modernému obchodnému domu. Našťastie, ďalšiu "modernizáciu" v tejto časti námestia totalitný režim nestihol. Jedna z najkrajších budov v meste, bývalá Tatrabanka, dnes osvetové stredisko, zostala ušetrená podobne ako pár ďalších budov za Gorkého ulicou. Ale o tom až na budúce. Dnes si priblížime "susedov".
Všetky tri budovy boli prízemné, kvôli prehľadnosti ich označme číslami, pod ktorými boli známe v roku 1938. Najbližšie k poliklinike bol dom č. 25, strednému patrilo č. 23 a domu pri bývalej Tatrabanke č. 21. Znalec starých máp a amatérsky historik Jaroslav Gorás hovorí, že zástavba tu bola znázornená už na mape Michaloviec z roku 1772! Apropó, na potulkách sme sa pomaly dostali k dnes už vedľajšej ulici Gorkého, ale pred 250 rokmi mala inú pozíciu. "Bola jednou z najdôležitejších obchodných ciest. Vtedy sa volala Horná a bola prirodzeným pokračovaním Dolnej cez krátky úsek Švábskej - dnešné Námestie osloboditeľov," vysvetľuje. Práve cez ne prechádzali furmani a pocestní z Užhorodu, idúci do Prešova a Poľska: "Byť blízko nej znamenalo byť stále na očiach, čo bola garancia dobrého obchodu. Mimochodom, kde sú dnes postavené supermarkety?"
Zaujímavé je, že pôdorysy objektov na presnej katastrálnej mape z r. 1866 sú takmer rovnaké ako pôdorysy "susedov", ale na novšej z r. 1938 už vidno množstvo prístavieb. Tiahli sa až po priečelie kina Capitol, po novom Mier. Na rozdiel od štvorice pod OV KSS "susedia" neboli dokonale krásni. "Domy 25 a 23 majú ešte na pohľadnici z r. 1901 valbové strechy. Boli zakryté slamou alebo dreveným šindľom. Ich priečelia, materiál a tvar striech sa menili až niekedy pred r. 1920," zistil Gorás. Vtedy pri nich pribudli aj fajermúry, tzn. požiarne múry presahujúce výšku strechy: "Vtedy na námestí veľakrát horelo. Možno práve požiar prinútil majiteľov k prestavbe." Bezo zmien neostal ani tretí "sused". Zmizli trojuholníkové štukatérske výzdoby nad oknami, priečelie dostalo jednoduchší vzhľad.
Gorás zistil viac aj o ich účele. Perličkou je, že v dome 25 bola po prestavbe vždy krčma. Prezrádza to nápis Pivovárna sor Csarnok ešte z monarchie alebo Eduard Róbert - Hostinec. Krčmu tu mal aj vojnový veterán a invalid Zubaľ. Vedľa v dome 23 mala sídlo firma Zemplín, firemnú tabuľu tu mal aj holič a kaderník Viktor Herczik. V dome 21 sídlila firma Wiliam Landesman parný mlyn a Elektrárenská účastinná spoločnosť. Gorás pripomína, že tu bola len administratíva: "Mlyn a prvá elektráreň v meste boli pri dnešnom nadjazde. Práve kvôli mlynu bol na konci pozemku dvojpodlažný sklad obilia a múky. Bol prístupný z námestíčka, ktoré tu kedysi bolo..."
Žiaľ, sklad obilia a múky pri kine Capitol ani elektráreň sa nezachovali. Pri ústupe nemeckého vojska ich podmínovali a zničili. Maličkí "susedia" vojnu prežili. Dlho slúžili ako obchody aj počas socializmu. Svoje miesto uvoľnili obchodnému domu Šíravan len pred 30 rokmi.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári