sú poväčšine ženy dôchodkyne s výnimkou dvoch chlapcov vo veku 10 a 8 rokov či napríklad 15-ročnej tínedžerky Martiny. Je približne sedem hodín ráno, na jednej z ostrých zákrut na Pačianskom kopci pár krokov od Úhornej autobus "zdochne". Vodič vystupuje zistiť, čo sa stalo. Keď sa nachádza pri zadnej časti autobusu, ten sa nekontrolovateľne dáva do pohybu a kotúľa sa dole strmým svahom. Päť žien ešte stihlo vyskočiť z rútiaceho sa autobusu.
3. august 2003 doobeda - Na Pačianskom kopci sa ozýva plač a srdcervúci nárek. Príbuzní, ktorí okamžite prišli na miesto nehody, hľadajú svoje matky, manželky, sestry... V autobuse zahynulo sedem ľudí. Okolo 10.30 hod. záchranári spod autobusu vyslobodzujú posledné telá obetí. Bilancia je tragická, jedenásť mŕtvych pútnikov, medzi nimi aj 8-ročný Jakub. Vodič, ktorý mal vtedy 46 rokov, si vykĺbil rameno a utrpel ťažký posttraumatický šok. Na miesto nehody ako prví dorazili zdravotníci z Gelnice. Práve do tejto nemocnice previezli spolu 14 pasažierov z havarovaného autobusu. Vážnejšie stavy previezli do košických nemocníc. Počet obetí sa za pár dní zväčšil, na následky zranení zomierajú ďalší dvaja ľudia. Celkovo bolo zranených 24 ľudí.
3. august večer - havarovaný autobus prevážajú do Spišskej Novej Vsi na stanicu technickej kontroly. Nezistili sa žiadne technické poruchy, v poriadku boli aj brzdy.
4. august 2003 - Policajný vyšetrovateľ zo Spišskej Novej Vsi vznáša voči vodičovi autobusu obvinenie za trestný čin - ohrozovanie všeobecnej bezpečnosti. Ten sa psychicky zrútil, preto ho hospitalizujú v levočskej nemocnici. Podľa polície, vodič skôr ako vystúpil, mal autobus zabezpečiť
nielen ručnou brzdou, ale aj podložením klina. Cestujúci mali z autobusu vystúpiť. Okrem toho, vodič nerešpektoval dopravnú značku, a to zákaz vjazdu vozidlám dlhším ako desať metrov.
5. august - Polícia už definitívne pozná totožnosť všetkých mŕtvych. Príčina smrti - udusenie. S výnimkou spomínaného chlapca, v autobuse zahynuli ženy. Najmladšia z nich mala 44 rokov, najstaršia zase 64 rokov. Aj keď prvotná informácia znela, že autobus bol technicky v poriadku, na odbornú expertízu putovali brzdové čeľuste a ventily.
6. august - koná sa pohreb obetí.
14. apríl 2004 - Približne pol roka znalci z odboru cestnej dopravy zisťujú príčinu tragickej nehody. V polovici apríla sa na mieste nehody koná vyšetrovací pokus alebo inak povedané rekonštrukcia prípadu. Znalci už vtedy vedeli, že ručná brzda nebola v poriadku. "Pri vyšetrovacom pokuse sa skúmalo, či by autobus stál stabilne na kopci, ak by ručná brzda bola technicky v poriadku," vysvetlil znalec Peter Onderuš. Výsledok pokusu - áno, autobus stál aj bez klina. Figurantmi boli študenti z policajnej akadémie, pokusný autobus zaisťovala Tatra za pomoci lán.
28. január 2005 - Začína sa súd s vodičom. Vyšetrovanie prípadu trvalo rok a pol. Pútnici z autobusu žiadajú uhradiť škodu napríklad za stratené zlaté náušnice, modlitebnú knižku, dáždniky, skladacie stoličky, okuliare, dámske kabely...
20. februára 2007 - Okresný súd v Spišskej Novej Vsi definitívne rozhodol - vodič Martin Gumáň je nevinný. Príčinou nehody bol zlý technický stav autobusu - ručná brzda nebola v poriadku.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári