peniaze, predpokladá, že tohto roku by ZUŠ a neštátne zariadenia mali dostať o 30 percent viac ako vlani zo štátneho rozpočtu."
Do konca mesiaca mala byť hotová zmena nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov v územnej samospráve. Mesto teda nevie povedať, akú sumu bude skutočne potrebovať na prefinancovanie neštátnych ZUŠ a zariadení.
"V každom prípade dotácia nepokrýva požadované náklady, ale som presvedčená, že zvyšný balík bude ošetrený z pozície Ministerstva financií SR. Ak sa tak nestane, sme povinní zo zákona im peniaze poskytnúť a budeme nútení žiadať o navýšenie rozpočtu zo strany mesta. Ide o vyše 25 miliónov Sk, ktoré by inak išli na úkor mestských škôl."
Dokonca hrozí aj možnosť reštrikcií v podobe redukcie ZUŠ a ŠZ v zriaďovateľskej kompetencii mesta.
Košický samosprávny kraj (KSK) by mal taktiež hospodáriť s nedostatkom peňazí. Vedúci Odboru školstva KSK Štefan Kandráč však tvrdí, že chýbajúce peniaze školstvo získa v podobe navýšenia rozpočtu, o čom by mali rozhodnúť poslanci.
"Ministerstvo nám pre rok 2007 poskytlo dotáciu takmer 50 percent z toho, čo potrebujeme. V prípade KSK nepôjde o financovanie na úkor zariadení, ktoré sú financované z balíka originálnych kompetencií, ale na tento účel by malo zastupiteľstvo schváliť úpravu rozpočtu, kde sa schváli suma 9 miliónov korún," hovorí Š. Kandráč a dodáva, že ďalších sedem miliónov dostane KSK ako dotáciu.
Hoci KSK nejako situáciu vyrieši, už teraz sa objavujú obavy, čo bude v nasledujúcich rokoch. Neštátne školy majú totiž samosprávne kraje a obce financovať tri roky minimálne vo výške 90 percent.
"Ministerstvo financií však dalo dotáciu len na tento rok. Ako to bude vyzerať v nasledujúcich rokoch, to zatiaľ nevieme," uzavrel Š. Kandráč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári