Hydina ZK a. s., Košice odmieta, že by si tým vytvárala priestor pre postupné ukončenie výroby. Tvrdí, že ide o súčasť racionalizačných opatrení.
Podľa oznámenia, ktoré dostal úrad práce, firma rodiny Kovačičových počíta s prepustením štyristo zamestnancov. Vo výrobnom závode ich pracuje len o päťdesiat viac. Spoločnosť ešte prevádzkuje výrobňu krmných zmesí Poľnonákup Domica a.s., Plešivec a farmy v Čaklove a Rožňave.
"Toľko ľudí možno nebude treba prepustiť, urobíme všetko, aby sa tak nestalo. Výrobu sa snažíme reštrukturalizovať, oznámením si len vytvárame zákonné možnosti na prípadne vysporiadanie sa so zamestnancami" povedala predsedníčka predstavenstva Zdenka Kovačičová.
Podnik má podľa nej problémy s nadprodukciou a odberatelia ich tlačia do dumpingových cien. V oficiálnom vyhlásení akcionárov a manažmentu sa uvádza, že za to môže otvorený trh a s tým spojený nekontrolovateľný dovoz a nízke dotácie pre producentov hydiny na Slovensku. Dopyt klesá okrem iného pre výskyt vtáčej chrípky a aj preto, že ľudia chodia nakupovať lacnejšie mäso do okolitých krajín.
Kovačičová hovorí, že robia opatrenia, aby výrobu udržali. "Snažíme sa získať nové odbytiská, inovujeme sortiment, znižujeme náklady, rokujeme o nových kontraktoch. V súčasnosti normálne pokračujeme v činnosti," píše sa v stanovisku.
Odbory o prepúšťaní mlčia. Predseda podnikovej organizácie odborového zväzu potravinárov Pavol Košš na otázky nechcel odpovedať, podpísal sa len pod oficiálne stanovisko firmy. Košš je zároveň riaditeľom sekretariátu firmy a členom dozornej rady.
K hlavným zákazníkom košickej hydinárne patrí spoločnosť Tesco Stores, aj keď od nej odoberá podstatne menej výrobkov ako donedávna. Hovorkyňa Tesca Oľga Hrnčiarová povedala, že sú schopní nakupované objemy navýšiť, ale cena je vždy vecou dohody.
O privatizácií štátneho podniku Východoslovenské hydinárske závody rozhodla vláda v roku 1992. Získala ich rodina Kovačičovcov cez firmu Zdenka Kovačičová Hydina Košice. V roku 1998 sa transformovala na akciovú spoločnosť Hydina ZK Košice. Vtedy vstúpil do firmy nový akcionár, rakúsky East Fund Management, spriaznený so skupinou Bank Austria Creditanstalt a ovládol štyridsať percent akcií spoločnosti.
O predaji alebo vstupe nového investora uvažuje spoločnosť aj dnes. Vedenie tvrdí, že skúma i možnosť začlenenia podniku do nadnárodných hydinárskych korporácií.
Úrad práce tají hromadné prepúšťania
Košice Košický úrad práce odmieta informovať o hromadných prepúšťaniach. Pýta si na to dovolenie firiem, ktoré mu zverejnenie zakážu. Podľa Ústredia práce v Bratislave tým porušuje zákon.
Hovorca Úradu práce v Košiciach Igor Jakeš tvrdí, že ide o štatistické údaje zamestnávateľa, ktoré môžu podľa zákona zverejňovať len s jeho súhlasom. "Hydina ZK súhlas nedala," povedal.
Podľa Igora Kňazovického z Ústredia práce však informácie o prepúšťaní nie sú utajovanými ani štatistickými údajmi. "Mali by byť verejné. Nemôže ísť o štatistické údaje, lebo nie sú získané štatistickým zisťovaním a týkajú sa javov, ktoré sa vyskytujú nepravidelne," hovorí.
Okrem prepúšťania v Hydine ZK úrad nechcel informovať ani o zastavení výroby v košickej pekárni Medea. O prácu tam príde 170 ľudí. Jakeš neodpovedal ani na otázku, s akým výsledkom úrad prejednal s firmami okolnosti hromadného prepúšťania a aké opatrenia navrhol na jeho odvrátenie. Urobiť tieto kroky prikazuje úradom práce zákon.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári