beseda na tému "Všetko, čo chcete vedieť o vízach do USA". Po jej skončení sme sa s vicekonzulom o tejto téme porozprávali aj my.
Čo má robiť človek, ktorý chce dostať americké vízum?
- Záleží to od jednotlivca, aký druh víza potrebuje a či chce ísť do USA pracovať, dovolenkovať alebo na študijný pobyt. Základ je vyplniť elektronickú formu žiadosti o vízum na internete, vytlačiť všetky vyplnené strany formulára, priniesť ich na pohovor, mať platný pas a doložiť potvrdenie o zaplatení poplatku. Keďže je viacero druhov víz, pre konkrétne informácie by som každému odporučil navštíviť našu webovú stránku www.usembassy.sk. Na nej sú všetky informácie, ktoré žiadatelia budú potrebovať.
Aké najčastejšie chyby robia žiadatelia o víza?
- Každý žiadateľ by mal zdokumentovať, že má dôvod vrátiť sa na Slovensko a nie napríklad vďaka turistickému vízu zostať u nás pracovať. Najväčšia chyba, ktorej sa dopúšťajú nielen Slováci, ale v podstate ľudia na celom svete, je v tom, že nám zabúdajú poskytnúť niečo ako evidenciu týchto dôvodov. To znamená, že v žiadosti napríklad chýba, akým majetkom disponujú, že tu majú rodinu, platnú pracovnú zmluvu alebo potvrdenie, že študujú na strednej alebo vysokej škole. V takom prípade naši imigrační úradníci nemôžu akceptovať takúto žiadosť.
Väčšinou udeľujete vstupné víza na 10 rokov. Čo sa však stane v prípade, ak niekomu skončí platnosť pasu, dostane nový, ale vízum mu zostane v tom starom pase?
- Toto nie je problém. Ak máte akýkoľvek pas, ktorý je platný najmenej 6 mesiacov pred vaším vstupom do USA a k nemu priložíte ten starý, kde je aj naše vízum, budete do krajiny vpustený. Samozrejme, pas ani víza nesmú byť poškodené. Ak nechcete cestovať s dvoma pasmi, budete musieť požiadať o opätovné udelenie víz.
Je možné žiadať o víza napríklad už na druhý deň po tom, čo vám ich na ambasáde odmietnu vydať?
- Áno, a ak je to rok, zmení sa aj náš úradník, ktorý s vamí robí pohovor. Každý má šancu, avšak musí priniesť nové dokumenty o tom, že sa jeho situácia od posledného zamietnutia žiadosti zmenila alebo doplniť svoj formulár o také dokumenty, ktoré mu pri zamietnutej žiadosti chýbali. Vždy totiž v zdôvodnení napíšeme uchádzačovi, z akého dôvodu sme jeho žiadosť neakaceptovali. Ak tak neurobí, vidím len veľmi malú šancu na to, že mu budú víza udelené.
Koľkým percentám žiadateľov odmietnete ročne vstup do USA?
- Presné číslo vám teraz nepoviem, no ten počet zamietnutých žiadostí v posledných rokoch rapídne klesol. Ešte pred nejakými šiestimi rokmi to bola takmer polovica, v súčasnosti je to možno niekde medzi 10-15 percentami, no nedá sa to zovšeobecňovať. Napríklad nedávno sme za dva dni neodmietli ani jediného žiadateľa. Najmenej zamietnutých žiadostí je medzi študentami, tam je to maximálne 1 percento a aj to väčšinou z technických príčin.
Mnohí východniari sa sťažujú, že to majú ďaleko na vaše veľvyslanectvo do Bratislavy. Nerozmýšľali ste nad tým, žeby ste aspoň raz do mesiaca udeľovali víza napríklad v Košiciach?
- Hoci dobre rozumiem týmto dôvodom, nie je to z viacerých dôvodov možné. Nerobíme to ani v Rusku. Sami musíte uznať, že je to veľká krajina a ľudia musia cestovať do Moskvy aj z omnoho väčších vzdialeností ako na Slovensku. Okrem toho k udeleniu víza sú už potrebné aj biometrické údaje ako odtlačky pravého a ľavého palca, čo v Košiciach nevieme zabezpečiť.
Stále platí poplatok 100 USD za žiadosť o víza?
- Poplatok sa nemení a platí sa bez ohľadu na to, či vízum dostanete. Je rovnaký na celom svete a vlastne nám pokrýva náklady, ktoré vznikajú v súvislosti s udeľovaním víz. Chápem, že niektorým Slovákom sa môže zdať vysoký, no na druhej strane po znížení hodnoty dolára najmä v posledných 6 mesiacoch pre vašich občanov o dosť klesol.
Podmienkou vašej vlády na bezvízový styk je aj to, aby počet zamietnutých žiadostí klesol pod tri percentá. Pri ich súčasnom počte sa však zrušenia víz asi tak skoro nedočkáme...
- Zrušenie víz nezávisí odo mňa, ale trošku by som opravil vnímanie celej situácie. Aj keby sa hneď zrušili víza, platilo by to napríklad len na obchodné cesty alebo dovolenku. Ak by hocikto chcel v USA pracovať alebo študovať, naďalej by musel mať naše víza.
V Kongrese je už návrh na zrušenie vízovej povinnosti pre nové členské štáty EÚ. Nový prístup k vízam ohlásil aj váš prezident G. Bush. Kedy si myslíte, že sa tak reálne stane?
- Áno, počul som vyjadrenia nášho prezidenta a aj vášho veľvyslanca R. Káčera. Ja netvorím zákony a ani nie som kongresman, zmeny preto musia prísť z Washingtonu. Nemôžem hovoriť za nich a ani vám tu povedať konkrétny dátum. Myslím si však, že celková situácia na Slovensku sa zlepšuje, ekonomika vám rastie asi najviac v EÚ, a keďže klesá dolár, malo by sa to pozitívne prejaviť aj na počte ľudí, ktorí k nám chcú prísť na návštevu a nie zostať pracovať bez povolenia. Teda situácia sa zlepšuje a to by vám malo pomôcť k bezvízovému styku.
Teda môžu sa naplniť optimistické očakávania a o tri roky budeme mať bezvízový styk a vaša funkcia na veľvyslanectve bude vlastne zbytočná?
- Môj "džob" tu bude stále potrebný a to nielen preto, že sa mi na Slovensku naozaj veľmi páči... (úsmev) Ako som už spomínal, naďalej budeme udeľovať víza pre tých, čo chcú u nás legálne pracovať, pre študentov a tiež pre účastníkov letného programu "Work and Travel". Stále budeme mať čo robiť, hoci na našom oddelení to už bude asi menej, než v súčasnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári