Jakubiska Bathory. Jeho polhodinovú ukážku v stredu tvorcovia druhýkrát oficiálne predstavili distribútorom prítomným na tomto prestížnom festivale. Po definitívnom dokončení filmu, čo by malo byť koncom marca, ho už distribučné spoločnosti budú mať k dispozícii.
Historická sága Bathory sa vďaka svojmu rozpočtu 10 miliónov korún stala najdrahším filmom nielen v rámci slovenskej a českej kinematografie, ale aj v strednej a východnej Európe. Či to boli dobre investované peniaze, budú môcť diváci posúdiť už na jeseň tohto roku, keď je plánovaná jej premiéra.
Veľkofilm o uhorskej šľachtičnej Alžbete sa nakrúcal na Slovensku i v Česku a štáb pritom vystriedal dohromady dvanásť hradov. Na Slovensku sa nakrúcalo v Pribyline, Čachticiach, Kolároviciach, Bytči i v Bratislave. Mená hlavných hereckých hviezd, ktoré budú vo filme účinkovať, sú už dobre známe: hlavná predstaviteľka britská herečka Anna Friel, Karel Roden, Bolek Polívka, Monika Hilmerová, Táňa Radeva, Andrej Hryc, René Štúr, ba pred kameru sa opäť postavila aj Jakubiskova manželka Deana Horváthová. Vo filme sa však objaví aj niekoľko stoviek nehercov v úlohách komparzistov.
O účinkovanie v tomto Jakubiskovom filme bol obrovský záujem. Oznamy o kastingu na komparz vyvolali medzi Slovákmi doslova boom. "Keď sme zverejnili oznam, cez internet i osobne sa nám zaregistrovalo zhruba 700 ľudí. Dokonca za nami prichádzali aj osobne na miesta filmovačiek a pýtali sa, či si nemôžu zahrať. Bohužiaľ, asi polovicu sme museli odmietnuť. Napokon sme pre tento film, čo sa týka Slovenska, poskytli 300 komparzistov a dablérov," povedal Martin Závada z agentúry Q-Agency, ktorá túto úlohu pre Jakubiska zabezpečovala.
Hoci pre mnohých ľudí to bola hlavne lákavá príležitosť zahrať si vo filme, viacerí si touto prácou aj pekne vylepšili svoj rozpočet. "Komparzisti sú platení od toho, koľko času odohrajú, no v priemere je to na deň 650 korún a viac. Boli však aj prípady, že si zarobili dve aj tri tisícky," prezradil nám M. Závada.
Komparzisti vo filme stvárnili šľachticov, mešťanov, vojakov, kňazov, chudobu a podobné úlohy. Zohnať potrebné typy ľudí tak, aby vyhovovali zámerom režiséra Jakubiska, však bolo neraz poriadne náročné. "Okrem výzoru tváre či výšky postavy sa museli tiež vedieť aj správať v rôznych situáciách - napríklad v mučiarni. Alebo si poplakať na pľaci, čo pred všetkými tými ľuďmi nie je jednoduché," vymenoval Andrej Kováč z Q-Agency.
Kurióznu situáciu zažili, keď za dve hodiny museli nájsť dabléra Bolka Polívku. "Boli sme práve v Tatrách, a tak sme ho museli vyslovene pohľadať v teréne. Pri Bolkovej výške to ale nebola ľahká úloha. Keď sme však autom prechádzali po Pribyline, zrazu sme zbadali chlapca na bicykli, ktorý by vyhovoval. Oslovili sme ho, on súhlasil a už išiel nakrúcať," vytiahol zaujímavú historku A. Kováč.
Hoci nakrúcanie veľkofilmu nebolo vždy ľahké, všetci tvorcovia, ktorí sa na ňom podieľali, sa zhodujú, že bolo na vysokej úrovni a diváci sa vraj majú na čo tešiť.
Bathory
Príbeh o Alžbete Báthoryovej podľa Juraja Jakubiska nie je klasickou verziou povesti o krvavej grófke. Jeho snahou bolo čachtickú pani poľudštiť, ukázať ju ako obeť politicko-mocenských intríg a vyvrátiť krvavú legendu o najbohatšej uhorskej šľachtičnej. Výpravný príbeh mapuje spoločnú históriu Európy na prelome 16. a 17. storočia.
Spracovať tento príbeh nebolo ľahkou úlohou. Nakrútilo sa takmer 80-tisíc metrov materiálu, no aby mal film približne dve hodiny, filmárske "nožnice" sa museli zastaviť niekde pri štyroch tisíckach metrov. Popracovať museli aj na špeciálnych efektoch, ktoré sú podľa režiséra najdôležitejšie. Do filmu napríklad "primiešaval" rôzne zvuky, výbuchy, výstrely, konské kopytá či dunenie ohňov. Pri počítači sa zo záberov naopak odstraňovali hromozvody a odkvapové rúry na historických stavbách. "Trikmi sme dosnežovali a robili aj veci, ktoré sa nedajú v skutočnosti nakrútiť - že niekto pri výbuchu vyletí z koňa, alebo že odťatá hlava padá, kotúľa sa a cestou rozpráva, čiže je to taká hovoriaca hlava," vysvetlil Jakubisko.
V súčasnosti je už dokončená anglická jazyková verzia filmu a pracuje sa na distribučných verziách pre Česko a Slovensko. Ide hlavne o postsynchróny. To by sme mal výrobný štáb zvládnuť do konca marca. Česká premiéra Bathory je naplánovaná na 25. októbra, slovenská zhruba o mesiac skôr.
Rozpočet: 10 miliónov eur
Scenár a réžia: Juraj Jakubisko
Začiatok nakrúcania: polovica decembra 2005
Ukončenie nakrúcania: júl 2006
Nakrúcanie prebiehalo v angličtine
Zahraničné hviezdy: Anna Frielová Báthoryčka, Hans Matheson - Caravaggio, Vincent Regan - gróf
Nádasdy, Franco Nero uhorský kráľ Matej II.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári