Rád vyšíva. Jeho obrusy, prestierania, výšivky a obrazy dnes zdobia nejednu domácnosť na Slovensku aj v zahraničí. Pri vyšívaní presedel denne celé hodiny. Keď ho niektorý z motívov oslovil, vyšíval v kuse aj desať hodín. Ako sám rád s humorom hovorí: "Na to treba horúci zadok". Vo vyšívaní sa vypracoval k majstrovskej dokonalosti a precíznosti. V posledných rokoch zhotovuje diela slávnych maliarov ako je Mona Lisa či všetky Muchove obrazy a podobizne svätých a Ježiša Krista. Pri práci používa rôzne techniky a materiály nití. Tváre zhotovuje tenšími niťami, aby jasnejšie vyzneli jej obrysy a neboli hranaté.
Dezider Pavlík prvýkrát privoňal k vyšívaniu v českom Liberci, kde v mladosti pracoval ako stavebný technik. Kým partie stavbárov chodievali po večeroch na pivo, on chcel robiť ničo zmysluplné. "Raz večer som pri prechádzke mestom zbadal vo výklade vystavené výšivky. Veľmi sa mi to zapáčilo a povedal som si, že to skúsim. Na druhý deň som si kúpil v kníhkupectve slovenskú knihu o vyšívaní," zaspomínal si. Dodnes má odložený svoj prvý obrúsok, ktorý zhotovil pred 40 rokmi. Opatrne ho s láskou vyberá zo skrine a na chvíľu ho ukáže.
Spolu s nebohou manželkou Reginou vychovali dvoch synov a jednu dcéru. Presne si ešte pamätá ako manželke prvýkrát predviedol svoje schopnosti: "Keď som sa vrátil z Liberca a zistila, že po večeroch vyšívam, nechcela tomu uveriť. Raz sme sa dokonca stavili, kto skôr urobí obrus. Začali sme naraz, ale poviem vám aj ona vedela dobre vyšívať. Naraz sme začali a naraz sme skončili."
Po smrti manželky mu dnes robí v malom domčeku v Slavkovciach spoločnosť len jeho štvornohí kamaráti - Cero, ktorý už ohluchol a pouličný jazvečík Bena. Na samote okrem práce v záhrade viac prilipol k vyšívaniu. Najmä teraz, v zimných mesiacoch. Na niektorých obrazoch pracoval aj vyše roka. Každé svoje dielo si preto nesmierne váži a zásadne ho nepredáva, ale daruje. Celkovo tak zhotovil vyše 500 výšiviek, obrazov a prestieraní. "Ľudia to nevedia oceniť a pod cenu to predávať nebudem. Tá pracnosť sa jednoducho nedá oceniť," dodáva. Mnohé jeho obrusy sú vyšívané technikou zvanou "perzská ažura". "Táto technika, vzor a látka sú veľmi jemné. Je to veľmi ťažké zhotoviť". Všetky svoje obrazy rozdal deťom, príbuzným a priateľom. Doma si drží len zopár kúskov, ktoré preňho veľa znamenajú. Slávna Mona Lisa skončila u jeho známeho v Kanade a ďalšia v Bratislave. Najnovšie má rozpracovaný obraz Tri grácie, ktorý do roka plánuje dokončiť. Muchove obrazy zhotovuje v dvoch farebných kombináciách v čiernobielej a hnedobielej. Bežné obrusy nepovažuje za hodnotné. "Je to taká tlač na umeline".
Okrem vyšívania má pán Dezider ešte jednu netradičnú záľubu. Pred jedenástimi rokmi sa z neho stal vitorián. Jeho jedálniček tvorí surová strava, nič varené. Neje dokonca ani klasický chlieb. Všetko, čo sa podľa neho tepelne spracúva, stráca svoje výživné látky, prvky a vitamíny. Zelenina a ovocie, ktoré pestuje na záhrade, zároveň patrí do jeho hlavného jedálnička. V obchode si dokupuje len sóju. Jedlé huby tiež konzumuje surové. Na dobré zdravie sa dnes 75-ročný dôchodca sťažovať nemôže. "Už chlieb, ktorý dával jesť pán Ježiš nebol pečený, ale sušený na slnku," hovorí. Boží syn je jedným z jeho ústredných motívov. Na vyšitých obrazoch znázorňuje modliaceho sa Ježiša Krista na Olivovej hore. Sám je veriacim človekom a preto sa do obrazov snaží dávať aj kúsok viery a lásky.
Rád vyšíva v malej izbičke, ktorá je zároveň kuchynkou. Pre svetom sa však neuzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári