mali možnosť školáci zo Spišskej Novej Vsi a Smižian. Navyše, kumšt modelovania im aspoň sčasti poodhalil akademický sochár Otto Korkoš a jeho žiaci. Tvorivou dielňou v priebehu dvoch dní prešla takmer päťdesiatka školákov, u ktorých záujem striedalo nadšenie. Dielňa bola súčasťou výstavy O. Korkoša, ktorá v týchto dňoch prebieha v Galérii umelcov Spiša. A práve priestory galérie sa načas stali aj miestom tvorivosti mladých Spišiakov.
Simonu Hodákovú, siedmačku zo Základnej školy Povýšenia sv. kríža zo Smižian, priviedla do galérie zvedavosť a chuť vyskúšať si modelovanie. To si ju získalo hneď na začiatku. Spod jej šikovných rúk vychádzal športovec - bežec pripravený v podrepe vyštartovať na dráhu. Ako nám prezradila, inšpirovala sa vlastnými záujmami. „Rada športujem, behám a tak som sa rozhodla pre bežca. Modelovanie je zaujímavá činnosť, i keď vytvarovanie hliny je dosť náročné. Som tu síce po prvýkrát, ale rada by som sem prišla opäť," netajila nadšenie Simona.
Aj jej rovesníka Maroša Lesňáka zaujala tvárna hlina. Siedmak, ktorý rovnako navštevuje smižiansku školu, práve pracoval na reliéfe a medailóne. Ako zdôraznil, detailná práca a trpezlivosť mu vraj nechýbajú, aj preto ho práca s hlinou zaujala. O dva roky starší Jakub Benčo však modelovanie až tak neobľubuje, no umenie a tvorivá práca ho bavia. Napriek tomu sa s hlinou veľmi skoro popasoval a za necelú štvrť hodinku mal pred sebou hlineného rytiera so štítom. A prečo práve rytier? „Napadlo ma to ako prvé. Neinšpiroval som sa konkrétnym rytierom, skôr som nechal pracovať fantáziu a ľubovoľne modeloval," prezradil deviatak.
Ondrej Lipták a Martin Kopčák možno niekedy tiež takto začínali. Dnes títo stredoškoláci študujú na Strednej priemyselnej škole drevárskej odbor dizajn a tvarovanie dreva. Obidvaja sú žiakmi O. Korkoša. Počas tvorivej dielne práve títo dvaja študenti pomáhali O. Korkošovi s učením žiakov. Ukázali im, ako hlinu správne tvarovať a modelovať, prezradili, na čo slúži modelovacia špachtľa či modelovacie očko, jednoducho základy práce s hlinou. „Žiakom sme priniesli dva námety - reliéfy, podľa ktorých mohli modelovať tie svoje. No nechali sme im aj možnosť výberu. Bola to akási voľná tvorba s vlastnými námetmi a nápadmi," priblížil O. Lipták. „Vidieť, že ich to baví. I keď nie všetkým to ide, ale snažia sa. Niekto má talent na matematiku a iný zasa na učenie," uviedol M. Kopčák. Ako obidvaja priznali, v úlohe učiteľov sa cítili troška netradične, i keď sa jej zhostili veľmi rýchle.
„Je to vynikajúci spôsob, ako si deti môžu vyskúšať prácu s hlinou. Chodievam sem aj s deťmi z výtvarného krúžku a sú nadšené. U nás v škole nemajú možnosť vyskúšať si to a vždy sa na hodiny do galérie tešia," zdôraznila Marcela Lapšanská, učiteľka zo Smižian.
Spišskonovoveská GUS-ka už v minulosti uskutočnila tvorivé dielne pre školákov. S ľudovým rezbárom Pavlom Šarišským, neprofesionálnym maliarom Emiliánom Cvengrošom a po prvýkrát tentoraz aj s profesionálnym umelcom O. Korkošom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári