Na vznik "pomarančovej kôry" má vplyv tuk v bunke
Ak rýchlo priberáte na váhe, môžete dostať celulitídu
Celulitída, známa aj pod názvom pomarančová koža, je čosi, čo ženám, ktorým záleží na ich vzhľade a dobrej postave, naháňa strach, keď už toto slovo vyslovia. Rozhodujúcu úlohu pri jej vzniku a rozvoji zohráva podkožný tuk a odpadové látky. Pri nedostatočnej funkcii lymfatických ciev a zlého prekrvenia sa totiž usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva. Žena si pri zistení, že sa jej pomarančová koža nevyhla, sama účinne pomôcť nedokáže. V "boji" treba zvoliť odborníkmi overený postup a vhodné prostriedky.
PhDr. Mgr. Katarína Skybová z Komplimentu, Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy, ženám odporúča napríklad komplexný anticelulitický program a terapie. "Žena tak predíde použitiu neúčinných techník a produktov, vyhne sa sklamaniu z prípadného neúspechu a ušetrí i nemalé finančné prostriedky, ktoré by inak vydala. Musí však byť aj disciplinovaná, lebo výsledok vo veľkej miere závisí od toho, ako terapiu dodržiava. I odborné centrum by malo priebeh liečby kontrolovať a aktuálne ďalšie postupy prispôsobovať dosiahnutým výsledkom." Liečba celulitídy, ako K. Skybová pokračovala, je úspešná vtedy, keď je komplexná. Patrí k nej úprava životosprávy, čiže stravovacieho a pitného režimu, pohybovej aktivity i pravidelnej kozmetickej starostlivosti o kožu.
Ženy, ktoré prídu do regeneračného centra, chcú zväčša znížiť telesnú hmotnosť, zlepšiť si postavu, telesné proporcie i kvalitu tkanív. Ten, kto má väčšiu vrstvu podkožného tuku, obvykle však trpí i na celulitídu. "Najčastejšie do tejto kategórie patria ženy, ktoré sú, najmä v oblasti panvy a stehien, obdarené klasickými ženskými postavami kyprých tvarov. Celulitídu však môžu mať aj muži s gynoidnou obezitou, čo znamená, že tuk sa ukladá hlavne v oblasti bokov, zadku a stehien, takže postava má charakteristický tvar hrušky." Do tretice sa nemusí vyhnúť ani mladým štíhlym dievčatám alebo ženám, ktoré majú nerovnomernú distribúciu tuku, nevyhovujúce zloženie telesných tkanív a menej svalovej hmoty.
"Podstatné pri celulitíde je znížiť obsah tuku v bunkách, lebo práve tuk viaže na seba vodu, takže je jej hlavnou príčinou. Dôležité je vypracovať osobný program výživy, pohybu a odborného vedenia." K tomu pridať výživové poradenstvo a osobný jedálniček, čiže aj odporúčania, ktoré potraviny sú vhodné na prípravu stravy a konzumáciu, aby sa nevytvárali nežiaduce stravovacie návyky. Neodmysliteľnou súčasťou je pohybová aktivita. Jej cieľom je stanoviť optimálnu telesnú záťaž, individuálny tréningový plán, vybrať cviky a zostaviť ich do cvičebných sérií tak, aby účinkovali na problematické zóny tela, redukovali a formovali brucho, pás, zadok, nohy, ramená a chrbát.
"Aby bola istota, že si klientky dokonale osvojili návyky zdravej životosprávy, dôležité je, aby s nimi odborníci spolupracovali aj po ukončení osobného programu. Skúsenosti hovoria, že v priebehu dvoch mesiacov trvania osobného programu a po 15 ošetreniach klientky môžu stratiť 5 až 7 kilogramov tuku, odstráni sa začínajúca celulitída i celulitída prvého stupňa."
Liečba vyšších stupňov trvá podľa K. Skybovej spravidla dlhšie. Napríklad pri redukcii 40, 50 a viac kilogramov to môže byť rok i dlhšie. Základom zbavenia sa celulitídy je zníženie množstva podkožného tuku až do úplného vymiznutia. Nemožno však zabudnúť, že kedykoľvek, keď sa v budúcnosti tuk začne v podkoží opäť hromadiť, objaví sa aj celulitída. U žien, ktoré majú dedičné dispozície, sa celulitída prejaví už pri miernom zvýšení obsahu tuku. Preto je veľmi dôležité
udržiavať si stálu telesnú hmotnosť.
"Aby bola celulitída pod kontrolou, nápomocná môže byť napríklad cievna gymnastika. Niekoľkokrát denne v ľahu treba nadvihnúť nohy nad podložku, krúžiť nimi a prepínať ich v členkoch. Po dvoch minútach zopakovať v sede." Ďalej je to podľa K. Skybovej nosenie kompresívnych pančúch DEN 20 a viac, sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou, mechanická alebo prístrojová masáž, teda lymfodrenáž a telová kozmetika.
Podľa dermatovenerologičky MUDr. H. Kovaľovej odborníci poznajú viac pojem erysipelas ako celulitída
Zápal spôsobujú rôzne "koky", riziková je aj ranka na koži
Pri vyslovení slova celulitída si väčšina z laikov predstaví tzv. známu pomarančovú kožu, čiže zmeny na podkožnom tukovom tkanive. Na tele žien sa prejavia hlavne v stehnovej oblasti a na sedacej časti tým, že zriasením kože vzniká niečo ako pomarančová kôra. Hovorí sa mu aj matracový fenomén.
Žena takto trpiaca má pocity napätia alebo spontánnej bolestivosti. Ochorenie sa môže zhoršovať vekom, ale i prejedaním sa či obezitou. Terapia viacmenej nie je možná. Tento prejav sa dá redukciou hmotnosti a zmenou životosprávy len zmierniť alebo rýchlosť progresie zastaviť. Keby na celulitídu existoval všeliek, žiadna žena by ňou zrejme netrpela, tento kozmetický strašiak by ju neprenasledoval, pretože by urobila všetko preto, aby sa ho zbavila.
Len málokto z bežnej verejnosti však vie, že nie je celulitída ako celulitída. Kým ženy bežne hovoria o pomarančovej koži, lekárska veda pojem celulitída nezvykne používať. V medicíne sa spomína erysipelas, laicky sa mu dá povedať aj, že je to ruža. Obe sú podľa MUDr. Henriety Kovaľovej, lekárky dermatovenerologičky z Kožnej kliniky Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura Košice, akútne infekčné dermatózy, končiace zväčša hospitalizáciou pacientky. Spôsobiť ich môžu napríklad streptokoky či stafylokoky a za vstupnú bránu infekcie sa pokladá každá porucha celistvosti kožného povrchu," bližšie sa rozhovorila MUDr. Kovaľová (na snímke).
Napríklad sú to plesňové infekcie medzi prstami na nohách, ktoré sú často pacientkami bagatelizované. "Ďalej to môžu byť vredy v predkolení alebo trhlinky, ktoré vzniknú pri neodbornom čistení uší či nosa. Dokonca banálna ranka spôsobená nosením nevhodnej obuvi. Po krátkom čase, niekoľkých hodín až dvoch dní, keďže zápal sa dostaví veľmi rýchlo, prichádzajú až 40-stupňové teploty, celková nevoľnosť, triaška, zimnica, zvracanie, bolesti hlavy.
Choroba má akútny priebeh. Dochádza pri nej k zápalu kože v uvedenej oblasti či k opuchom. V najťažších stavoch sa vytvárajú pľuzgiere s krvavým obsahom, dokonca môže dôjsť až k odumretiu tkaniva. Nezriedka býva ochorenie komplikované zápalom lymfatických ciev a bolestivým zápalom lymfatických uzlín. "V dnešných časoch, to však treba na upokojenie pacientiek povedať, je ochorenie, vďaka aplikácii antibiotík kombinovaných s komplexnou lokálnou i celkovou liečbou, dobre zvládnuteľné."
Rozdiel medzi erysipelasom a celulitídou nie je úplne ostrý. Erysipelas, teda ruža, sa chápe skôr ako povrchovejší zápal, kým celulitída ako hlbší. Pritom erysipelas je popisovaný ako zápal kože, ktorý je ostro ohraničený, celulitída naopak, nemá také ostré, viditeľné okraje. "Liečba ruže je individuálna, u každej pacientky trvá iný čas. Všetko závisí od priebehu ochorenia. Hoci je takmer vždy ochorenie sprevádzané teplotami a triaškami, niektoré stavy sa dajú zvládnuť už do 10 dní." V prípadoch, ak má pacientka zníženú imunitu alebo je diabatička, takže liečba sa musí kombinovať, trvá liečenie dlhšie. Podstatné ale v každom prípade je, že sa dá zvládnuť.
Nepríjemné je, že niektoré stavy akútnych dermatóz vznikajú recidívne. Môže to byť napríklad u pacientiek, ktoré majú po abláciach prsníkov pre karcinóm tzv. lymfedem horných končatín. Vtedy sa môžu ochorenia opakovať. "Keďže inkubačná doba je pri tomto ochorení krátka, od niekoľkých hodín do dvoch dní a jej priebeh je búrlivý, aj pri sebamenšom podozrení treba čo najskôr vyhľadať dermatológa." Vždy je lepšie ochorenie podľa MUDr. Kovaľovej hneď odhaliť. I keď nie vždy musí ísť práve o erysipelas.
Určite nie je vhodné niečo zameškať alebo neliečiť, ani čakať, že ochorenie samo pominie, lebo nepominie. Liečba je nutná aj preto, aby na dolných končatinách nedošlo k zmene lymfatických pomerov a k chronickým opuchom končatín. Pozorne si treba všímať, či sa na tvári alebo predkolení neobjaví červené, opuchnuté, bolestivé ložisko. Väčšie riziko infekcie je u pacientiek s kožným zápalom, otvorenou ranou, kožnými ulceráciami či chronickými ochoreniami ako sú diabetes, nefrotický syndróm, AIDS či podvýživa. Ale ochorieť môže aj ktorákoľvek iná.
Treba zmeniť stravovanie a denný režim
Ak jej možno predchádzať?
Najvhodnejším spôsobom predchádzať celulitíde je starať sa o pokožku, a to už približne od 20. roku rokov veku. Dôležitý je prísun a výdaj energie, správna skladba a zloženie stravy. Vhodne zostavený rozpis stravy by mal obsahovať 20 % tukov, 55 % sacharidov a 25 % bielkovín. V strave má byť hydina, ryby, obilniny, biele jogurty, strukoviny, nízkotučné mliečne výrobky. Nemožno zabúdať ani na vlákniny a zeleninu, ktorá by mala predstavovať asi tretinu celkového objemu prijatej stravy.
Znižovať treba spotrebu živočíšnych tukov ako sú maslo a bravčová masť a nahrádzať ich rastlinnými olejmi, lisovanými za studena. Biely cukor by sa mal zameniť za med alebo tmavý cukor, biela múka za celozrnú, konzumovať treba celozrný chlieb a celozrné pečivo. Nemiešať ovocie a zeleninu spolu, čiže dobrá je delená strava, a obmedziť solenie. Často piť tekutiny v malých dávkach. Najvhodnejšia je čistá voda, vylisované ovocné a zeleninové šťavy, čaje, pri ktorých však, hlavne bylinkových, treba dať pozor na predávkovanie. Nevhodnými sú čierny čaj, káva, alkohol a vody sýtené kysličníkom uhličitým, čiže bublinkové vody.
Vhodné sú cviky na posilňovanie žilovej pumpy, svalov lýtka a svalov panvového dna. Cvičiť treba aspoň každý druhý deň a minimálne 20 minút. Pohybová aktivita sa dá dopĺňať plávaním, bicyklovaním, lyžovaním, behom, korčuľovaním, tenisom, turistikou, no aj tancom.
A čo je tiež dôležité, to je vedieť zvládať denné stresové situácie, aby sme nepríjemné pocity neriešili nadmerným konzumovaním potravy a sladkostí, pretože potom nepomôže ani cvičenie, ani beh či plávanie. S pomarančovou kožou nie je vhodné bojovať v gravidite, pri cievnych ochoreniach, pri klinicky vyvinutých kožných ochoreniach alebo pri bolestiach, pri ktorých nevieme, odkiaľ pochádzajú.
Základné stupne celulitídy
Pri celulitíde poznáme niekoľko stupňov. Test, či je reč o "pomarančovej koži" sa robí tak, že sa medzi palcom a dvoma prstami koža "štipne." Keď sa objavia priehlbinky, je jasné, že to je celulitída. Má niekoľko stupňov. Tým prvým je tzv. ľahká celulitída, ktorú zistíme práve stlačením palca a dvoch prstov. Druhý stupeň je už viditeľný aj bez štipnutia. Prejaví sa, ak stojíme, napnutím svalov pri ostrom bočnom svetle. Pri sedení na tvrdej podložke zase spomarančovením kože. V ležiacej polohe ju ešte nevidieť. Tretí stupeň - stredná celulitída - prejavujúca sa nerovnosťami pomarančovej kože, ktoré sú viditeľné vždy, bez ohľadu na osvetlenie, státie či ležanie. Pri štvrtom stupni sú hrubé výrazné zmeny a nerovnosti pomarančovej kože trvalé. Zväčša sa objavujú po 40. roku veku ženy.
Stranu pripravila: Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári