čo je o takmer dve miliardy viac ako vlani. Pre Košický kraj je vyčlenených takmer 4,86 miliardy, z toho na normatívne financovanie pôjde 4,7 mld Sk a zvyšok pohltia vzdelávacie poukazy a asistenti učiteľa.
"Peňazí je viac, no napriek tomu musíme šetriť. Pripravuje sa valorizácia platov zamestnancov školstva, a preto sme školám oznámili, že im budeme posielať 97 % z dvanástiny sumy, na ktorú majú nárok. To preto, aby bolo na navýšené mzdy o 5 - 7 %, ktoré sa budú vyplácať od augusta," vysvetlila vedúca oddelenia ekonomických činností Krajského školského úradu (KŠÚ) v Košiciach Viera Kováčová.
Základné školy dostanú teda o približne tritisíc sedemsto korún na žiaka viac ako vlani a priemerný normatív dosiahne úroveň takmer dvadsaťsedemtisíc tristo korún. O osem percent vzrastie normatív pri rozšírenom vyučovaní cudzích jazykov. Nárast nastane aj pri takmer všetkých typoch stredných škôl, pri gymnáziách, obchodných akadémiách, stredných odborných školách a stredných odborných učilištiach. Ide o zhruba desaťpercentné zvýšenie.
"Novinkou však je, že neštátni zriaďovatielia školských zariadení už nie sú financovaní z kapitoly MŠ SR, ale z výnosov podielových daní. Podľa zákona mali požiadať obec o poskytnutie finančných prostriedkov. Čo sa týka základných umeleckých škôl, ktoré navštevujú deti nad 15 rokov, tie financuje KSK. V praxi to znamená, že tento balík finančných prostriedkov my už nemáme a peniaze na spomínané školy sú už zahrnuté v podielových daniach. Naďalej budeme platiť školy neštátnym zriaďovateľom, pokiaľ majú základnú alebo strednú školu," hovorí V. Kováčová. Zároveň dodáva, že v rozpočte je zohľadnená aj minuloročná valorizácia platov, plus plánované zvyšovanie miezd v tomto roku.
Podstatné zmeny čakajú špeciálne školy. Šesť skupín zohľadňuje stupeň postihnutia. Špeciálne stredné odborné učilištia dostanú samostatný normatív, vyše 71-tisíc Sk na žiaka. K zmene dochádza aj v prípade integrovaných detí. Ak bol doteraz normatív 250 %, teraz sú tri nové skupiny podľa stupňa postihnutia alebo nadania. Prvou sú deti s poruchami správania a škola na takéto dieťa dostane 1,8-násobok bežného normatívu, čo je menej ako v minulosti. V druhej skupine je 220 percent normatívu a v tretej 270 % v závislosti od postihnutia. "V reedukačných domovoch nám zákon umožňuje, ako zriaďovateľovi pri špeciálnych školských zariadeniach, disponovať s 50 % peňazí. Už aj minulý rok vznikol problém, tých peňazí je tam málo. Uvidí sa v dohodovacom konaní, tam však prostriedkov nebude dostatok."
Podobne tak KŠÚ očakáva problémy v malotriedkach. Podľa prednostu KŠÚ Jozefa Vooka už niektorí starostovia rozhodujú o tom, aby dofinancovali školy z rozpočtu obcí. "Nechú sa ich vzdať. Ich rušenie nie je vhodné, lebo ak škola skončí, tak sa uzavrie aj spoločenský život. Navyše deti by museli dochádzať za školou. Sú a budú nútení to robiť. Je však pravda, že naplnenosť tried a energetické výdavky ovplyvňujú výšku prísunu peňazí. Školy, ktoré majú málo žiakov, budú mať problémy a je na zriaďovateľoch, aby to riešili. Hoc aj racionalizáciou, kde sa dá ušetriť. To je však dvojsečná zbraň. Na jednej strane vyhláška umožňuje mať triedy aj s nízkym počtom žiakov, ale za predpokladu, že bude menej peňazí. Sú však prípady, keď sa riaditelia snažia triedy maximálne naplniť, ale ide to na úkor kvality."
KŠÚ upozorňuje aj na záškoláctvo. To sa podľa J. Vooka v našich končinách rozrastá a školy poberajú peniaze aj na žiakov, ktorí ich v podstate nenavštevujú. "Je na riaditeľoch, aby upozorňovali úrady práce, to sa však nie vždy robí. Keby skutočné peniaze išli podľa toho, ako tieto deti navštevujú školu, tak by školy možno nevyžili."
Na nedostatky rozpočtu budú môcť školy upozorniť v dohodovacom konaní, kde je možné vzniesť pripomienky k výške financií na mzdy či energetickú prevádzku.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári