sme to dosiahli, najskôr je potrebné vytvoriť vhodné podmienky pre občanov, aby ho mohli separovať. Pre niektorých ľudí je už triedenie bežnou rutinou, no iní sa tým nezaoberajú. Preto sme sa Košičanov opýtali:
- Áno, dávame si na to pozor. Zvlášť dávame umelé fľaše a zvlášť sklenené. Pravdaže, vediem k tomu aj deti, dcéra Ivana tiež na to dbá. Ale viem, že veľa ľudí u nás to vôbec nezaujíma, jednoducho, ešte v tom nie sme takí zabehnutí, ako v iných krajinách.
- Ja osobne odpad separujem, sklo, papier a aj plastové fľaše. Podľa mňa sú na to podmienky dobre zabezpečené, kontajnerov je dostatok. Ale neviem, či to všetci využívajú. Asi sa o to starajú skôr starší ľudia, mladí na to viac kašlú, nie je to pre nich podstatné.
Lukáš, študent
- Separáciu odpadu považujem za dôležitú, ale na Slovensku to nie je ešte také rozvinuté. Bola som v zahraničí a tam tým doslova žijú. Mala som tam až stres z toho, kde mám čo odhodiť a myslím si, že by to mohlo byť aj tu takto, ale asi to ešte potrvá. Ani ja doma odpad netriedim.
Silvia Cecková, študentka
- U nás doma separujeme všetko, sme v tom poctiví. Vediem k tomu aj deti, už malý syn vie, že plastové fľaše patria do tašky. Ale celkove u nás málo ľudí odpad triedi. A ďalší problém je v odvoze kontajnerov, či už na papier, alebo na plasty. Mali by ich častejšie odvážať.
- Ja triedim všetko. Zvlášť dávam papiere, zvlášť plasty a zvlášť aj sklo. Je to podľa mňa veľmi potrebné. A viem, že aj ľudia v mojom okolí, na Jánošíkovej ulici, na to dávajú pozor. Ale či na tom záleží aj mládeži, je otázne, záleží od rodiny.
Irena Kolesárová, dôchodkyňa
- Určite je to dôležité, i keď je otázne, kam ten odpad ide. Či to nie je tak, že my separujeme a všetko potom aj tak nekončí na jednej skládke. Problém je v tom, že kontajnery sú väčšinou otvorené a hádže sa tam aj iný odpad. Takže je to relatívne - je to dobrá vec, ale tá realizácia je nanič.
Ľubo, živnostník
- Odpad doma netriedime, ale uznávam, že by to malo byť. Lenže u nás na Slovensku je to málo zabezpečené. Robil som v zahraničí a viem, že v iných štátoch je to normálne. Dokonca sú za to niekde aj pokuty. Tu je asi problém v tom, že by to mali viac propagovať.