jedáci pirohov, v čase fašiangov už tretí rok pripravujú domácu zabíjačku. Pre Spišiakov z okolitých dedín, kde sa prasatá dodnes bežne chovajú, nie je pohľad na sviňu v koryte ničím výnimočným. Pre mestských ľudí má zabíjačka svoje čaro a príchuť nepoznaného. A ak ju okorenia speváci, tanečníci a ľudoví zabávači pravou fašiangovou atmosférou, je to zážitok. Tak ako aj pre rodinu Dindovcov zo Spišského Podhradia, ktorí sa na salaš prišli pozrieť aj s deťmi.
„Doma nechováme ošípané ani my, ani starí rodičia, preto je to pre deti také vzácne. A rovnako aj pre mňa, zabíjačky si z detstva nepamätám. Myslím si, že je to dobrá tradícia, ktorú tu zachovávajú," vraví pani Zuzana Dindová. Rovnako ako ostatní návštevníci neváhali ochutnať ponúkané zabíjačkové špeciality. Okrem jaterníc, klobások či huspeniny pripravili na salaši aj pravý fašiangový punč. Miloslav Štrublík sa s čitateľmi KORZÁRA podelil o recept na jeho prípravu: „Na 10 porcií potrebujeme 2 litre červeného vína, trištvtre litra rumu, na vôňu postrúhanú citrónovú kôru, klinčeky a škoricu, podľa chuti pridáme cukor, to všetko sa prevarí a môže sa podávať."
Okrem ľudovej hudby zo Spišských Vlách, rozjarenej skupiny zabávačov z neďalekej Lúčky, prišli na salaš zaspievať a zatancovať aj dievčence z detského folklórneho súboru Dreveník zo Spišského Podhradia. A kedže spievali vo fašiangovom čase, svoje vystúpenie nemohli začať inak ako obľúbenou piesňou Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide... Veselé Fašiangy aj vám!
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári