poslaneckých odmien, ktorým je desaťnásobok minimálnej mzdy, teda v súčasnosti 76-tisíc. Strop odmien zaviedla pre miestnych poslancov v Košiciach minuloročná novela zákona o meste, ktorú prijala Národná rada SR. Podľa zástupcu starostu Ernesta Bástiho (SMK) boli doterajšie diskusie o nových odmenách v Starom Meste dlhé a búrlivé. Ešte búrlivejšiu debatu však očakáva na budúci týždeň. Vtedy má totiž nový odmeňovací poriadok schváliť staromestské zastupiteľstvo.
Do konca minulého volebného obdobia žiadny zákonný strop poslaneckých odmien neexistoval. Keď si však poslanci v Starom Meste nadelili v roku 2005 také vysoké mimoriadne štvrťročné odmeny, že priemerne na jedného to za rok spolu s riadnymi mesačnými odmenami vyšlo na asi 100-tisíc (rok predtým uletelo aj zastupiteľstvo na Juhu), tak aj téma hornej hranice odmien sa stala predmetom diskusie v rámci pripravovanej novely zákona o Košiciach a dostala sa do nej.
V súčasnom staromestskom zastupiteľstve je okrem viacerých bývalých poslancov aj niekoľko nových. Hoci tí nemajú s nehoráznymi odmenami v uplynulom volebnom období nič spoločné, dôsledky sa dotknú aj ich.
V návrhu nového odmeňovacieho poriadku, ktorý prerokovala finančná komisia i rada, prakticky ostáva riadna mesačná odmena v doterajšej výške 5 000 (ak pracuje poslanec v dvoch komisiách), resp. 5 800 Sk (ak je aj v rade).
Možné mimoriadne odmeny (no už len polročné, nie kvartálne ako doteraz) sa však scvrkli tak, aby už spolu s riadnymi žiadny poslanec neprekročil spomínaný strop. Ten predstavuje priemerne mesačne 6 300 Sk. Pre porovnanie, v roku 2005 mal každý poslanec priemerne mesačne až o dve tisícky viac.
Zástupca starostu vidí problém stropu odmien v tom, že už nebudú môcť odmeňovať poslancov, ktorí okrem poslaneckej práce ešte aj sobášia. Pritom v sobášnej sieni Starého Mesta si ročne povie áno podľa Bástiho okolo 150 až 200 párov a obrady majú každý víkend. Okrem starostu vykonáva sobáše aj šesť poslancov, ktorých na to schválilo zastupiteľstvo. Tí doteraz dostávali 200 korún za obrad. To je pri 30 sobášoch ročne 6 000 Sk.
"S odmenami za sobášenie by však teraz poslanci už prekročili strop. No keby sme na to chceli nechať v odmeňovacom poriadku rezervu, ostatným poslancom by sa musela odmena znížiť. Ale tí by s tým nesúhlasili. Stále by to bolo pre niekoho nespravodlivé," argumentuje zástupca. Ten tiež sobáši, no namiesto odmeny poberá plat 46 620 Sk, na ktorý sa strop nevzťahuje.
Ďalej Básti vysvetľuje, že zastupiteľstvu navrhnú na schválenie núdzové riešenie - aby poslanci nesobášili zadarmo, nech dostávajú namiesto odmeny za obrad aspoň tzv. ošatné v zmysle staromestského VZN, teda príspevok na slávnostný odev 4 000 Sk vyplácaný raz za dva roky. To je však oproti doterajším šiestim tisíckam ročne oveľa menej, preto sa zástupca obáva, že poslanci už nebudú chcieť sobášiť.
"Dúfam síce, že poslanci vydržia, ale môže sa stať, že záujem stratia. Potom budem musieť zadarmo sobášiť ja a starosta, ktorý má tú povinnosť zo zákona, no môže ju delegovať na poslancov. Keby sobášil len starosta, zrejme by nemal voľný ani jeden víkend v roku," opisuje kritický scenár zástupca.
Aj preto považuje zákonný strop odmien za nedomyslený voči mestským častiam, ktorým zas iný zákon zveril matriky a sobáše. Tie robí ešte Juh, Západ, Furča a Šaca, no nie všade tam majú poslanci také vysoké odmeny, že sa do nich nezmestia aj odmeny za sobášenie.
Básti však celkovo onačil strop odmien v zákone za nešťastný. Podľa jeho slov totiž obmedzuje motiváciu a iniciatívu poslancov.
Tak sme sa ho spýtali, či za to, že autori novely zákona o meste zaviedli strop, nemôže predsa najmä Staré Mesto. "Áno, sebakriticky musíme priznať, že niektoré návrhy odmien boli neuvážené, hlúpe až provokatívne. Taký bol však hlavne rok 2005, ale vlani sme sa už polepšili a keby strop platil už minulý rok, boli by sme sa doň pravdepodobne zmestili," vyjadril sa zástupca Básti, ktorý bol poslancom aj v minulom volebnom období.
V uplynulých štyroch rokoch si staromestskí poslanci nadeľovali väčšinou 50-percentné a raz dokonca aj 100-percentné štvrťročné extra odmeny (za posledný kvartál 2005). Tie posledné pred decembrovými komunálnymi voľbami si však už dali len 22-percentné. Pre vysoké odmeny vlani mesto dočasne stoplo Staromešťanom dotáciu na krytú plaváreň.
Ako si nadeľovali extra odmeny
za 1. štvrťrok 2005: priemerne po 6 100 Sk na poslanca
za 2. štvrťrok 2005: priemerne 8 000
za 3. štvrťrok 2005: priemerne 8 339
za 4. štvrťrok 2005: priemerne 15 826
za 1. štvrťrok 2006: priemerne 8 389
za apríl až november 2006: priemerne 9 000
Okrem toho ešte každý mesiac aj riadna odmena priemerne 5 000.
(jav)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári