tou je história. Začalo to pred niekoľkými rokmi, kedy svetlo sveta uzrela jeho kniha s názvom Srdce a hviezdy naše pamiatky, ktorá zachytáva posledných 50 rokov zo života obce. Vyšla pri príležitosti 10. výročia stretnutia rodákov v Bijacovciach a nadväzuje na knihu od dlhoročného kňaza a historika Bencka z roku 1941, kde je podrobne spracovaná história obce i okolia Spišského hradu. Leitmotívom knihy Ľ. Kaľavského sú malé sakrálne objekty. Tých je v Bijacovciach i okolí hneď niekoľko.
O niekoľko rokov tento kronikár svoj obzor rozšíril o územie v dĺžke 50 kilometrov v smere západ - východ a 25 kilometrov v smere juh sever. Na území od Betlanoviec po Margecany a od Torysiek po Poráč zmapoval, zdokumentoval, odfotografoval a systematizoval neuveriteľných 750 malých sakrálnych objektov kríže, Božie muky, kaplnky, samostatne stojace sochy a zvonice v celkovo 70 obciach. Dnes ich má kompletných 660, po dokončení zvyšných 10 percent bude na svete katalóg zaujímavý svojím obsahom i množstvom nazbieraného materiálu.
Ako sám autor priznal, inšpirovala ho kniha dvojice autorov etnografky Klaudie Buganovej a fotografa Mariána Šangalu Kríže Košíc a okolia, na ktorú jeho práca nadväzuje.
"Priznám sa, počítal som s veľkým počtom sakrálnych objektov, ale s takým až nie. No pravdou je, že tu na Spiši je silná kresťanská tradícia a preto aj toľko náboženských symbolov a pamiatok. Na jednu obec tak v priemere pripadá 10 týchto objektov. Najviac je to v Levoči a Spišskom Podhradí. V Levoči je 27 krížov, 11 kaplniek a 1 samostatne stojaca socha. V Spišskom Podhradí 23 krížov, 16 kaplniek, 3 sochy a jedna samostatne stojaca zvonica v Katúni. Z obcí dominujú Letanovce v spišskonovoveskom okrese s 19 krížmi i 3 kaplnkami a v okrese Levoča obec Oľšavica, kde je 24 krížov a 3 kaplnky," priblížil Ľ. Kaľavský.
Práca na tomto katalógu mu zabrala štyri roky. Do terénu vyrážal najmä na jar a na jeseň. Keďže pamiatky aj fotografuje, tieto ročné obdobia mu ponúkajú zaujímavú prírodnú scenériu. Za ten čas prešiel 62 obcí zo 70. Niektoré objekty ho oslovili viac, iné menej. Najviac ho však potešilo, ak objavil kríž alebo božiu muku zastrčenú v lese, zarastenú trávou či ukrytú v kroví.
"Mám radosť, keď nájdem ošarpanú kaplnku, zlomený kríž. Cítim, ako tadiaľ dlhé roky neprešla ľudská noha a dotýkam sa tak storočnej histórie. Takou kaplnkou je napr. kaplnka Pri Žigani ktorú roky ukrýval les a poznali ju len lesní robotníci. Kedysi tadiaľ viedla cesta z Bijacoviec do Vyšného Slavkova a chodieval tadiaľ ešte môj dedo ako kuriér. Neskôr bola obnovená a zasvätená sv. Hubertovi, keďže o jej obnovu sa pričinilo poľovnícke spoločenstvo. Ďalšou je kaplnka Na úbočí kde boli vraj popravení buriči z roľníckeho povstania na Spiši v roku 1831. Údajne telá popravených na šibenici tam viseli niekoľko rokov na výstrahu. Alebo zabudnutý kríž vo vymretej osade v extraviláne Oľšavice, kde som ho objavil s bratrancom, či zvalený kríž v Letanovciach, z ktorého je už len torzo. Jednoducho každý objekt má svoju históriu," zdôraznil bijacovský kronikár.
A aký je podľa neho stav týchto pamiatok? "Po revolúcii sa veľa týchto objektov obnovilo. Myslím si, že väčšinou sú v dobro stave, no niektoré by potrebovali znova oživiť. Aj tento môj katalóg je akousi skrytou výzvou k tomu, aby sme vedeli, čo máme. Aby sme sa potom dokázali o to postarať," dodal Ľ. Kaľavský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári