pokojnú hladinu vzájomného spolunažívania. Hlavnou témou diskusií sú prinajmenšom zvláštne okolnosti predchádzajúce úmrtiu 68-ročného dôchodcu Františka Ružičku. Včera popoludní muža, ktorý koncom uplynulého týždňa skonal v nemocnici, pochovali na miestnom cintoríne.
Začiatkom decembra minulého roka F. Ružička vo svojom rodinnom dome práve začal variť, keď na sporáku zbadal guľôčky striebristého tekutého kovu. Ako vysvitlo, išlo o jedovatú ortuť, ktorú ktosi neznámy nalial do vetracej rúry vedúcej k digestoru v kuchyni. Ako nám vtedy dôchodca povedal, išlo už o štvrtý podobný "útok" na jeho domácnosť. Najprv v otvore našiel neznámu, rýchlo tvrdnúcu bielu hmotu. Potom nasledovali guľôčky, ktoré pri varení vydávali čudný zápach, vďaka čomu ich domáci odhalili. No a ortuť na sporáku našli po prvý raz už vlani v septembri. Aj preto F. Ružička oznámil všetko na polícii.
"Začalo trestné stíhanie vo veci pre prečin nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok a vysokorizikových chemických látok," uviedol ešte v decembri Peter Žaludek, zástupca hovorkyne KR PZ v Košiciach. "Kto tam tú látku dal, zatiaľ nie je známe, v prípade ešte nie je nikto obvinený."
Pre podozrenie z akútnej otravy ortuťou hospitalizovali F. Ružičku koncom januára vo FN L. Pasteura (FNLP) Košice. "Bol prijatý na Klinike pracovného lekárstva a klinickej toxikológie," povedala nám Jaroslava Oravcová, hovorkyňa nemocnice. "Kvôli nálezu na žalúdku bol v utorok 20. februára preložený na I. chirurgickú kliniku, kde mal podstúpiť operáciu. Avšak zomrel na zlyhanie dýchania v dôsledku závažného ochorenia pľúc."
Rôznym dohadom a "zaručene pravdivým" informáciám o tom, ako a prečo F. Ružička skonal, niet v Geči konca-kraja. "Po dedine sa medzi ľuďmi skutočne povráva, že ho ktosi otrávil ortuťou," tvrdil nám včera pán Matej, jeden zo susedov zosnulého.
Ako celú nešťastnú udalosť vníma, sme sa opýtali aj dcéry F. Ružičku. "Nehnevajte sa, ale my sa k tomu teraz nechceme a nebudeme vyjadrovať," zdôraznila.
Ako potvrdil ďalší z príbuzných zosnulého, spolu s ním hospitalizovali vo FNLP aj jeho manželku. Z nemocnice ju vraj pustili domov na priepustku iba kvôli pohrebu manžela, potom sa do zdravotníckeho zariadenia musí vrátiť.
Čo je to ortuť
Ide o striebrolesklý kvapalný kov, ktorý sa vyparuje už pri izbovej teplote. U človeka ťažko poškodzuje pľúca a mozog, čo sa môže prejavovať slabosťou, zvýšenou únavou, poklesom hmotnosti, poruchami trávenia, depresiami či stratami pamäti. Takisto sa môže objaviť trasenie začínajúce na očných viečkach, perách, jazyku a prstoch, neskôr môže postihnúť horné i dolné končatiny. Podľa doc. MUDr. Ľubomíra Legátha, PhD., prednostu Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie LF UPJŠ a FNLP, prejavy akútnej inhalačnej intoxikácie sa objavujú pri koncentrácii 1,2 až 8,5 mg na meter kubický. Chronická otrava pri inhalácii pár ortute sa prejavuje zápalom sliznice ústnej dutiny, podráždenosťou a spomínaným trasom končatín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári