nezískal podporu koalície, je exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová spokojná. Ako nám povedala, jej SDKÚ je pripravená pokračovať v presviedčaní občanov a tlačiť na vládu, aby nemenila dôchodkovú reformu, lebo to môže mať negatívne dôsledky na budúcich poberateľov dôchodkov.
"Už pri predstavovaní programového vyhlásenia vlády odznelo spochybnenie od ministerky, že dôchodková reforma kvôli demografickému vývoju ani nebola potrebná. Pred 7 mesiacmi sa otvorila táto téma a odvtedy sa najmä v Smere nabaľovali protiargumenty a spochybňovanie princípov reformy. Išlo o úvahy zmeniť pomer platieb do dvoch pilierov, prirovnanie DSS k nebankovým subjektom až po otvorenie témy dobrovoľnej účasti mladých ľudí v 2. pilieri a vôbec bezpečnosti celého systému. Fakty však nepustia, zvyšuje sa priemerná dĺžka života, počet dôchodcov a znižuje sa počet ľudí v produktívnom veku. Tieto štatistiky však majú negatívny dopad na priebežný dôchodkový systém, a preto bolo potrebné urobiť dôchodkovú reformu. Urobíme všetko pre to, aby sme ochránili sporiteľov," tvrdí.
Exministerka považuje za úspech ich kampane najmä to, že koalícia cúvla v percentuálnom prehodnotení platieb do "sporivého" 2. piliera zo súčasných 9:9 na 6:12 v prospech priebežného 1. piliera. Vláda tak podľa nej aspoň dočasne ustúpila od toho najhoršieho, čo mohla v dôchodkovej reforme pokaziť...
"Samotné neprijatie ústavného zákona, ktoré by garantovalo stabilitu 2. piliera, považujem za dôkaz toho, že koalícia chce v budúcnosti výrazne zmeniť celý dôchodkový systém. Keby sa neuvažovalo, nie je pre nich problém takýto zákon podporiť. My sme ani nechceli zakonzervovať súčasný stav, iba nezhoršiť podmienky, za akých vstupovalo do priebežného systému 1,5 milióna ľudí. Nerozumiem, prečo nás koalícia napáda za to, že údajne nie sme solidárni, keď opak je pravdou. Deväť percent z odvodov, ktoré idú do DSS, je vlastne odložená spotreba do budúcnosti, avšak tie peniaze sa odkladajú len na dôchodky. Sociálna posiťovňa však nezískava len 'zvyšných' deväť percent, ale aj ďalších 4,75 percenta do rezervného fondu a plus sa jej deficit dá vykryť aj daňami. Náš hlavný spor tkvie v tom, z čoho sa má tá odložená spotreba financovať. Vláda chce získať tieto peniaze od občanov, čiže presunom ich prostriedkov z 2. do 1. piliera a ich následné rozdelenie súčasným dôchodcom. My tvrdíme, že sa to dá aj z vybratých nepriamych daní v štátnom rozpočte. Práve DPH a spotrebné dane sú podľa nás priamym prejavom solidarity, lebo sa vyberajú zo spotreby a tým pádom ich viac zaplatia bohatší ľudia."
Predstavitelia vládnych strán pri diskusiách o znížení váhy 2. piliera často argumentovali, že peniaze v DSS nie sú garantované a premiér Robert Fico v nich dokonca videl aj paralelu s nebankovými subjektmi. Exministerka Radičová však odmietla úvahy niektorých politikov v Smere, že opozícia nechráni ani tak sporiteľov ako skôr zisky dôchodkových spoločností.
"Opakujem, naším prvoradým cieľom je spokojnosť a bezpečnosť investícií 1,5 milióna sporiteľov a nie akcionárov spoločností. Peniaze v DSS sú stopercentne garantované, čo napokon potvrdila aj ministerka Tomanová. To, že premiér tvrdí niečo iné, asi niečo hovorí aj o vnútorných rozporoch v Smere... My chceme chrániť súčasných a budúcich dôchodcov. Ak by sa totiž realizoval plán Smeru na zníženie príspevkov do 2. piliera, momentálne by štát možno získal viac finančných zdrojov pre súčasných dôchodcov. Lenže už pozajtra tých nových dôchodcov budete musieť vyplácať, takže sa tým len zhorší situácia v priebežnom pilieri. Tým, že do 1. piliera navrátite ďalších ľudí, vytvárate väčšie nároky na dôchodky pre týchto ľudí a to je ešte horšie, než keby sa žiadna reforma neurobila. Keď to zhrniem, my nechránime len 1,5 milióna sporiteľov v 2. pilieri, ale chceme dodržať garancie dôchodkov pre tých, ktorí sú v 1. pilieri."
Keďže na poste, kde predtým sedela Iveta Radičová, pôsobí od volieb dovtedy málo známa Viera Tomanová, spýtali sme sa podpredsedníčky SDKÚ aj na to, ako hodnotí svoju nástupkyňu.
"Ako ľavicová ministerka robí na môj vkus niekedy pomerne zvláštne rozhodnutia, ktoré k tým ľavicovým majú paradoxne dosť ďaleko. Doteraz čakám na to, kedy príde s koncepciou alebo predstaví verejnosti svoje priority. Podľa mňa nie je správne sústreďovať sa na vyplácanie jednorazových príspevkov, akými boli napr. vianočné príspevky pre dôchodcov na úkor systémového dlhodobého riešenia problému. Hoci tento nástroj použila aj predchádzajúca vláda, bolo to za úplne iných podmienok a navyše na ďalší rok sme plošne valorizovali dôchodky vyšším percentom, ako to má naplánované súčasná vláda. Okrem toho na môj vkus sa pomaly dorovnávajú invalidné dôchodky, keď k dnešnému dňu sa to udialo len asi u 7- z 29-tisíc ich poberateľov. A to aj napriek tomu, že sa odložilo dorovnávanie tzv. starodôchodcov. Čiže celkovo je nesprávne myslieť si, že ak sa nájdu nejaké zdroje, 'musí' ich ministerstvo hneď minúť namiesto toho, aby postupovalo koncepčne," dodala I. Radičová, ktorá zatiaľ považuje za predčasné rozoberať možnosť, že by sa stala spoločnou kandidátkou opozície v nasledujúcich prezidentských voľbách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári