stane, že to nemusí byť tak, ako tvrdíme alebo zistíme, že sme čerpali z nepresného prameňa. Včera sme sa zastavili na Bielej ulici. Riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice Ján Gašpar nás upozornil, že sa nevolala Jezuitská. Tak sa totiž volala Univerzitná ulica. Pôvodný názov Bielej ulice bol Fehér utca, neskôr Tinódyho podľa maďarského spisovateľa, hudobníka, historika a kronikára Sebastiána Tinódyho, ktorý pôsobil aj v Košiciach. Po vojne sa volala Dostojevského a v roku 1990 sa jej vrátil pôvodný, ale už slovenský názov Biela.
Dnes sa zastavíme pri ulici s menom Bielocerkevská, ktorá sa nachádza na Sídlisku Dargovských hrdinov. Táto mestská časť je spojená v názvoch ulíc s oslobodzovacími bojmi, partizánmi, maršalmi, politickými funkcionármi a miestami a mestami protifašistického odboja.
Po boku Červenej armády bojovali aj slovenskí vojaci, ktorí rozšírili rady príslušníkov zahraničného odboja v ZSSR. Od roku 1942 tam existovala československá jednotka pod velením pplk. L. Svobodu, ktorá začiatkom roku 1943 prešla hrdinským bojom pri Sokolove ako samostatný poľný prápor a od mája 1943 ako 1. československá samostatná brigáda v ZSSR. Koncom roku 1943 bojovala o Kyjev a Bielu Cerkev. Na jej počesť dostala jedna z furčianskych ulíc meno Bielocerkevská, po mieste bojov, kde vyhaslo mnoho životov. Z nej sa sformovala neskôr druhá čs. paradesantná brigáda, zasahujúca pri Krosne, Dukle a jej časť bojovala aj v centre Slovenského národného povstania.
Zajtra sa dozvieme viac o Blatnej ulici v mestskej časti Západ a o ďalších, ktoré dostali názvy podľa toho, ako vyzerajú.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári