Riešenie úpravy nevyužitej plochy je známe, na rade je majetkovo-právne vysporiadanie
V Slovenskom technickom múzeu včera otvorili výstavu pod názvom Park za sladovňou. Venovaná je návrhom, ktoré prišli do vlani vyhlásenej verejnej urbanisticko-architektonickej súťaže, ako by sa malo upraviť územie nad sladovňou, aby sa z neho stala oáza pokoja a oddychu. Súťaž vyhlásil Útvar hlavného architekta (ÚHA) a Mesto Košice a na výstave sú prezentované všetky práce, vrátane víťaznej. Spolu prišlo do súťaže 15 návrhov.
Jedným z členov poroty, ktorá návrhy posudzovala, bol urbanista Ing. arch. Ladislav Kočiš z ÚHA. Porozprávali sme sa s ním o tom, čím víťazný návrh zaujal i aké sú perspektívy, že bude aj zrealizovaný. Skôr ako začal o návrhu konkrétnejšie hovoriť, podotkol, že územie nad sladovňou, ktoré je v regulačnom pláne centra Terasy, je už dávno vyčlenené pre zeleň. Napriek tomu, že to bolo a je známe, táto plocha je zatiaľ len devastovaná. "Vďaka tomu, že nás čakajú Majstrovstvá sveta v hokeji a štadión Steel Aréna je v bezprostrednej blízkosti tohto rokmi nevyužívaného územia, šanca na zmenu je obrovská." L. Kočiš netají, že súťaž ho prekvapila množstvom zaslaných návrhov aj nápadmi. "Najmä návrhy, ktoré boli ocenené, sa obsahom a kvalitou výrazne od ostatných vyčlenili. S odstupom času som spokojný s hodnotením poroty, ktorá sa pri víťazovi, aj dvoch medailových miestach, vzácne zhodla."
Víťazný projekt má troch spoluautorov: Katarínu Beňovú, poslucháčku 4. ročníka Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU Nitra, Ing.arch. Romana Haviara a Mgr. art. Petra Beňa z Lipian. "Za podstatné pri ňom považujem jednotné, komplexné riešenie územia, čo nebola ľahká úloha, pretože je veľmi rôznorodé. Je tam plocha, kde bol kedysi evanjelický cintorín, potom roklina, ďalšiu časť predstavuje ploché územie v náhornej časti a bývalý ovocný sad. Spolu asi štyri hektáre, čo je síce veľká plocha, ale pre park nie obrovská." V tomto projekte L. Kočiš oceňuje okrem iného nekaždodenné riešenie rokliny, ktorá je prakticky v strede územia a dosť ho "rozbíja." Autori sa však s úlohou dobre vysporiadali a pri rokline neuvažovali o jej zasypaní, ale naopak, ako keby ju povýšili, takže vytvára zaujímavý priestor s viacerými terasami, do ktorého sa dá vstúpiť. Je tam množstvo chodníkov a v spodnej časti aj premostenie.
Dobre je tiež park previazaný so širším okolím, či už pri funkčných, tak aj pri vizuálnych väzbách. Pekný je výhľad na historické jadro a dobre je riešené vysporiadanie sa s objektmi súdov. "Inými slovami, kompozične je návrh dobre zvládnutý. Porota mu vytkla snáď len určité preexponovanie výrazových prostriedkov, povedzme veľmi široký chodník na západnej strane, či formovanie určitých prvkov. Hlavne kvetináčov, ktoré trochu pripomínali betónové škatule. Preto je prvá cena znížená. Napriek tomu klady nad zápormi v projekte prevyšujú, je v ňom množstvo dobrých a zaujímavých nápadov."
Dodržané, ako pokračoval L. Kočiš, je tvarovanie terénu, čo bola jedna zo súťažných podmienok, ale len máloktorý návrh ju zohľadnil. Silnou stránkou je tiež premyslený návrh vegetácie, jej druhová a typová pestrosť reagujúca na ročné obdobia. "Jednoznačne by to podľa projektu malo byť veľmi pestré územie," uzavrel predstavenie víťazného projektu L. Kočiš.
Návrh je teda na svete, teraz je dôležité už ho len zrealizovať. To by mohlo prísť do úvahy, keď bude majetko-právne vysporiadané územie, ktorého časť patrí Mestu Košice, niečo súkromným vlastníkom a plocha niekdajšieho cintorína evanjelickej cirkvi. L. Kočiš aj vďaka blížiacim sa hokejovým majstrovstvám vidí situáciu optimisticky. Verí, že sa pohnú veci z pohľadu pozemkového vysporiadania aj v zháňaní peňazí na samotnú úpravu územia.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári