súdu SR. Rozhodol o tom včera večer prezident Ivan Gašparovič, ktorý ich spolu s ďalšími siedmimi z 18 kandidátov zvolených v NR SR odobril do tejto funkcie.
Z rozhodnutia hlavy štátu však nebudú radosť ďalší dvaja Košičania, kandidát SNS a bývalý ústavný sudca Tibor Šafárik (rozhodoval v kauze Mečiarových amnestií), ako aj advokát, exdekan Právnickej fakulty Peter Vojčík (poskytol právne služby aj medzitým skrachovanému Horizontu a BMG invest). Obaja zostali pred bránami ÚS a okrem iného tak prídu aj o zhruba 70 000 Sk mesačne, čo je základný plat ústavného sudcu.
"Hlavnými kritériami pre výber Ivana Gašparoviča boli objektívnosť a nestrannosť. Myslím si, že objektívnejšie sa už azda postupovať ani nedá. S vybratými menami musia byť spokojné nielen sudcovské stavovské organizácie, ale aj opozícia alebo verejnosť. Čo sa týka Košičanov, pani Mochnáčová a L. Orosz sú vo svojej oblasti veľkí odborníci a budú pre ÚS prínosom. Nepochybujem ani o odborných kvalitách T. Šafárika a P. Vojčíka, avšak v ich prípade pán prezident bral do úvahy aj to, že obaja mohli byť istým spôsobom kontroverzní," uviedol pre náš denník šéf košickej prezidentskej kancelárie Oto Sabo.
Bývalý poslanec "migašovcov" Ladislav Orosz sa na ÚS dostane na druhý pokus, keďže pred 4,5 rokmi sa ho prezident Rudolf Schuster rozhodol nevymenovať. Ako nám povedal, včera už dostal zopár gratulácií, ale čas na menšiu rodinnú oslavu bude až v piatok po vymenovaní.
"Už pri voľbe v NR SR ma potešilo, že som dostal hlasy od poslancov z celého politického spektra. Teraz som rád, že som si vyslúžil dôveru od pána prezidenta. Väčšinou budúcich kolegov poznám z ich práce a svojej právnickej praxe. Už teraz sa teším na spoluprácu a verím, že vytvoríme solídny kolektív. Budeme mať čo robiť, aby sme nadviazali na pomerne úspešné pôsobenie ÚS v predchádzajúcich funkčných obdobiach."
A aký je názor L. Orosza na dve najväčšie prekvapenie od prezidenta a to nevymenovanie ministra Š. Harabina a advokáta T. Šafárika?
"Až tak ma to neprekvapilo. Som si však vedomý, že pán prezident nemal jednoduché rozhodovanie."
S Mariannou Mochnáčovou sa nám včera nepodarilo spojiť, keďže v jej advokátskej kancelárii fungoval už len odkazovač.
JUDr. Ladislav Orosz (47) - V roku 1982 absolvoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. Po revolúcii sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a neskôr aj poslancom NR SR za vtedajšiu Stranu demokratickej ľavice. V rokoch 1994-1998 pôsobil ako šéf detašovaného pracoviska prezidentskej kancelárie
v Košiciach. Za prvej Dzurindovej vlády bol tri roky členom parlamentnej komisie na revíziu Ústavy SR. Ešte donedávna pôsobil ako poradca sudkyne ÚS Ľ. Gajdošíkovej. Popri tom sa venoval aj ústavnému právu, keď prednášal na Právnickej fakulte UPJŠ a Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Dohovorí sa nemecky, maďarsky, rusky a nie je členom žiadnej politickej strany.
JUDr. Mariana Mochnáčová (47) - Právo vyštudovala v roku 1983 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Väčšinu svojej praxe sa venovala advokácii. Až do roku 2001 pôsobila na Ústavnom súde SR ako riaditeľka sekretariátu a tlačová tajomníčka vtedajšieho predsedu Jána Mazáka. Podľa údajov na stránke Slovenskej advokátskej komory sa dohovorí nemecky, francúzsky a rusky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári