klavíri, gitare, basgitare, kontrabase a ústnej harmonike. Spolu so synom a dcérou založil rodinnú kapelu, s ktorou aj úspešne vystupoval.
Pred desiatimi rokmi začal popri koncertovaní vyrábať vlastné hudobné nástroje. Ako vyučený umelecký stolár a aktívny muzikant mal všetky predpoklady k tomu, aby vyrábal naozaj kvalitné kúsky. Podnetom na to, aby sa pokúsil niečo stvoriť, bol jeho syn. „Mal som doma kontrabas. Syn mal vtedy 4 a pol roka a len tak si naň brnkal do hudby, čo hrala v rádiu. Keď som sa bližšie započúval do toho jeho brnkania, zistil som, že tam, kde má byť v pesničke tón 'gé', ho syn aj naozaj hrá. To ma inšpirovalo k tomu, aby som vyrobil svoj prvý nástroj. Bola to malá bezpražcová basgitara pre syna. Vyrábal som ju rok," prezradil šikovný Kežmarčan.
Odvtedy vdýchol dušu dvanástim nástrojom. Najčastejšie vyrába basové gitary. Nástroje robí výhradne na zákazku. Pri výrobe vychádza z klasických prvkov. To znamená, že basgitary a gitary z jeho dielne majú klasické tvary. „Všetko dobré už bolo vymyslené. Aj čo sa týka tvarov, aj čo sa týka materiálu. Ja mám rád klasiku, napríklad tvar, ktorý vymyslel Leo Fender. Jeho slávny jazz bass prežil niekoľko desaťročí a stále patrí k obľúbeným. Experimentovanie si v podstate ani nemôžem dovoliť. Je totiž veľmi nákladné," povedal J. Kučkovský.
Tvrdí, že za žiaden žiadny nástroj, ktorý doteraz vyrobil, sa nemusí hanbiť. „Vyrábam nástroje najvyššej možnej kvality. Na jeden nástroj potrebujem 200 hodín. Všetko robím ručne. Používam drevo z vlastnoručne vybraného a zrezaného javora. Strom zotnem v presne určenom čase. Drevo suším sedem rokov. Žíhaný javor používam na hmatníky, na ktoré viem dať doživotnú záruku proti pokriveniu. Drevo na telá vyberám podľa toho, aký chcem dosiahnuť zvuk nástroja. Používam napríklad bahenný jaseň, mahagón, jaseň, alebo venge. Takisto elektrika, ktorú používam, je najvyššej kvality," prezradil čo-to zo svojho knov-how Kežmarčan.
S každým vyrobeným kúskom sa lúči len veľmi ťažko. Keby mohol, všetky vyrobené gitary by si nechal. Na jeho nástrojoch hrajú muzikanti na Slovensku i v zahraničí. „Až keď počujem hrať nástroj, ktorý som vyrobil, cítim, že moja práca má zmysel. Mohol som robiť kuchynské linky. Na kuchynskej linke sa hrať nedá. Som rád, že robím to, čo ma baví a že hoci začínam, mám dosť práce. Vybral som si ťažšiu, ale krajšiu," vyznal sa J. Kučkovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári