vstúpiť. Naopak, krajská samospráva chce spolu s obcami a mestami v kraji docieliť, aby sa do nich vrátil "život". To bolo aj cieľom štvrtkovej konferencie k medzinárodnému projektu Mister, na ktorom sa prezentovali skúsenosti s využitím starých priemyselných objektov brownfiledov a ich prínos pre regionálny rozvoj. Pozitívny príklad s revitalizáciou hnedých zón prezentovala riaditeľka BIC Spišská Nová Ves Katarína Krotáková, keď v tamojšom areáli si vďaka domácim a zahraničným investorom našlo prácu takmer 300 ľudí.
O košických "brownfiledoch" informoval bývalý hlavný architekt mesta P. Murko. "Takzvané hnedé zóny by sme radi vrátili späť a chceme, aby začali plniť svoju funkciu. Je to aj vo verejnom záujme. Zatiaľ s tým nemáme na Slovensku veľa skúseností, preto sme privítali takú možnosť, aby sme si vymieňali poznatky aj s ľuďmi zo zahraničia," skonštatoval šéf odboru regionálneho rozvoja Úradu KSK Peter Ťapák.
Krajská samospráva by sa do nových podnikateľských zámerov v hnedých zónach chcela zapojiť cez akúsi obdobu PPP projektov, čo by znamenalo, že pri ich opätovnom využití, hľadaní investorov a financovaní by sa spojila aj so súkromným sektorom.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári