patrí a pomenovaná bola podľa neho bývalá Nejedlého ulica. Volá sa Bocatiova. Vystriedal tak zarytého stalinistu, českého historika, muzikológa, literárneho historika a politika.
Ján Bocatius - humanistický básnik, košický učiteľ, notár a richtár po štúdiách v Sasku prišiel v 80. rokoch 16. storočia na Slovensko. Učil v Banskej Štiavnici, na Spiši a v Prešove. V roku 1599 prijal pozvanie do Košíc, kde pôsobil ako rektor gymnázia. V roku 1603 sa stal richtárom Košíc. Keď v roku 1604 na rozkaz cisára Rudolfa II. násilím zobrali protestantom kostol sv. Alžbety pre Jágerskú kapitulu, odišiel protestovať proti tomuto činu k cisárovi do Prahy. Jeho cesta bola neúspešná, a tak vstúpil do služieb Štefana Bocskaya a zúčastnil sa protihabsburského povstania.
V roku 1606 uskutočnil diplomatickú misiu do Nemecka s cieľom získať podporu nemeckých protestantských panovníkov. Jeho cesta sa skončila vo väzení v Prahe, kde strávil päť rokov. Po návrate do Košíc sa venoval pedagogickej činnosti. V roku 1613 prijal pozvanie Gabriela Bethlena do Alba Julie a pôsobil tam ako tajný radca a knihovník. Zomrel na jednej z diplomatických ciest.
Písal poéziu v latinskom jazyku a za oslavnú báseň na knieža Maximiliána mu cisár Rudolf II. udelil titul Poeta laureatus caesareus a povýšil do šľachtického stavu. Jeho najvýznamnejšia básnická zbierka sa volá Hungaridos Libri poematum a má nielen literárnu, ale aj historickú hodnotu. Z jeho básnického diela vyšla v slovenskom preklade Vojtecha Mihálika báseň o Vysokých Tatrách.
Ján Bocatius má v Košiciach nielen ulicu, ale aj pamätnú tabuľu na Hlavnej 69, kde žil, pomenovaná je podľa neho knižnica a jeho meno je zvečnené aj na drevorezbe listiny starostov v Jakabovom paláci.
V pondelok sa dozvieme, po kom bola pomenovaná Borodáčova ulica v Barci.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári