podstavca súsošia Immaculata na Hlavnej ulici bola 6. októbra 1720 uložená schránka s jeho ostatkami. Podľa Gabriela Kladka, košického historika umenia, ktorý dlhé roky zbiera dokumenty o Immaculate, na bronzovej tabuli uzatvárajúcej relikviár vložený do podstavca je nápis v latinčine: "Šiesteho dňa mesiaca októbra tohto roka (1720 - pozn. red.) k väčšej sláve Nepoškvrnenej Panny Márie, za pontifikátu pápeža Klementa XI. a pod najvyššou ochranou Karola VI., rímskonemeckého cisára, kráľa Španielska a Uhorska, veľkomožný pán administrátor šľachtickej spišskej komory Jeho Výsosti cisára a kráľa, pán Pavol Mednyanski de Medyes položil základný kameň pyramídy, ktorá sa (tu) má vystavať, do ktorého plebán slobodného kráľovského mesta Košice, prepošt Blahoslavenej Panny Márie z Bersu, Alexander Mariássy, uložil počas slávnostných obradov relikvie svätého Marcelina, svätého Sebastiana a svätého Valentína - mučeníkov, ako aj pápeža Inocenta XI."
Peter Mariássy, potomok jedného z najznámejších a najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov vydal vlani knihu o 10. storočiach rodu Mariássy. Opýtali sme sa ho, či vie niečo o uložení ostatkov sv. Valentína do podstavca Immaculaty jedným z jeho predkov. "Nie, ale môžem potvrdiť, že Alexander Mariássy skutočne žil," povedal nám P. Mariássy. "Bol zanieteným katolíkom a musel kvôli tomu utiecť z domu, pochádzal totiž zo silno protestanskej rodiny. Prichýlil ho spišský prepošt a nechal ho vyštudovať v Ríme. Mária Terézia menovala neskôr Alexandra spišským prepoštom. V Dóme sv. Alžbety sa dokonca nachádzala Alexandrova biskupská palica s erbom Mariássyovcov."
O tom, ako sa stal sv. Valentín patrónom zaľúbencov, koluje veľa legiend. V jednej sa tvrdí, že cisár Klaudius vydal zákaz sobášiť vojkov, lebo im vraj ženy uberajú na bojovej výkonnosti. Valentín príkaz porušil, vojakov sobášil tajne a za to bol popravený. Vôbec prvý zamilovaný valentínsky pozdrav vraj poslal v 15. storočí z londýnskeho väzenia svojej manželke Charles, vojvoda orleánsky.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári