súdu Košice I ju začal pojednávať v októbri 2002, ale zatiaľ nebola zavŕšená verdiktom.
Živnostník Nikola K. bol v apríli 2001 obvinený a stíhaný z trestného činu podvodu spolu s Košičankou Ivetou H. Po skončení vyšetrovania, presnejšie o osemnásť mesiacov neskôr, bolo trestné stíhanie Ivety H. zastavené, a tak čelí obžalobe prokurátora len on sám.
Podľa žalobcu mal od októbra 1999 do mája 2000 prostredníctvom Ivety H. organizovať nábor záujemcov o prácu v zahraničí. Údajne sa vydával za zástupcu neexistujúcej spoločnosti GER-NIK-BAU Ges. m. b. h so sídlom vo Viedni. V rámci toho, za sprostredkovanie práce, každý z 99 záujemcov zaplatil poplatok vo výške 7 021 Sk. Peniaze od nich prijala pani Iveta H., od ktorej mal obžalovaný prevziať spolu 709 279 korún. Prácu v Rakúsku však nevybavil a peniaze nevrátil.
Dnes už takmer 45-ročný Kosovčan Nikola K. je obžalovaný aj z ďalšieho podvodu, ktorého sa mal dopustiť začiatkom roka 1999. MUDr. Emiliánovi K. sľúbil vybaviť kúpu pozemkov a na tento účel od neho údajne prevzal spolu 330 000 korún. Ani v tomto prípade obžalovaný nič nezabezpečil ani nevrátil.
"Necítim sa vinný, všetko je proti mne vykonštruované. Pravda je taká, že ja som sa ani jedného zo žalovaných skutkov nedopustil. Nespáchal som žiadny podvod. Doposiaľ som nikdy nebol trestne stíhaný ani trestaný...," bránil sa pred súdom obžalovaný.
Z jeho výpovede vyplynulo, že poznal lekára, u ktorého pracovala Iveta H. ako sestrička. Ten, keďže sa chystal odísť do USA, ho v roku 1998 zoznámil so svojím kolegom Emiliánom K. A to s odôvodnením, že by mu mohol byť "prospešný". Obžalovaný uviedol, že Emilián K. ho viackrát kontaktoval a navrhol mu, aby spoločne podnikali. Rozmýšľali o otvorení predajne lacného textilu alebo ovocia a zeleniny, na ktoré mal on živnosť. Spolu s Ivetou H. hľadali vhodné priestory na zriadenie predajne.
"Na ich kúpu a tiež kúpu starej dodávky na zásobovanie tovarom mi Emilián K. požičal najprv 30 000 a potom 60 000 korún. Nenašli sme žiadne vhodné priestory, a tak som sa rozhodol, že sa pozriem domov do Kosova. Bolo to v auguste 1999, tesne po tom, čo tam skončila vojna. Doktor K. mi vtedy požičal 90 000 korún s tým, že sa mi určite zídu. Po návrate do Košíc mi tiež niečo požičal, ale spolu to bolo 200 000 korún. Nedal mi žiadne peniaze na sprostredkovanie výhodnej kúpy pozemkov. To, čo tvrdí, nie je pravda," hovoril Nikola K. Zdôraznil, že chcel viesť riadny život, pretože sa tu oženil, má manželku a dieťa.
Obžalovaný tvrdil, že v októbri 1999 mu Iveta H. ponúkla, či by nechcel robiť vedúceho skupiny robotníkov na nejakej stavbe v zahraničí. Odmietol to, pretože už mal prácu, ktorú mu brat zabezpečil v Nemecku. Iveta H., ktorá predstúpila pred senát ako svedkyňa, však tvrdila niečo iné. Pred súdom uviedla, že v septembri 1999 sa obžalovaný zmienil, že je majiteľom firmy vo Viedni a má licenčné právo na sprostredkovanie stavebnej a obchodnej činnosti v rôznych štátoch.
"Povedal, že vie zabezpečiť prácu v Rakúsku pre prípadných záujemcov zo Slovenska a plánoval otvoriť pobočku svojej firmy v Košiciach. Ponúkol mi, aby som robila nábor záujemcov. Mojou úlohou bolo stretávanie sa s nimi, vedenie evidencie a vyberanie poplatkov za vybavenie pracovných víz. Doniesol mi žiadosti, príjmové pokladničné doklady a tlačivá pre uchádzačov. Sľúbil, že ma neskôr zamestná v pobočke svojej firmy, ktorú však neotvoril," uviedla Iveta H. a podrobne opísala, ako v predajni Keramocentra, kde v tom čase pracovala, rokovala so záujemcami o prácu.
Svedkyňa tvrdila, že všetky peniaze, ktoré na tento účel prevzala, odovzdala obžalovanému. Ďalej uviedla, že termíny vycestovania záujemcov o prácu do Rakúska boli viackrát odložené. A to z dôvodu nevybavenia víz, ubytovania a podobne. Posledný termín odchodu bol stanovený na 18. mája 2000, ale deň predtým ho obžalovaný telefonicky zrušil. Informoval ju, že všetci vycestujú v júni. Ľudia už strácali trpezlivosť, preto s jedným z nich svedkyňa odcestovala do Bratislavy. Tam, na ambasáde zistili, že spoločnosť GER-NIK-BAU v Rakúsku nie je registrovaná, teda že nejestvuje.
"Ivetu H. som nepoveril, aby pre mňa robila nábor robotníkov na stavby do zahraničia. Nedal som jej žiadne formuláre pre uchádzačov o prácu, ani iné písomné doklady. O tejto jej činnosti nič neviem. Ja som nikdy s nikým z tých ľudí nejednal, ani sa nikomu nepredstavil, že som majiteľ firmy v Rakúsku. Nesľuboval som, že viem zabezpečiť prácu, resp. pracovné povolenie. Iveta H. mi v tejto súvislosti neodovzdala ani korunu," tvrdí obžalovaný.
Pozornosť súdu upriamil na skutočnosť, že v trestnom konaní nebol predložený žiadny doklad o tom, že mu pani Iveta nejaké peniaze odovzdala. Tá tvrdí, že tieto doklady jej ukradol Nikola K., keď ju naposledy navštívil. Obžalovaný to popiera.
Nikola K. bol takmer dva roky vo výkone väzby. Na základe písomného sľubu, ktorý súd prijal, bol v januári 2004 prepustený na slobodu. Pojednávanie sa vlečie slimačím tempom. Podpísali sa podeň ochorenia, svedkovia, ale aj námietka zo strany obžalovaného, že predsedníčka senátu je voči nemu zaujatá. Po preskúmaní jej opodstatnenosti však Krajský súd v Košiciach vyslovil záver, že to tak nie je a sudkyňu nevylúčil z ďalšieho konania.
Súd už vypočul celú plejádu svedkov, ale stále je dosť takých, ktorí predvolania na súd ignorujú. Uplynulý piatok opäť neprišiel ani jeden, pojednávanie bolo odročené na apríl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári