piatok pracovno-spoločenské stretnutie za účasti riaditeľov všetkých kardioústavov na Slovensku. Na podujatí nechýbal ani minister zdravotníctva Ivan Valentovič (na snímke), ktorého sme požiadali o rozhovor.
Pán minister, zamestnanci zdravotníckych zariadení hrozia štrajkom, ak vláda nezačne riešiť otázku výšky ich platov, niektorí odborári dokonca žiadajú vaše odvolanie z funkcie. Okrem iného argumentujú aj tým, že vláda neplní svoje sľuby, najmä čo sa týka zvýšenia ich miezd o tridsať percent. Je to vôbec v súčasnosti reálne?
"Jasne som už naznačil, že mi to celé pripadá ako určitá forma diskreditácie mojej osoby vzhľadom na to, že sa pripravujú vážne zmeny v systéme zdravotníctva a zdravotného poistenia. Čo môže motivovať určité záujmové skupiny k tomu, aby sa snažili ma diskreditovať. Bolo osem stretnutí s odborovými organizáciami ohľadom riešenia toho, ako v roku 2007 zvyšovať platy lekárov a zdravotných sestier. Na viacerých boli aj pracovníci ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Legislatíva, ktorá hovorí o odmeňovaní, nie je legislatívou ministerstva zdravotníctva. Podľa kompetenčného zákona ju tvorí ministerstvo práce. Do úvahy prichádzali dve možnosti. Zmeniť zákon o odmeňovaní, známu 553-ku, alebo vstúpiť do Zákonníka práce. Opakovane sme navrhovali a dokonca aj ministerstvo práce vo vzťahu k odborárom zdôrazňovalo, že odmeňovanie podľa zákona 553 nepripadá v tejto chvíli do úvahy. Lebo sa vzťahuje na organizácie, ktoré viac ako 50 percent svojich príjmov majú zo štátneho rozpočtu. A zdravotnícke zariadenia majú tieto príjmy zo zdravotných poisťovní. Preto sme sa všetci na úrovni ministerstiev i zamestnávateľov v zdravotníctve zhodli, že jedinou cestou, ako zabezpečiť proces zvyšovania miezd, je Zákonník práce. Je len na ministerstve práce, kedy ho otvorí. My to vôbec nerozporujeme. Na poslednom stretnutí 26. januára sme jasne zadefinovali, že rezort vie zvýšiť platy od 1. júla 2007 o deväť percent. Na tom sa zhodli aj zamestnávatelia v zdravotníctva, ktorí nesú hlavnú ekonomickú zodpovednosť za fungovanie rezortu. Opakovane som vyhlásil, že sa nechcem správať hochštaplersky a sľubovať niečo, čo neviem splniť. A všetky tie reči o tom, že sme sľúbili 30-percentné navýšenie platov, nie sú pravdivé. Rezort nikdy nesľúbil takéto zvýšenie v roku 2007. My sme povedali, že preratávame varianty od päť, desať, pätnásť percent do tridsať. Čo by spravilo, keby sme ten-ktorý variant použili. Sľúbili sme a bezo zvyšku do roku 2010 splníme požiadavku, aby sa dosiahol trojnásobok priemernej mzdy u lekárov a 1,5-násobok priemernej mzdy u zdravotných sestier. Výpočty pritom vychádzajú z priemernej mzdy 18 000 korún. U lekára by to teda vyšlo na 54 000 a u sestry 27 000 korún. Zdôrazňujem, že za nereálne považujeme 30-percentné navýšenie platov v roku 2007."
V akom štádiu sa momentálne nachádza prieskum, súvisiaci s prípadnou redukciou ambulancií či lôžok v nemocniciach?
"Začali už rokovania ohľadom lôžkových zariadení, prebiehajú na úrovni komunikácie s vyššími územnými celkami. Čo sa týka ambulantnej starostlivosti, ešte stále nie je dokončená kompletná analýza, predpokladáme, že bude dokončená koncom februára. A v tejto chvíli je predčasné hovoriť o tom, či budeme redukovať alebo rozširovať."
Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco z Košíc sa nedávno vyjadril, že avizované úpravy zákonov súvisiacich so zdravotnými poisťovňami majú za cieľ dosiahnuť ekonomické zruinovanie súkromných zdravotných poisťovní a návrat k jednej štátnej verejnoprávnej zdravotnej poisťovni, ktorá nebude mať konkurenciu, a tak bude môcť diktovať podmienky pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti i poistencov...
"Nemienim komentovať výroky pána doktora, z môjho pohľadu nie sú veľmi adekvátne. Európska únia má devätnásť krajín so zdravotným poistením a z toho je desať takých, ktoré majú len jednu zdravotnú poisťovňu. Takže zas robíme z niečoho zbytočný humbug, lebo si nemyslím, že v týchto krajinách je nejakým spôsobom potlačovaná demokratická voľba. Jednu poisťovňu majú dlhé roky a myslím si, že obyvatelia sú spokojní. Keby to tak nebolo, určite by kričali po pluralite."
V posledných dňoch rezonovala vo verejnosti kauza 13-ročného Jakuba Drevennáka, ktorý zomrel v topoľčianskej nemocnici, lebo mu nebola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť. Sankcie voči nemocnici sú už známe, ale boli ste vy sám v spomínanej nemocnici preveriť, ako to tam funguje v praxi?
"Sankcie boli dané, ja osobne som v nemocnici ešte nebol. Čakám na vyjadrenie jej riaditeľa ohľadom vyvodenia možno konkrétnej zodpovednosti voči jednotlivcom, ktorí sa starali o toho malého pacienta. A čakám, ako bude ďalej konať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Z môjho pohľadu je v tejto chvíli veľmi ťažké zasahovať, lebo všetky kompetencie sú na úrade, prípadne na orgánoch činných v trestnom konaní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári