pribrala vo veku 26 rokov po pôrode. Skúšala diéty, pohybové aktivity, avšak márne. Ťažko zhodené kilá nabrala vždy v krátkom čase späť. Ako poslednú možnosť zvolila žena s hmotnosťou 105 kilogramov operáciu - aplikáciu adjustovateľnej bandáže žalúdka laparoskopickou cestou. Uskutočnila sa 31. januára za účasti prof. MUDr. Martina Frieda, CSc. z Prahy, ktorému patrí v tejto metodike svetový prim. Zákrok, po ktorom Alžbeta zhodila za dva týždne šesť kilogramov, odštartovala projekt zriadenia Centra pre chirurgickú liečbu morbídnej (život ohrozujúcej-pozn.red.) obezity, I. chirurgickej kliniky FN L. Pasteura (FNLP) Košice.
"Táto metóda je v chirurgii revolučná," uviedol včera na tlačovej konferencii prof. MUDr. Juraj Bober, CSc., prednosta I. chirurgickej kliniky FNLP, ktorý s prof. Friedom obe pacientky operoval. "Pri bandáži žalúdka sa chirurg dostáva do brušnej dutiny pomocou takzvaných portov. Pacient má vďaka tomu na koži len jeden alebo jeden a pol centimetrové vpichy, namiesto veľkého rezu. Adjustovateľnú, čiže tekutinou naplniteľnú bandáž vyrobenú zo silikónu si chirurg pred vložením do dutiny brušnej tekutinou vyskúša, či je vodotesná a vzduchotesná. Bandáž sa vkladá medzi žalúdok a pažerák, respektíve na hornú časť žalúdka. Táto "páska" sa potom uzavrie ako opasok a tým sa vytvorí z veľkej, niekedy aj dvojlitrovej dutiny žalúdka vrecko s objemom 20 - 30 mililitrov. Výsledok je ten, že pacient môže zjesť, hoci aj viackrát za deň, len takéto malé množstvo potravy. Ako vraví profesor Fried, po operácii skonzumuje človek len toľko jedla, koľko sa zmestí na malý tanierik pod kávovú šálku."
Po aplikácii bandáže chirurgovia neskôr dokážu jej napĺňaním (alebo odsávaním) tekutinou, regulovať objem žalúdka a teda aj množstvo prijímanej potravy. Operácia trvá priemerne 45 minút, pacient môže opustiť nemocnicu do 48 hodín. Pani Alžbetu napríklad operovali v stredu a v piatok už bola v práci.
Lekári I. chirurgickej kliniky už pomohli aj ďalšej pacientke. Mala 144 kilogramov a po bandáži žalúdka je predpoklad, že za 18 mesiacov zhodí okolo 50 kilogramov.
Ako je to s financovaním bandáže
Podľa prof. M. Frieda, ktorý doteraz urobil viac ako 2500 bandáží žalúdka, fianančná záťaž vo všetkých krajinách Európskej únie predstavuje ročne v súvislosti s liečbou obezity okolo 7 - 10 percent z celkových výdajov na zdravotníctvo. Každé štvrté úmrtie v Európe je spojené s obezitou, alebo zdravotnými komplikáciami, ktoré spôsobuje. Bandáže sú dovážané zo zahraničia a jedna stojí 65 000 korún. Ako uviedol Richard Raši, námestník riaditeľa FNLP pre LPS "zatiaľ si musia pacienti, ktorí majú záujem o tento zákrok, hradiť bandáže sami. Obezita však nie je kozmetický problém, ale ochorenie. Preto vedenie FNLP pilotne vstúpilo do rokovania s VšZP, aby prehodnotili prípadnú úhradu bandáže."
Nie každá žena má totiž na to aby si ju mohla kúpiť, operácia je pritom vhodná až pre 75 percent morbídne obéznych pacientov.
Obezita predbehla fajčenie i cholesterol
"Obezita je ochorenie, ktoré dokážeme diagnostikovať i liečiť. Ale zatiaľ je podceňovaná laikmi aj mnohými odborníkmi," zdôraznil Ivan Majerčák, prezident Ligy proti obezite, obezitológ z III. internej kliniky FNLP. "Každý vie o škodlivosti fajčenia či cholesterolu, pritom obezita je dnes na prvom mieste medzi rizikovými faktormi predčasnej smrti. Diagnostikuje sa veľmi ľahko, stačí si odmerať obvod pása. V poriadku by to malo byť vtedy, ak má približne polovicu z výšky človeka. V opačnom prípade sa treba poradiť s lekárom alebo zavolať na Zelenú linku Ligy proti obezite (0850 11 19 19), kde operátor volajúcemu poradí, čo má robiť. Dve tretiny populácie na Slovensku má nadváhu alebo obezitu, alarmujúco stúpa percento obéznych detí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári