Východoslovenského múzea v Košiciach. Zo špeciálnej trezorovej miestnosti v podzemí historickej budovy ho majú previezť do Bratislavy a vystaviť na hrade.
Impozantnú budovu múzea, ktorú slávnostne otvorili v roku 19001, na jeseň tohto roku zatvoria. Zlý technický stav a požiadavky moderného múzejníctva si vyžadujú rozsiahlu rekonštrukciu. Košický samosprávny kraj do nej investuje 50 miliónov korún, ďalšie peniaze budú z európskych štrukturálnych fondov. Zrenovované priestory by mali znovu otvárať koncom roku 2009.
"Celú budovu musíme vyprázdniť. Týka sa to všetkých zbierok, a teda aj zlatého pokladu," povedal riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák (na snímke).
Trezorovú miestnosť múzea rekonštruovali a expozíciu reinštalovali pred necelými dvomi rokmi. Podľa Polláka napriek tomu z bezpečnostných dôvodov nie je možné, aby výstava bola verejnosti prístupná aj počas stavebných prác.
O poklad prejavilo záujem Slovenské národné múzeum, ktoré ho má v správe. Počas rekonštrukcie ho chce vystaviť na bratislavskom hrade.
Podľa vyjadrenia riaditeľa SNM Petra Marákyho myšlienka prezentácie Košického zlatého pokladu v Bratislave sa zrodila v rámci úzkej spolupráce oboch múzeí. Ako uviedol, obidve inštitúcie sa už v minulosti dohodli, že by si košické a bratislavské publikum zaslúžili v príhodnom čase výmenu dvoch unikátnych expozícií košického pokladu v Bratislave a klenotnice dávnej minulosti v Košiciach. Keďže aj na Bratislavskom hrade sa koncom tohto až začiatkom budúceho chystá rekonštrukcia, je to podľa Marákyho "historická príležitosť", kedy by bolo možné "dočasne premiestniť" obidve expozície. Košický zlatý poklad by sa mal podľa jeho vyjadrenia stať súčasťou širšie koncipovanej výstavy zlatých pokladov na Slovensku, ktorá je inštalovaná na hrade.
Košickí muzejníci majú však obavy, že unikátna kolekcia zlatých mincí sa už späť nevráti. V roku 1998 ho na základe Zmluvy o prevode správy majetku štátu odovzdalo ministerstvo kultúry do zbierok Historického múzea Slovenského národného múzea v Bratislave. Východoslovenské múzeum v Košiciach má zlatý poklad odvtedy len zapožičaný na základe reverzu. Podľa historikov si naňho už v minulosti viackrát brúsili zuby viaceré inštitúcie.
"Môžem ubezpečiť Košičanov, že o trvalom premiestnení pokladu neuvažujeme a som presvedčený, že nikdy nikto ani neuvažoval. Bez ohľadu na to, kto ho má v správe, uvedomujeme si, že Košický zlatý poklad je pevne spojený s miestom svojho nálezu a my to nemienime meniť," prehlásil Maráky.
Olexa: O poklad sme tvrdo bojovali
Košický zlatý poklad zažil od roku 1935, keď ho náhodne objavili pri zemných prácach na výstavbe na Hlavnej ulici, množstvo dramatických situácií. Robotníci, ktorí ho našli, časť mincí ukradli. Až po zásahu polície ich vrátili. Sami sa tak pripravili o odmenu.
Poklad potom previezli do Národného múzea v Prahe. Pred nacistami sa ho podarilo zachrániť len vďaka tomu, že ho zakopali v záhrade múzea.
V Košiciach ho vystavovali v roku 1956 a 1967. Stálu expozíciu otvorili až v roku 1970 po dokončení špeciálnej trezorovej miestnosti v budove Východoslovenského múzea. Zásluhu na tom má jeho bývalý riaditeľ a bývalý predseda a čestný predseda Zväzu múzeí a galérií na Slovensku Ladislav Olexa.
"O poklad sme museli tvrdo bojovať. Záujem mali viaceré inštitúcie. Je to jeden z najväčších súborov zlatých mincí, ktorý sa zachoval v celku, na svete. Bol by ozdobou každého múzea," povedal nám bývalý riaditeľ.
V roku 1967 niesol poklad z polície, kam ho dopravili z letiska, na vedľajšom sedadle vlastného auta. Po výstave uložili unikátnu zbierku do trezoru štátnej banky a po dokončení železobetónovej miestnosti s mohutnými trezorovými dverami v suteréne ho konečne sprístupnili verejnosti ako stálu expozíciu.
Podľa Olexu bol Košický zlatý poklad súčasťou depozitu Východoslovenského múzea, až v roku 1998 prešiel do správy Slovenského národného múzea. Odvtedy sa každý rok obnovuje reverzná zmluva o jeho vypožičaní. "Mám obavy, či sa z Bratislavy ešte vráti."
Samospráva ho chce späť
Košický zlatý poklad tvorí ho komplex 2920 kusov zlatých mincí. Jeho súčasťou je renesančná zlatá reťaz dlhá 2,14 m s hmotnosťou 590 gramov. Zlato, ktorá bolo uložené v medenej schránke váži takmer 12 kilogramov.
Primátor František Knapík verí, že pýcha Košíc sa po rekonštrukcii budovy múzea opäť zaskvie na pôvodnom mieste. "Určite nám bude chýbať, aj keď sa teším, že si ho budú môcť pozrieť aj obyvatelia a návštevníci hlavného mesta. Verím však, že keď oprava múzea skončí, poklad sa vráti neporušený tam kam patrí do mesta ktoré si ho uchováva vo svojom srdci, do Košíc."
Zriaďovateľom múzea je Košický samosprávny kraj. Župan Zdenko Trebuľa si uvedomuje, že stavebné a rekonštrukčné práce by mohli ohroziť vzácnu expozíciu Košického zlatého pokladu: "Ak SNM považuje za najvhodnejšie riešenie dočasný presun expozície do Bratislavy, kde by poklad mohli vidieť domáci i zahraniční návštevníci, budeme toto rozhodnutie rešpektovať. Vidíme v tom výbornú možnosť propagácie a prezentácie nášho kraja a jeho metropoly. Veríme, že aj vďaka takejto reklame si návštevníci Bratislavy nájdu dôvod na cestu na východné Slovensko. Urobíme všetko preto, aby sa zlatý poklad mohol v krátkom čase vrátiť naspäť do podzemného trezoru VSM, ktorý bol nedávno kompletne zrekonštruovaný."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári