Podľa neho pomenovali jednu z ulíc. S Košicami je jeho meno späté tak, že po zanechaní štúdií na Právnickej fakulty v Budapešti z finančných dôvodov absolvoval v našom meste jednoročný notársky náukobeh.
V rodnej obci Chynorany navštevoval ľudovú školu. Po vážnom úraze nohy, ktorý ho poznačil na celý život, sa už v detstve začal intenzívne venovať literatúre, najmä poézii. Neskôr chodil do meštianskej školy v Nitre, Topoľčanoch a zmaturoval na gymnáziu v Nitre.
Bol to básnik svojrázneho talentu a širokého rozpätia. Na jeho básnické začiatky vplývala poézia Ivana Krasku či tvorba Endre Adyho. Prvé verše písal v maďarskom jazyku. Od roku 1923 prispieval do Slovenských pohľadov. Na prelome 20. a 30. rokov jeho tvorba tematicky oscilovala medzi rodnou dedinou a dotykmi s cudzími krajinami.
Základnými vlastnosťami jeho poézie boli preciťovanie tragiky ľudských osudov i vlastného života, láska k človeku a súcit s jeho nešťastím, deľba s dojmami, ktoré nazbieral pri stretávaní sa so svetom. Zaslúžil sa o rozvoj lyrického pásma v slovenskej poézii.
Po druhej svetovej vojne rozvinul svoju prekladateľskú činnosť z nemeckej, maďarskej, francúzskej a anglickej literatúry. Niekoľko prekladov ostalo v rukopisoch. Na jeho počesť zriadili v rodnej obci pamätnú izbu a múzeum, nesúce jeho meno. Taktiež sa tam koná recitačná súťaž Slovenský festival poézie - Beniakov festival.
V pondelok si zaspomíname na jazykovedca a prvého kodifikátora slovenského jazyka Antona Bernoláka.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári