pohrebiská rozšíriť. Buď na to však nemá vlastné pozemky alebo by muselo s veľkými nákladmi postaviť novú obradnú sieň.
Správca mestských cintorínov, Rekviem, s.r.o., pozornil samosprávu na nedostatok hrobových miest už pred dvoma rokmi. V liste zo septembra 2004 firma píše, že kapacita cintorína na Rastislavovej ulici sa zaplní do roku 2008. V areáli krematória v mestskej časti Ťahanovce by podľa listu dnes už nemali byť voľné miesta.
Konateľ spoločnosti Karol Kačmáry dnes hovorí, že takýto dramatický odhad sa nenaplnil. Záujem o nové hrobové miesta sa totiž odvtedy znížil asi o polovicu. "Počet pochovávaní do zeme sa výrazne znižuje, vzrastá záujem o spopolnenie. Ľudia tiež využívajú na pochovávanie blízkych existujúce hroby, aj za cenu exhumácie starších ostatkov," povedal.
Napriek tomu by sa rezervy mali vyčerpať do troch rokov. Podľa architektonickej štúdie z minulého roka je na cintoríne na Rastislavovej ulici voľných ešte osemsto miest, aj to len vtedy, keď sa zlikvidujú staré hroby. Cirkevný cintorín Rozália je zaplnený.
Mesto sa nemôže spoliehať ani na menšie cintoríny mestských častí. V septembri magistrát zvolal rokovanie jedenástich starostov. Podľa zápisu zo stretnutia tvrdili, že na cintorínoch v malých častiach je miesto len na pochovávanie obyvateľov, ktorí tam majú trvalý pobyt a nemôžu slúžiť pre celé mesto. Pri výstavbe veľkých sídliskových častí sa zase nikdy neuvažovalo s vyčlením územia pre cintoríny. "Terasa, Nad jazerom, Dargovských hrdinov, KVP nemá na to rezervu," uvádza sa v zápise.
Za najlepšie riešenie preto považuje samospráva rozšírenie areálu krematória v lokalite Zelený dvor. Na pozemkoch mestských lesov by tu postavila nový cintorín. "Hovorí o tom už projektová dokumentácia z roku 1987, počíta s tým aj súčasný územný plán mesta. V prvej etape sa na ploche 1,3 hektára uvažuje s umiestnením 1200 hrobov, 1500 urien do kolumbária a 400 urien do zeme," povedala hovorkyňa Košíc Jana Geročová.
Mesto podľa zámeru, ktorý predložilo obvodnému úradu životného prostredia, chce stavať nový cintorín na Zelenom dvore už na jar. Na všetky etapy potrebuje 15 miliónov korún, ďalšie tri milióny je poplatok za vyňatie pozemkov z lesného fondu. Obradná sieň pri krematóriu však nevyhovuje klasickému pochovávaniu do zeme a tak treba postaviť novú, čo predstavuje náklady 41 miliónov. V návrhu rozpočtu ne tento rok je však vyčlenených len osem miliónov korún na dokumentáciu pre územné a stavebné konanie.
Lacnejšie by bolo rozšíriť cintorín na Rastislavovej ulici. Stálo by to päť miliónov korún a prinieslo dvetisíc hrobových miest. Košiciam by stačili na trinásť rokov. Mesto na to však musí odkúpiť pozemky od spoločnosti Harmony CM, s.r.o. Doteraz sa nedohodli, aj preto koncom roka stratilo platnosť vydané stavebné povolenie.
Firma totiž pýta skoro 34 miliónov korún, pre mesto je prijateľná cena podľa znaleckého posudku, čo je približne o tretinu menej. Geročová povedala, že s Harmony budú ďalej rokovať, pričom cenu upresní majetková komisia pri mestskom zastupiteľstve.
Samospráva tvrdí, že bude ďalej pracovať na obidvoch zámeroch. Podľa Kačmáryho keďže nie je jasné, kedy bude nový cintorín na krematóriu v prevádzke, musia efektívne využívať priestor na Rastislavovej. Nové miesta chce firma získať napríklad zrušením hrobov, za ktoré ľudia neplatia nájom, alebo úpravou okrajovej nevyužívanej parcely.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári