Samospráva ešte nerozhodla, či sa s jeho názorom stotožní a zákaz zruší.
Všeobecne záväzné nariadenie o čistote a verejnom poriadku platí v Košiciach od júna minulého roku. Všade tam na území mesta, kam má prístup verejnosť, nedovoľuje požívať alkohol. Piť vonku sa smie iba v letných terasách pohostinstiev a v rekreačných zariadeniach. Porušenie zákazu je priestupkom, za ktorý hrozí pokuta do tisíc korún.
Prokurátor podal proti nariadeniu protest začiatkom novembra po tom, čo sa o ňom dozvedel z novín. Podľa neho odporuje článkom ústavy, podľa ktorých každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané a povinnosti možno ukladať len na základe zákona a v jeho medziach. "Obce môžu obmedziť alebo zakázať predaj, podávanie alebo požívanie alkoholu na verejne prístupných miestach len na určitý čas alebo na určitom mieste a nie všeobecne," povedal hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.
Podľa zákona malo mestské zastupiteľstvo prerokovať protest do tridsiatich dní. Doteraz tak poslanci neurobili, hoci od začiatku novembra zasadali trikrát. Vedúca právneho oddelenia mesta Eva Takáčová to zdôvodňuje tým, že boli voľby a po nich museli poslanci a primátor zložiť sľub a zriadiť komisie.
Takáčová povedala, že pripravujú zmenu nariadenia, aby prokurátorovi vyhoveli, aj keď si nemyslí, že zákaz je absolútny, lebo neplatí všade. "Nedovoľuje pitie mimo zariadení na to určených. Chceme len vylúčiť alkohol z miest, ktoré na to nie sú vhodné, čo súvisí s výchovou detí a dodržiavaním verejného poriadku. Nariadenie však preformulujeme, aby nebudilo dojem, že je všeobecné," hovorí.
Mestská polícia dodržiavanie predpisu naďalej kontroluje. Len v minulom roku dali policajti za popíjanie na ulici 184 pokút, ďalších 170 ľudí im na mieste nezaplatilo, 45 prípadov odstúpili obvodnému úradu. Až 2762 takýchto priestupkov riešili dohovorom. "Nariadenie stále platí. Na jeho porušenie väčšinou upozorníme, až potom nastupuje represia," povedal zástupca náčelníka mestskej polície Slavomír Pavelčák.
Zmenu nariadenia by mali košickí poslanci schvaľovať na aprílovom zasadnutí. Protest prokurátora nemusia rešpektovať. V takom prípade môže generálny prokurátor navrhnúť Ústavnému súdu, aby rozhodol o nesúlade mestského predpisu s ústavou. Ak by mu súd vyhovel, nariadenie by stratilo platnosť.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári